Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2019.05.01 11:23 | aktualizacja: 2019.05.01 11:24

"Nadal jest o co walczyć"

Dziś obchodzimy Święto Pracy. Z tej okazji członkowie lokalnych struktur SLD tradycyjnie już złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Dechnika. Przypomnieli też, że dzisiejsza data to rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. - To nasz obowiązek, by czcić ten dzień. Nadal sytuacja pracowników na naszym terenie nie jest dobra, pracują za minimalne wynagrodzenia. W dalszym ciągu jest o co walczyć - mówił przewodniczący rady powiatowej OPZZ Zenon Kowalik.
"Nadal jest o co walczyć"
"Nadal jest o co walczyć"

Każdego roku biłgorajskie uroczystości związane z obchodami Święta Pracy odbywają się przy pomniku Józefa Dechnika. Tak było i tym razem. Członkowie i sympatycy SLD spotkali się w środowe przedpołudnie, by uczcić ten dzień, ale też przypomnieć o korzeniach święta. Nie zapomnieli o dzisiejszej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Wszystkich obecnych powitał przewodniczący lokalnych struktur SLD Aleksander Bełżek. - Dzisiejszy dzień to nie tylko Święto Pracy, ale także rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dokładnie 15 lat temu staliśmy się członkiem wspólnoty, poprzedziły to długotrwałe negocjacje. Rok przed tym wydarzeniem, w Atenach, umowę akcesyjną podpisali premier Leszek Miller i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz. Wówczas prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział "że dzień ten jest świętem jedności Europy, sukcesem, który może być drogowskazem dla świata". Tak się stało - mówił Aleksander Bełżek.

Przewodniczący rady powiatowej OPZZ Zenon Kowalik przypomniał za to, że Święto Pracy obchodzone jest w Biłgoraju przy pomniku Józefa Dechnika, gdyż, jak stwierdził, "jego zasług dla miasta do tej pory nikt nie kwestionował", jednak w ostatnim czasie wojewoda lubelski podjął decyzję o rozbiórce obiektu, co ma związek z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej. Informowaliśmy o tym w artykule pt. Pomnik J. Dechnika jednak do rozbiórki? .

Zenon Kowalik podkreślił również, że korzenie Święta Pracy sięgają końca XIX wieku. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy został wprowadzony dla upamiętnienia strajków robotniczych w USA, które odbyły się w maju 1886 roku w Chicago. Pracownicy protestowali, domagając się wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Do demonstrujących policjanci otworzyli ogień. Trzy lata po tych tragicznych wydarzeniach, czyli w 1889 roku, II Międzynarodówka uznała 1 Maja Świętem Pracy. W Polsce 1 Maja jest świętem państwowym od 1950 roku.

- To nasze święto, to nasz obowiązek, by czcić to święto. W dalszym ciągu ma ono sens, bo sytuacja pracowników jest trudna, zwłaszcza na naszym terenie, często zmuszeni są pracować za najniższe stawki. Na terenie powiatu istnieje dużo zakładów pracy, ale trudno jest tworzyć związki zawodowe. My jako organizacja powiatowa OPZZ zapraszamy do naszego biura pracowników, którzy borykają się z problemami, postaramy się pomóc. W tych obecnie trudnych czasach, pod rządami PiS, tylko razem możemy dokonać zmian, naprawić błędy poprzedników, jak i obecnie rządzących - podsumował Kowalik.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem Józefa Dechnika.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
"Nadal jest o co walczyć", 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3582
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna  do niewysoki blondyn   Masz rację! Tylko nie wiedziałem, że jest ich aż tak wielu. Można powiedzieć, że zalewa nas "czerwona zaraza".
1 maja 2019
+17
-13
niewysoki blondyn   Jak widać po oddanych minusach, komuniści mają się dobrze :(
1 maja 2019
+15
-17
stan   Precz z komuną !
1 maja 2019
+17
-17
Grzegorz z Chetyna   Acha, czyli tak obecnie wygląda demokracja? Pomnik już dawno miał być usunięty, a tu nadal swoje uroczystości obchodzą postkomuniści... :(
1 maja 2019
+24
-25
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl