Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.09.02 12:43 | aktualizacja: 2019.09.02 12:45

Leczenie zaćmy - wszystko, co musisz wiedzieć!

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka, to choroba, która jest główną przyczyną upośledzenia wzroku na świecie, a zabiegi operacyjne pozwalające na jej usunięcie to najczęściej przeprowadzane zabiegi okulistyczne. Zaćma może być wrodzona lub nabyta, może występować przy przebiegu cukrzycy, lub towarzyszyć niektórym zawodom, ale najczęściej mówimy o zaćmie starczej, którą pojawia się wraz z wiekiem. Jak leczyć zaćmę? Jak wygląda pierwsza wizyta, leczenie, czy konieczna jest operacja? Sprawdź w naszym artykule.
Leczenie zaćmy - wszystko, co musisz wiedzieć!
Leczenie zaćmy - wszystko, co musisz wiedzieć!

Zaćma. Kiedy możemy ją podejrzewać?

Zaćma objawia się zmętnionym i niewyraźnym obrazem oraz widocznym gołym okiem zmętnieniem koloru źrenicy. Niestety, postępująca zaćma może powodować całkowitą utratę widzenia - zmętnienie soczewki sprawia, że pacjent przestaje widzieć całkowicie. Zazwyczaj jednak do kliniki zgłaszają się osoby, u których stadium rozwoju zaćmy nie jest aż tak zaawansowane, jednak zaczyna już utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny zaćmy?

Warto od samego początku zaznaczyć, że zaćma (nazywana również kataraktą) nie jest chorobą - to naturalny proces starzenia się organizmu, który dotyczy każdego z nas. Zazwyczaj zaćma postępuje powoli, przez wiele lat, a pacjent nie dostrzega jej, póki nie zaczyna mu przeszkadzać w codziennym życiu, w podstawowych czynnościach. Rzadziej spotyka się zaćmę wrodzoną lub nabytą w wyniku urazu, lub w pracy (tzw. zaćma spawacza).

Czy można zapobiec lub opóźnić zaćmę?

Zaćma, podobnie jak zmarszczki czy siwe włosy, jest objawem starzenia się organizmu. Istnieje jednak wiele badań, które dowodzą, że szeroko pojęty zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko chorób oczu - jak zresztą wszystkich chorób naszego ciała. W zaleceniach wymienia się dbanie o wysoki poziom witaminy C w diecie, picie czarnej i zielonej herbaty, ograniczenie w diecie węglowodanów, pokarmów tłustych i przetworzonych oraz regularny ruch. Na pogorszenie wzroku wpływa też niekorzystne promieniowanie słoneczne oraz używki - palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Sposoby leczenie zaćmy - tylko operacja

Niestety, w przypadku zaćmy żadne leczenie poza operacyjnym nie przynosi trwałych efektów. Nieliczne leki (przede wszystkim krople) mające opóźniać jej rozwój nie mają potwierdzonej skuteczności. Na obecną chwilę medycyna pozwala wyleczyć zaćmę całkowicie jedynie operacyjnie.

Kiedy kierować swoje kroki do lekarza?

Najlepiej od razu, kiedy stwierdzimy że zaczyna nam przeszkadzać, utrudniając widzenie. Jeszcze kilkanaście lat temu, aby kwalifikować się do zabiegu, należało mieć zaćmę dojrzałą, już zmętniałą. Obecnie o tym, kiedy zostanie przeprowadzone skuteczne leczenie operacyjne, decyduje pacjent wraz z lekarzem. Oczywiście na leczenie refundowane w polskich warunkach niestety czekać trzeba wiele lat - dlatego coraz więcej pacjentów decyduje się na usługi prywatne.

Jak wybrać odpowiednią klinikę do przeprowadzenia zabiegu?

W przypadku operacji zaćmy należy wybierać klinikę bardzo ostrożnie. "Operacja zaćmy to wszczepienie implantu, zabieg, który wykonywany jest raz na całe życie. Nie można go powtórzyć ani usunąć. Właśnie dlatego wybór odpowiedniej soczewki i miejsca przeprowadzenia operacji jest tak ważny - tłumaczy dr Marcin Jawor z Vidium Medica - od niego zależy jakość naszego widzenia na resztę życia". O ile nie mamy czasu na leczenie refundowane lub nie ufamy szpitalom publicznym, warto zgłosić się do placówki prywatnej, wcześniej zapoznając się z opiniami o tym konkretnych klinikach, które można znaleźć m.in. w internecie. To kluczowa decyzja.

Operacja zaćmy - przebieg zabiegu

Najnowocześniejsza obecnie metoda leczenia zaćmy to fakoemulsyfikacja, która coraz częściej pojawia się w polskich klinikach. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest bezbolesny - pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe (metodą kropelkową), pozostaje więc świadomy przez cały zabieg. Podczas operacji zaćmy może czuć jedynie delikatny dotyk oraz polewanie oka specjalnym płynem. W czasie zabiegu, za pomocą ultradźwięków, następuje rozdrobnienie i usunięcie zmętniałej soczewki (nacięcie 2 mm, bez szwów), a pacjent po zakończeniu zabiegu może niemal od razu udać się do domu.

Czy potrzebna jest długa rekonwalescencja?

Po zabiegu usunięcia zaćmy należy się oszczędzać przez ok. miesiąc, chodzić na wizyty kontrolne ( zwykle na drugi dzień i tydzień po zabiegu) oraz przyjmować specjalne krople. Nie jest to więc długi okres, szczególnie porównując zabiegi przeprowadzane jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy po operacji zaćmy należało spędzić kilka dni w szpitalu.

Jaką soczewkę wybrać?

Wybór odpowiedniej soczewki ma bezpośrednie przełożenie na jakoś widzenia po operacji. Nowoczesne soczewki mogą skorygować wiele wad wzroku, takich jak astygmatyzm, dalekowzroczność czy krótkowzroczność. Oczywiście, im lepszej jakości soczewka, tym większy jest koszt całego zabiegu - dlatego odpowiednią do swoich potrzeb należy wybrać wspólnie z lekarzem, w ramach naszego budżetu. W ramach leczenia refundowanego oczywiście dostępne są jedynie soczewki podstawowe.

Czy operacja zaćmy wiąże się z ryzykiem?

Satysfakcjonujące wyniki po operacji zaćmy uzyskuje się w około 90% przypadków. Co może pójść nie tak? Może się okazać, że zaćmie towarzyszyły choroby oka, które sprawią, że mimo zmiany soczewki wzrok nadal nie będzie taki, jaki moglibyśmy oczekiwać. W nielicznych przypadkach zdarzają się powikłania, takie jak bakteryjne zapalenie wewnątrzgałkowe. Zdarza się również, że po operacji pojawia się zaćma wtórna.

Czym jest zaćma wtórna?

Zaćma wtórna to częściowe zmętnienie tylnej torebki soczewki, które objawia się ponownym zmętnieniem widzenia. Wyleczenie polega na wykonaniu laserem otworu w zmętniałej soczewce, co zwykle przywraca pooperacyjną jakość wzroku. Na szczęście jest to zabieg, który nie jest tak kosztowny, jak sama operacja - w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku Vidium Medica zapłacimy za niego 350 złotych.

Ile kosztuje operacja zaćmy?

Ceny za zabieg usunięcia zaćmy zaczynają się od 2 tys. złotych za jedno oko (cena pobrana z Vidium Medica), a kiedy zdecydujemy się na soczewkę premium, od 4,5 tys., w zależności od konkretnego produktu. Vidium Medica oferuje wygodną płatność ratalną, z której korzysta coraz więcej osób, których nie mogą sobie pozwolić na opłacenie zabiegu z góry. To świetna alternatywa dla leczenia refundowanego.

Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Leczenie zaćmy - wszystko, co musisz wiedzieć!, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 3095
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
16 lipca 2024 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
w piątek, godzina 12:22 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju. Na miejscu 4 zastępy straży [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 13:04 Zastawie
W niedzielę szykuje się zabawa
w piątek, godzina 14:39 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Święta Policji
Biłgorajscy policjanci uroczyście obchodzili 105. rocznicę powołania Policji Państwowej. Podczas uroczystej zbiórki funkcjonariusze odebrali z rąk I zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie młodszego inspektora Olgierda Oleksiaka oraz p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Biłgoraju inspektora Artura Deryły akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. W czasie uroczystości zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, w których gratulowali i dziękowali policjantom za codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
w piątek, godzina 10:51 Księżpol
Starożytne monety odkryte w powiecie
w piątek, godzina 13:57 Komodzianka
Kot zakażony wścieklizną w powiecie biłgorajskim
18 lipca 2024 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
17 lipca 2024 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
19 lipca 2024 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w czwartek, godzina 09:33 Rokitów
Kombajn wciągnął rękę rolnikowi. Interweniował LPR
w czwartek, godzina 15:47 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w środę, godzina 08:38 Tereszpol
Zbliża się termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
W Biłgoraju rośnie hala sportowa
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w czwartek, godzina 11:41 Biłgoraj
Tak z lotu ptaka wygląda budowa nowej atrakcji
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
12 lipca 2024 Biłgoraj
Poseł Romanowski stracił immunitet
W piątek 12 lipca Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie zgodzili się również by polityk trafił do tymczasowego aresztu.
20 lipca 2024 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
w czwartek, godzina 08:19 Lubelszczyzna
Ponad 258 mln złotych na drogi gminne i powiatowe w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl