Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.09.18 14:15

Zaćma - jak ją rozpoznać na wczesnym etapie?

Zaćma jest chorobą oczu, która może doprowadzić do ślepoty, jeśli nie zostanie wdrożone leczenie. Wciąż w wielu przypadkach leczenie zaćmy rozpoczyna się, gdy choroba jest już zaawansowana. Jest to związane również z tym, że objawy zaćmy nie są jednoznaczne i potrafią przez długi okres czasu pozostawać niezauważone. Jak rozpoznać symptomy zaćmy? Jakie działania podjąć?
Zaćma - jak ją rozpoznać na wczesnym etapie?
Zaćma - jak ją rozpoznać na wczesnym etapie?

Objawy zaćmy - co powinno nas zaniepokoić?

Zaćma nie wiąże się z odczuwaniem dolegliwości bólowych, nie powoduje swędzenia czy łzawienia oka. W jej zdiagnozowaniu nie pomogą badania laboratoryjnych. Chory doświadcza pogorszenia ostrości wzroku, wiąże to jednak z koniecznością zwiększenia mocy okularów. Gdy jednak konieczność taka zachodzi coraz częściej, a rezultaty są niezadowalające, powinno to wzmóc naszą czujność. Jest to dobry powód do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku katarakty.

Kolejnym niepokojącym objawem jest częste przecieranie szkieł okularów, wynikające z wrażenia, iż są one zabrudzone. Przyczyną może być już mętnienie soczewki oka. Gdy choroba rozwija się, dochodzą do tego problemy z widzeniem w dużym nasłonecznieniu. Chory może być oślepiany przez jaskrawe światła, takie jak np. reflektory, jaskrawe kolory tracą swoją intensywność. W zaawansowanym stadium, silne zmętnienie sprawia, że pacjent widzi już tylko zarys przedmiotów i ma trudności z samodzielnym poruszaniem się.

Grupa ryzyka zachorowania na zaćmę obejmuje osoby po 50 roku życia. Jest to wiek, kiedy oczy są już zmęczone, naturalnie osłabione i mamy większe problemy ze wzrokiem. Chociaż nie w każdym przypadku winą można obarczyć kataraktę, to jednak to ona jest częstą przyczyną pogorszenia widzenia. Warto zatem pamiętać o regularnych badaniach okulistycznych po 50 roku życia.

Leczenie zaćmy - czy jest skuteczny sposób?

Leczenie zaćmy jest skomplikowane w zaawansowanym stadium. Ważne jest zatem zachowanie czujności i wychwycenie pierwszych niepokojących objawów, jak również poddawanie się regularnym badaniom wzroku. Operacja zaćmy to wciąż jedna skuteczna metoda leczenia. Usuwanie zaćmy nie wiąże się z koniecznością długiego pobytu w placówce. Chory otrzymuje jedynie miejscowe znieczulenie i już godzinę czy dwie po zabiegu może udać się do domu. Ważne jest jednak skrupulatne przestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1030
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 maja 2024 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
dzisiaj, 08:32 Tarnogród
Porozmawiają o bezpieczeństwie
dzisiaj, 07:52 Biłgoraj
Z Biłgoraja do Hiszpanii
6 maja 2024 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
w poniedziałek, godzina 20:55 Frampol
Nawalne deszcze w powiecie. Straż w akcji
8 maja 2024 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
w poniedziałek, godzina 12:36 Biłgoraj
W Biłgoraju stanie wioska indiańska
w niedzielę, godzina 21:05 Biłgoraj
Pikieta w Biłgoraju
6 maja 2024 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w czwartek, godzina 15:47 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
w niedzielę, godzina 10:02 Tarnogród
2 stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
6 maja 2024 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
w poniedziałek, godzina 12:57 Lubelszczyzna
23 osoby straciły prawo jazdy
w czwartek, godzina 13:57 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
w poniedziałek, godzina 09:28 Powiat
Burze z silnymi opadami deszczu w powiecie
w sobotę, godzina 11:25 Biłgoraj
Mieszkanka powiatu biłgorajskiego poszkodowana w wypadku karetki
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
w niedzielę, godzina 15:55 Biłgoraj
40-lecie biłgorajskiego "Kościółka"
w piątek, godzina 16:33 Biłgoraj
Zlot food trucków w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl