Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.03.16 11:20

Leczenie zaćmy za granicą, czyli co daje nam dyrektywa transgraniczna?

Zaćma to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Uważana jest za chorobę, na którą cierpią głównie osoby starsze, jednak nie jest to regułą. Z uwagi na brak możliwości leczenia farmakologicznego, jedyną opcją dla chorych jest operacyjny zabieg usunięcia zaćmy. Kiedyś w kolejce na niego czekało się nawet rok. Dziś jest to zdecydowanie krócej. Nadal jednak polscy pacjenci mają jedno bardzo kuszące rozwiązanie - leczenie zaćmy za granicą, które możliwe jest dzięki tzw. dyrektywie transgranicznej.
Leczenie zaćmy za granicą, czyli co daje nam dyrektywa transgraniczna?
Leczenie zaćmy za granicą, czyli co daje nam dyrektywa transgraniczna?

Czym jest zaćma i jakie są jej przyczyny?

Jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Utożsamiana jest z chorobą mającą związek ze starzeniem się, ale w rzeczywistości może być spowodowana wadami wrodzonymi, nieleczonym stanem zapalnym czy powikłaniami chorób drobnoustrojowych. Postępuje stopniowo - najpierw objawia się pogorszeniem widzenia, które prowadzić może do całkowitej utraty wzroku.

Choć opinie dotyczące tego, kiedy jest najlepszy moment operacyjnego usunięcia zaćmy są podzielone, większość okulistów stoi na straży zdania, że głównym kryterium powinny być subiektywne odczucia chorego związane z utratą wzroku i utrudnieniem codziennego funkcjonowania. Problem jednak w tym, że operacja zaćmy, a konkretniej kolejka, w jakiej trzeba się ustawić, kojarzy się nam już tylko z jednym - wielomiesięcznym oczekiwaniem.

Leczenie zaćmy na NFZ w Polsce: za miesiąc czy za rok?

Za przełom w kwestii leczenia zaćmy uznaje się zdjęcie limitów na zabiegi operacyjne. Od 1 kwietnia 2019 roku NFZ finansuje je bez ograniczeń, co pozwoliło na znaczne skrócenie czasu oczekiwania w kolejce. Choć aktualnie możliwe jest znalezienie placówki na terenie Polski, w której czas oczekiwania wynosi kilka dni, nadal jest wiele miejsc, w których pacjenci na usunięcie zaćmy będą musieli czekać nawet do maja 2023 roku czy marca 2024 roku (tak jest chociażby w niektórych placówkach na terenie województwa mazowieckiego czy śląskiego).

Zniesienie limitów finansowania operacji zaćmy miało być ukłonem w stronę pacjentów, którzy uprawiali turystykę medyczną i decydowali się na leczenie zaćmy za granicą. Mimo starań, w dalszym ciągu opcja usunięcia zaćmy w Czechach czy Niemczech jest zdecydowanie bardziej korzystna i komfortowa. Dlaczego?

Leczenie zaćmy za granicą: dlaczego warto?

Podstawową korzyścią, z jaką wiąże się zabieg poza granicami Polski jest przede wszystkim możliwość wyboru soczewki - wyjaśniają eksperci z kliniki Provisus. W przypadku operacji w kraju, pacjenci poddają się zabiegowi wszczepienia standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej. Choć ta umożliwia ostre widzenie, w dalszym ciągu konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych.

W przypadku operacji zaćmy poza granicami Polski, pacjenci mają znacznie szerszy wybór. Mogą zdecydować się na wieloogniskowe soczewki, które nie tylko pozwalają na ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, ale pozwalają także na korektę astygmatyzmu. Decydując się na taką soczewkę, pacjent musi jedynie pokryć różnicę pomiędzy zabiegiem refundowanym przez NFZ a zabiegiem obejmującym wszczepienie lepszej soczewki. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://zacma-nfz.pl/oferta/.

Dyrektywa transgraniczna, czyli zwrot kosztów leczenia za granicą

Tym sposobem dochodzimy do najważniejszego - refundacji leczenia zagranicznego w obrębie Unii Europejskiej. Umożliwia to dyrektywa transgraniczna, czyli rozporządzenie dzięki któremu ubezpieczeni pacjenci otrzymują zwrot wydatków na leczenie w krajach Wspólnoty. To właśnie dlatego ogromnym zainteresowaniem cieszą się zabiegi przeprowadzane u naszych zachodnich czy południowych sąsiadów. Co więcej, zaletą leczenia jaskry za granicą jest nie tylko możliwość wyboru odpowiedniej soczewki, ale także wysoki poziom opieki medycznej, fachowe podejście do pacjenta i krótkie terminy oczekiwania.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1913
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PatrycjaMM   Ale po co wyjeżdżać skoro u nas też bez problemu operują zaćmę? Babcia w Warszawie w Optegrze miała usuwaną zaćmę. Bała się Covida, ale zdecydowała się na zabieg i dobrze, bo w klinice panował reżim sanitarny, zabieg wykonano i teraz już jest o nieb lepiej.
21 marca 2021
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 maja 2024 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
5 maja 2024 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
dzisiaj, 16:50 Korczów-Majdan Nowy
Zdarzenie drogowe na DW 835
6 maja 2024 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
w sobotę, godzina 08:47 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
dzisiaj, 14:36 Biłgoraj
Wiesław Różyński zainaugurował kampanię do europarlamentu
5 maja 2024 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W święcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni goście.
1 maja 2024 Józefów
38 chętnych na zakup ursusa
w piątek, godzina 13:23 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
w środę, godzina 13:23 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
w niedzielę, godzina 11:01 Biłgoraj
Tłumy na pierwszej garażówce w tym sezonie [NOWE ZDJĘCIA]
w sobotę, godzina 09:31 Biłgoraj
Burmistrz ogłasza konkurs na stanowisko dyrektorskie
6 maja 2024 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w poniedziałek, godzina 11:02 Biłgoraj
Odszedł na wieczną służbę
w sobotę, godzina 10:10 Frampol
Zorza polarna nad powiatem [NOWE ZDJĘCIA]
6 maja 2024 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
3 maja 2024 Lubelszczyzna
Producenci ziemniaków pod lupą PIORiN. Za brak wpisu do rejestru grozi kara
w poniedziałek, godzina 09:41 Korytków Duży
Cztery włamania na terenie powiatu
w poniedziałek, godzina 16:47 Biłgoraj
Miasto szuka sekretarza
Burmistrz Biłgoraja ogłasza nabór na stanowisko sekretarza. To kluczowe funkcja, od której zależy sprawne działanie urzędu i właściwa organizacji pracy.
dzisiaj, 08:22 Frampol
Wyróżnienia dla działaczy kultury
w niedzielę, godzina 13:03 Górecko Kościelne
Pielgrzymka samorządowców [NOWE ZDJĘCIA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl