Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2020.02.05 17:40 | aktualizacja: 2020.02.05 17:55

Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia

Sytuacja w biłgorajskim szpitalu była przedmiotem dyskusji podczas spotkania komisji zdrowia Rady Powiatu. W spotkaniu udział wzięły pracujące w placówce pielęgniarki, zaproszono również członków Zarządu Powiatu.
Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia
Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia

Sytuacja w biłgorajskim szpitalu nie ulega zmianie. Po ogłoszeniu upadłości przez spółkę prowadzącą placówkę (choć do tej pory nie zapadło prawomocne postanowienie w przedmiocie ogłoszenia upadłości) szpitalem zarządza syndyk masy upadłości. O tym jak funkcjonuje w takich warunkach placówka pisaliśmy w artykule pt. Przyszłość biłgorajskiego szpitala nadal niepewna . Władze powiatu podjęły decyzję o tym, by szpital wrócił w ręce samorządu. Informowaliśmy o tych planach w artykule pt. Szpital ma wrócić w ręce powiatu .

W drugiej połowie ubiegłego roku okazało się, że biłgorajski szpital otrzymał ponad 1 mln dofinansowania, o czym pisaliśmy w artykule pt. Cuda w szpitalu i milionowa dotacja .

Mimo to, nadal jest więcej pytań niż odpowiedzi dotyczących przyszłości jednostki, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne 100-tysięcznemu powiatowi.

O tym jaka obecnie jest sytuacja postanowiły rozmawiać pielęgniarki. Poprosiły o spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych. Spotkanie odbyło się w środowe popołudnie, 5 lutego, podczas posiedzenia komisji zdrowia Rady Powiatu. O co pytały pielęgniarki?

Przede wszystkim interesowały je takie kwestie jak: obecny nadzór nad szpitalem, plany władz wobec placówki i termin wypowiedzenia umowy dzierżawy. Poruszyły też kwestie finansowe, m.in.: o to, gdzie "podziewają się ministerialne podwyżki" oraz czy powiat po każdym kwartale otrzymuje protokół rozliczenia od dyrektora lub syndyka.

Ale to nie koniec wątpliwości. Pielęgniarki poruszyły też kwestię personelu. Pytały o pomysły na rozwiązanie problemu, mówiły, że obecnie już połowa personelu medycznego jest na umowach zlecenie, podobnie jest w ZOL w Tarnogrodzie. Co więcej w szpitalu obowiązują dwa regulaminy i mimo nakazu inspekcji pracy dot. jego scalenia do tej pory nie zostało to zrobione.

Do tego dochodzą problemy z ilością łóżek, pielęgniarki twierdzą, że ich stan został zmniejszony, jednak faktycznie ilość miejsc dla chorych zwiększyła się.

W spotkaniu poza członkami komisji zdrowia uczestniczyli również przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek Anna Wojda, jak również członkowie Zarządu Powiatu: Maria Galka i Jan Małysza, zabrakło jednak starosty, który dziś w Warszawie uczestniczył w rozmowach dotyczących właśnie kwestii szpitala. Nie mogło więc być mowy o jakichkolwiek wiążących decyzjach. Padła za to propozycja, by podzielić spotkanie komisji na dwie części, a dzisiejszą poświęcić jedynie zapoznaniu się ze stanem faktycznym.

A ten w opinii pielęgniarek jest wręcz fatalny - problemy z wypłatami podwyżek, różne grafiki dla personelu i w kardach, czy brak konkursów na stanowiska ordynatorów i pielęgniarek przełożonych, a zatrudnianie kierowników i pielęgniarek koordynujących to tylko część problemów. Kolejnym, obecnym od wielu lat, jest też brak funduszu socjalnego. Ponadto w szpitalu brakuje podstawowych materiałów higienicznych, a nawet leków. Anonimowo o stanie szpitala wypowiedzieli się także lekarze, których stanowisko zaprezentował obecny na spotkaniu Tomasz Książek. Napisali oni nie tylko o brakach kadrowych, ale też o kiepskiej jakości usług medycznych, czy brakach w sprzęcie.

Poruszono też temat zwolnienia ratowników medycznych. Jeden z nich zakładając firmę, zatrudnił pozostałych zwolnionych. Pielęgniarki podkreślały, że nikt nie skorzystał na tych zmianach. Zapytane od jakiego czasu tak trudna sytuacja w szpitalu ma miejsce odpowiadały, że od momentu przejęcia szpitala przez spółkę Arion. Podkreślały, że czując odpowiedzialność za pacjentów wstydzą się warunków, na jakich udzielana jest pomoc w biłgorajskiej placówce.

Kolejne spotkania z pewnością się odbędą, a o ich rezultatach będziemy państwa informować na naszym portalu.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 9267
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
@niezależny@  Twarze tych na zebraniu mówią same za siebie (intelekt aż tryska). Czy jest jakiś jeden konstruktywny pomysł? Otóż nie. Starosty na zebraniu brak. Od lat szpital idzie w otchłań. Ludzie którzy pozwolili na jego przejęcie w prywatne ręce powinni za to beknąć (i powinni zostać odsunięci od władzy a dalej w różnych partiach są i się fotografują i obnoszą nie wiedząc czemu). Czemu Janów sobie na to nie pozwolił? Tylko zawsze Biłgoraj i ściągacie pseudo fachowców nie wiadomo skąd co to już wszyscy pognali a u Nas Mesjaszami ogłoszeni i nieomylni a potem jak zwykle .... z tyłu. Był moment że jeden Dyrektor z Biłgoraja a drugi z Zamościa jeszcze za istnienia ZOZ mogli i próbowali ratować to całe bagno to kulturalnie ich pognano. Nikt się za nimi nie wstawił od załogi poczynając a na Starostwie kończąc a teraz cały powiat pije piwo przez poprzedników naważone. Temat rzeka.
:( Smutne to ale prawdziwe.
6 lutego 2020
+20
-4
J.Deep  Borowiec i Książek w sprawach szpitala. Wspaniali i kompetentni ludzie. Tylko się cieszyć
6 lutego 2020
+18
-5
Ostatnio dodane komentarze
Mudina   Panowie, chętnie tylko plujecie zza winkla bo czujecie się anonimowi! Tylko na Tyle Was stać? A może by tak przyjść na sesję RP i zaproponować konstruktywne rozwiązanie? Widać po komentarzach, że nie zależy Wam na sytuacji szpitala, tylko powrocie do koryta!
6 lutego 2020
+5
-7
J.Deep   Książek i "zapaść" - wspaniała bluza z lat 80 i czasy komuny. O Boże Borowiec i Szpital - ludzieeee co to jest... Nie życzę nikomu w Biłgoraju chorować/. Masz grypę i szpital Ciebie przyjmie dadzą Ciebie na kardiologię i będą leczyć ... padniesz . NIE WARTO CHOROWAĆ JAK JEST POTRZYMYWANY TEN STAN ARION "KOMUNA" SZPITALE. UWAGA!!! Dlaczego Pis na to się godzi ... Czy ma to być na przetrwanie?! Masz Pan/Pani 500zł czy nawet + z dzieci jak zachorujesz proszę UCIEKAJ z tego SZPITALA na własnego dobra ... UWAGA
6 lutego 2020
+10
-5
@niezależny@   Twarze tych na zebraniu mówią same za siebie (intelekt aż tryska). Czy jest jakiś jeden konstruktywny pomysł? Otóż nie. Starosty na zebraniu brak. Od lat szpital idzie w otchłań. Ludzie którzy pozwolili na jego przejęcie w prywatne ręce powinni za to beknąć (i powinni zostać odsunięci od władzy a dalej w różnych partiach są i się fotografują i obnoszą nie wiedząc czemu). Czemu Janów sobie na to nie pozwolił? Tylko zawsze Biłgoraj i ściągacie pseudo fachowców nie wiadomo skąd co to już wszyscy pognali a u Nas Mesjaszami ogłoszeni i nieomylni a potem jak zwykle .... z tyłu. Był moment że jeden Dyrektor z Biłgoraja a drugi z Zamościa jeszcze za istnienia ZOZ mogli i próbowali ratować to całe bagno to kulturalnie ich pognano. Nikt się za nimi nie wstawił od załogi poczynając a na Starostwie kończąc a teraz cały powiat pije piwo przez poprzedników naważone. Temat rzeka.
:( Smutne to ale prawdziwe.
6 lutego 2020
+20
-4
stan   Panie starosto skoro nagle musiał pan wyjechać do Warszawy a tym gorzej jeśli miał pan to zaplanowany wyjazd to dlaczego nie zmieniono terminu komisji? Wystarczyło zrobić ją w piątek. Brak starosty na takiej komisji jest delikatnie mówiąc złym wizerunkiem. Tu chodzi o szpital i zdrowie mieszkańców powiatu.
6 lutego 2020
+17
-6
J.Deep   Borowiec i Książek w sprawach szpitala. Wspaniali i kompetentni ludzie. Tylko się cieszyć
6 lutego 2020
+18
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 10:03 Lubelszczyzna
Nawet do 164 tys. zł dotacji dla przedsiębiorców
W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja poświęcona dotacjom unijnym dla mikro - i małych przedsiębiorstw oraz dla samozatrudnionych. Nabór wniosków ruszy w środę 15 lipca br. Z dofinansowania mogą skorzystać te firmy, które w sytuacji związanej z koronawirusem znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Unijne wsparcie wypłacać będzie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano 74 mln zł.
dzisiaj, 14:12 Biłgoraj
Starosta odpowiada na słowa burmistrza Biłgoraja
dzisiaj, 10:09 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja zdradza na kogo odda głos w wyborach
27 czerwca 2020 Diecezja
Zmiany w parafiach
W sobotę, 27 czerwca, podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
dzisiaj, 17:27 Lubelszczyzna
13 nowych zakażeń i 13 ozdrowień
dzisiaj, 13:24 Biłgoraj
"Wybierzmy cywilizację przyszłości"
28 czerwca 2020 Osuchy
76. rocznica bitwy pod Osuchami
W tym roku przypada 76. rocznica największej bitwy partyzanckiej Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej - bitwy pod Osuchami. W niedzielę, 28 czerwca na cmentarzu partyzanckim w Osuchach zorganizowano uroczystości rocznicowe.
w poniedziałek, godzina 09:13 Biłgoraj
Akcja ratunkowa nad zalewem
dzisiaj, 09:05 Gmina Biłgoraj
Jest absolutorium dla wójta gminy Biłgoraj
26 czerwca 2020 Biłgoraj
Nietypowe zakończenie roku szkolnego
W maseczkach, rękawiczkach, z zachowaniem dystansu i z własnymi długopisami odbierali dziś (26 czerwca) świadectwa uczniowie niektórych szkół w powiecie biłgorajskim. Inni ze swoimi wychowawcami spotkają się dopiero we wrześniu. Wszystko przez trwającą od marca pandemię i związane z nią obostrzenia.
we wtorek, godzina 11:04 Biłgoraj
Szukamy właściciela psa
w czwartek, godzina 12:32 Biłgoraj
#GaszynChallenge w SOS Wiosce Dziecięcej
w czwartek, godzina 15:54 Biłgoraj
"To są niezwykle ważne wybory"
Przekonywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wizyty w Biłgoraju. Spotkanie z szefem resortu odbyło się w czwartkowe popołudnie, 9 lipca, w Parku Solidarności. Ziobro przekonywał do oddania głosu na Andrzeja Dudę, wyliczając różnice między obecną głową państwa, a jego kontrkandydatem.
dzisiaj, 09:41 Powiat
Drewniane płyty zamiast telefonu
w środę, godzina 12:30 Księżpol
Na Jasną Górę rowerem
w poniedziałek, godzina 15:07 Biłgoraj
Poszukiwany i kolega z dopalaczami
W sobotni wieczór, 4 lipca, biłgorajscy kryminalni zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault. Za kierownicą siedział poszukiwany przez policjantów 34-latek. Razem z mężczyzną w pojeździe znajdował się 46-latek, u którego policjanci ujawnili i zabezpieczyli substancje, które jak wykazały wstępne testy były prawdopodobnie dopalaczami.
w czwartek, godzina 08:15 Biłgoraj
Pszczoły na dachu BCK
dzisiaj, 07:48 Lubelszczyzna
Nowy konkurs profrekwencyjny. Można zdobyć nawet 50 tys. zł
1 lipca 2020 Lubelszczyzna
Porozumienie ws kolei. Jest szansa na budowę linii do Biłgoraja
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego podpisali porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli rozwoju transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny. Mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowych przystanków i linii kolejowych. Łatwiejsze będą codzienne podróże nie tylko po województwie. Pod znakiem zapytania zostaje możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej.
w poniedziałek, godzina 09:55 Biłgoraj
20-latek wjechał w betonowy słup, 15-letnia pasażerka trafiła do szpitala
w czwartek, godzina 16:14 Lubelszczyzna
Nowe zakażenia SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
30 czerwca 2020 Biłgoraj
Oświadczenie szpitala ws. śmierci pacjentki
Dziś rano, 30 czerwca, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie przekazała informację o śmierci w biłgorajskim szpitalu 79-letniej pacjentki z infekcją COVID-19. Oświadczenie w tej sprawie wydał dyrektor placówki Tomasz Kwiatkowski.
w poniedziałek, godzina 12:32 Markowicze
Kolizja na trasie wojewódzkiej nr 835
w środę, godzina 07:17 Biłgoraj
Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl