Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.05.01 12:07 | aktualizacja: 2021.05.01 13:00

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

W sobotnie przedpołudnie 1 maja w Biłgoraju zorganizowano obchody Święto Pracy. Ze względu na pandemię były wyjątkowo skromne. Złożono wiązanki kwiatów zarówno na grobie Józefa Dechnika, jak i w miejscu, w którym jeszcze do niedawna stał jego pomnik.
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

1 maja został ustanowiony świętem, by upamiętnić robotników strajkujących w maju 1886 roku w Chicago. Pracownicy protestowali, domagając się wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Do demonstrujących policjanci otworzyli ogień. Trzy lata po tych tragicznych wydarzeniach, czyli w 1889 roku, II Międzynarodówka uznała 1 Maja Świętem Pracy.

W Polsce do dziś obchodzone jest to święto, przez lata zmieliło ono jednak swój charakter. Obecnie obchody są znacznie skromniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

O tej dacie nie zapominają także lokalni działacze SLD. W Biłgoraju obchody Święta Pracy odbyły się w sobotnie przedpołudnie. Przedstawiciele lokalnych struktur lewicy, z przewodniczącym Aleksandrem Bełżkiem na czele oraz burmistrzem Januszem Rosłanem zebrali się na cmentarzu przy ul. Lubelskiej, przy grobie Józefa Dechnika. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

Następnie kwiaty ułożono także w miejscu, w którym jeszcze do niedawna znajdował się pomnik Dechnika, czyli przy Szkole Muzycznej.

- Zwykle spotykaliśmy się właśnie przy pomniku wyjątkowego człowieka Józefa Dechnika, przy dawnej siedzibie PZPR. Pomnik ten został zniszczony z rażącym naruszeniem prawa, była to decyzja ówczesnego wojewody Przemysława Czarnka. Dziś tego pomnika już nie ma. Dlatego spotykamy się na cmentarzu przy grobie. Mam nadzieję, że na ten pomnik, ufundowany przez rodzinę, nikt już nie podniesie ręki - powiedział burmistrz Janusz Rosłan i podkreślił: - Nikt z nas nie przychodzi tutaj, by wspominać czasy socjalizmu, by wyrażać za nim tęsknotę. Żadnemu mieszkańcowi Biłgoraja Józef Dechnik nie kojarzy się ani z komuną, ani z socjalizmem, za to kojarzy się z bardzo dobrym gospodarzem i dobrym człowiekiem, który sprawił, że Biłgoraj stał się znaczącym miastem powiatowym. Dzięki niemu powstało wiele zakładów pracy.

O tym, że należy Święto Pracy traktować jako dzień ludzi pracujących mówił za to Aleksander Bełżek. - To święto było kultywowane także w okresie międzywojennym, wiemy jaki czas był po wojnie, Polska była zależna od wschodu. Dziś należy pamiętać, że to święto ludzi pracy. Mimo, że bezrobocie mamy dość niskie nie można zapominać, że sytuacja na rynku pracy nie jest łatwa, zwłaszcza dla młodych ludzi. To oni mają problem chociażby z kupnem mieszkania. Ciężko jest młodej rodzinie funkcjonować w obecnym systemie - stwierdził i nawiązał do obecnej sytuacji, w której Lewica poparła Krajowy Plan Odbudowy. - Mam nadzieję, że PiS dotrzyma słowa i powstaną tysiące nowych mieszkań - podsumował Bełżek.

Dzisiejsza data to także rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od tego momentu mija właśnie 17 lat.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2260
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna   Niestety, ale Lewica sprzedała się PiS-owi, jak Judasz za garść srebrników... :(
1 maja 2021
+5
-3
Drakkar   Mam nadzieję, że PiS dotrzyma słowa i powstaną tysiące nowych mieszkań - podsumował Bełżek.
Lepiej niech nie dotrzymuje słowa.
Jak tylko cos naobiecuja to zaraz pojawiaja sie nowe podatki,stare są podnoszone.Wprowadzaja nowe opłaty,daniny,składki itp itd.
Koszty życia rosną.Co dostajemy w zamian za wysokie podatki tłumaczyc chyba nie trzeba.
https://sprawdzpodatki.pl/
1 maja 2021
+6
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 08:52 Smólsko
Impreza w remizie na ponad 100 osób. Interweniowała policja
W sobotni wieczór 1 maja, do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju wpłynęło zawiadomienie o trwającej imprezie w jednej z remiz OSP. Funkcjonariusze sprawdzili informację. Okazało się, że bawi się ponad 100 osób.
dzisiaj, 07:20 Obsza
W drodze na festiwal w Kazimierzu
w niedzielę, godzina 12:54 Biłgoraj
Śmiertelny wypadek na trasie 835. Zginął rowerzysta
w niedzielę, godzina 13:39 Biłgoraj
Pierwsza garażówka w tym roku
W niedzielę 9 maja, po kilkumiesięcznej przerwie zorganizowana została biłgorajska wyprzedaż garażowa. Wzięło w niej udział kilkaset osób, chętnych do kupna i sprzedaży produktów.
w czwartek, godzina 08:09 Biłgoraj
Biały daniel w okolicach biłgorajskich lasów
2 maja 2021 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 08:19 Tarnogród
Odkrycia archeologiczne w Tarnogrodzie
Aktualnie na terenie miasta realizowane są roboty ziemne związane z wykonaniem inwestycji drogowej "Rozbudowa Drogi Wojewódzkiej nr 835 Lublin - Wysokie - Biłgoraj - Sieniawa - Przeworsk - Kańczuga - Dynów - Grabownica Starzeńska od km 90+490 do km 115+875 na odcinku Biłgoraj - granica województwa". Jak przekazał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podczas prac dokonano wyjątkowego odkrycia.
5 maja 2021 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 09:18 Gmina Biłgoraj
Nie będzie wody
7 maja 2021 Biłgoraj
Tymczasowy areszt dla 38-latka
8 lat pozbawienia wolności grozi 38-latkowi, który kierując volvo uderzył w wiatę, powodując śmierć dwóch mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Mężczyzna, który w przeszłości był wielokrotnie karany między innymi za pobicia i groźby, wczoraj usłyszał zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.
w piątek, godzina 08:05 Biegi górakie
Zawodnik Znicza mistrzem Polski
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Zorganizują akcję w obronie lasu
6 maja 2021 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
w poniedziałek, godzina 10:03 Biłgoraj
Wikary skazany za czyny pedofilskie
7 maja 2021 Bukownica
Wypadek w lesie. Nie żyje 66-latek
8 maja 2021 Biłgoraj
Rocznica zakończenia II wojny światowej
Dziś, w sobotę, 8 maja przypada 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. By upamiętnić tę wyjątkową datę w Biłgoraju zorganizowano uroczystości rocznicowe. Z uwagi na trwającą pandemię wydarzenie miało symboliczny charakter.
w środę, godzina 13:25 Kraj
Luzowanie obostrzeń. Są zmiany w harmonogramie
1 maja 2021 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
30 kwietnia 2021 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
w piątek, godzina 13:39 Biłgoraj
Policjanci w przedszkolu
w poniedziałek, godzina 10:43 Gmina Obsza
Pobił swoją babcię. Kobieta zmarła, teraz grozi mu dożywocie
w piątek, godzina 10:50 Biłgoraj
Kolejny rok nie będzie Dni Biłgoraja
Decyzja już została podjęta. Święto miasta, które zwykle obchodziliśmy w czerwcu, również i w tym roku się nie odbędzie. Jakie są powody?
8 maja 2021 Biłgoraj
Kompletnie pijany kierowca zatrzymany w centrum Biłgoraja
w środę, godzina 08:37 Tomaszów Lubelski
Nietrzeźwy 55-latek z gminy Biłgoraj sprawcą kolizji
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl