Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2020.02.05 17:40 | aktualizacja: 2020.02.05 17:55

Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia

Sytuacja w biłgorajskim szpitalu była przedmiotem dyskusji podczas spotkania komisji zdrowia Rady Powiatu. W spotkaniu udział wzięły pracujące w placówce pielęgniarki, zaproszono również członków Zarządu Powiatu.
Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia
Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia

Sytuacja w biłgorajskim szpitalu nie ulega zmianie. Po ogłoszeniu upadłości przez spółkę prowadzącą placówkę (choć do tej pory nie zapadło prawomocne postanowienie w przedmiocie ogłoszenia upadłości) szpitalem zarządza syndyk masy upadłości. O tym jak funkcjonuje w takich warunkach placówka pisaliśmy w artykule pt. Przyszłość biłgorajskiego szpitala nadal niepewna . Władze powiatu podjęły decyzję o tym, by szpital wrócił w ręce samorządu. Informowaliśmy o tych planach w artykule pt. Szpital ma wrócić w ręce powiatu .

W drugiej połowie ubiegłego roku okazało się, że biłgorajski szpital otrzymał ponad 1 mln dofinansowania, o czym pisaliśmy w artykule pt. Cuda w szpitalu i milionowa dotacja .

Mimo to, nadal jest więcej pytań niż odpowiedzi dotyczących przyszłości jednostki, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne 100-tysięcznemu powiatowi.

O tym jaka obecnie jest sytuacja postanowiły rozmawiać pielęgniarki. Poprosiły o spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych. Spotkanie odbyło się w środowe popołudnie, 5 lutego, podczas posiedzenia komisji zdrowia Rady Powiatu. O co pytały pielęgniarki?

Przede wszystkim interesowały je takie kwestie jak: obecny nadzór nad szpitalem, plany władz wobec placówki i termin wypowiedzenia umowy dzierżawy. Poruszyły też kwestie finansowe, m.in.: o to, gdzie "podziewają się ministerialne podwyżki" oraz czy powiat po każdym kwartale otrzymuje protokół rozliczenia od dyrektora lub syndyka.

Ale to nie koniec wątpliwości. Pielęgniarki poruszyły też kwestię personelu. Pytały o pomysły na rozwiązanie problemu, mówiły, że obecnie już połowa personelu medycznego jest na umowach zlecenie, podobnie jest w ZOL w Tarnogrodzie. Co więcej w szpitalu obowiązują dwa regulaminy i mimo nakazu inspekcji pracy dot. jego scalenia do tej pory nie zostało to zrobione.

Do tego dochodzą problemy z ilością łóżek, pielęgniarki twierdzą, że ich stan został zmniejszony, jednak faktycznie ilość miejsc dla chorych zwiększyła się.

W spotkaniu poza członkami komisji zdrowia uczestniczyli również przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek Anna Wojda, jak również członkowie Zarządu Powiatu: Maria Galka i Jan Małysza, zabrakło jednak starosty, który dziś w Warszawie uczestniczył w rozmowach dotyczących właśnie kwestii szpitala. Nie mogło więc być mowy o jakichkolwiek wiążących decyzjach. Padła za to propozycja, by podzielić spotkanie komisji na dwie części, a dzisiejszą poświęcić jedynie zapoznaniu się ze stanem faktycznym.

A ten w opinii pielęgniarek jest wręcz fatalny - problemy z wypłatami podwyżek, różne grafiki dla personelu i w kardach, czy brak konkursów na stanowiska ordynatorów i pielęgniarek przełożonych, a zatrudnianie kierowników i pielęgniarek koordynujących to tylko część problemów. Kolejnym, obecnym od wielu lat, jest też brak funduszu socjalnego. Ponadto w szpitalu brakuje podstawowych materiałów higienicznych, a nawet leków. Anonimowo o stanie szpitala wypowiedzieli się także lekarze, których stanowisko zaprezentował obecny na spotkaniu Tomasz Książek. Napisali oni nie tylko o brakach kadrowych, ale też o kiepskiej jakości usług medycznych, czy brakach w sprzęcie.

Poruszono też temat zwolnienia ratowników medycznych. Jeden z nich zakładając firmę, zatrudnił pozostałych zwolnionych. Pielęgniarki podkreślały, że nikt nie skorzystał na tych zmianach. Zapytane od jakiego czasu tak trudna sytuacja w szpitalu ma miejsce odpowiadały, że od momentu przejęcia szpitala przez spółkę Arion. Podkreślały, że czując odpowiedzialność za pacjentów wstydzą się warunków, na jakich udzielana jest pomoc w biłgorajskiej placówce.

Kolejne spotkania z pewnością się odbędą, a o ich rezultatach będziemy państwa informować na naszym portalu.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8296
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
@niezależny@  Twarze tych na zebraniu mówią same za siebie (intelekt aż tryska). Czy jest jakiś jeden konstruktywny pomysł? Otóż nie. Starosty na zebraniu brak. Od lat szpital idzie w otchłań. Ludzie którzy pozwolili na jego przejęcie w prywatne ręce powinni za to beknąć (i powinni zostać odsunięci od władzy a dalej w różnych partiach są i się fotografują i obnoszą nie wiedząc czemu). Czemu Janów sobie na to nie pozwolił? Tylko zawsze Biłgoraj i ściągacie pseudo fachowców nie wiadomo skąd co to już wszyscy pognali a u Nas Mesjaszami ogłoszeni i nieomylni a potem jak zwykle .... z tyłu. Był moment że jeden Dyrektor z Biłgoraja a drugi z Zamościa jeszcze za istnienia ZOZ mogli i próbowali ratować to całe bagno to kulturalnie ich pognano. Nikt się za nimi nie wstawił od załogi poczynając a na Starostwie kończąc a teraz cały powiat pije piwo przez poprzedników naważone. Temat rzeka.
:( Smutne to ale prawdziwe.
6 lutego 2020
+20
-4
J.Deep  Borowiec i Książek w sprawach szpitala. Wspaniali i kompetentni ludzie. Tylko się cieszyć
6 lutego 2020
+18
-5
Ostatnio dodane komentarze
Mudina   Panowie, chętnie tylko plujecie zza winkla bo czujecie się anonimowi! Tylko na Tyle Was stać? A może by tak przyjść na sesję RP i zaproponować konstruktywne rozwiązanie? Widać po komentarzach, że nie zależy Wam na sytuacji szpitala, tylko powrocie do koryta!
6 lutego 2020
+5
-7
J.Deep   Książek i "zapaść" - wspaniała bluza z lat 80 i czasy komuny. O Boże Borowiec i Szpital - ludzieeee co to jest... Nie życzę nikomu w Biłgoraju chorować/. Masz grypę i szpital Ciebie przyjmie dadzą Ciebie na kardiologię i będą leczyć ... padniesz . NIE WARTO CHOROWAĆ JAK JEST POTRZYMYWANY TEN STAN ARION "KOMUNA" SZPITALE. UWAGA!!! Dlaczego Pis na to się godzi ... Czy ma to być na przetrwanie?! Masz Pan/Pani 500zł czy nawet + z dzieci jak zachorujesz proszę UCIEKAJ z tego SZPITALA na własnego dobra ... UWAGA
6 lutego 2020
+10
-5
@niezależny@   Twarze tych na zebraniu mówią same za siebie (intelekt aż tryska). Czy jest jakiś jeden konstruktywny pomysł? Otóż nie. Starosty na zebraniu brak. Od lat szpital idzie w otchłań. Ludzie którzy pozwolili na jego przejęcie w prywatne ręce powinni za to beknąć (i powinni zostać odsunięci od władzy a dalej w różnych partiach są i się fotografują i obnoszą nie wiedząc czemu). Czemu Janów sobie na to nie pozwolił? Tylko zawsze Biłgoraj i ściągacie pseudo fachowców nie wiadomo skąd co to już wszyscy pognali a u Nas Mesjaszami ogłoszeni i nieomylni a potem jak zwykle .... z tyłu. Był moment że jeden Dyrektor z Biłgoraja a drugi z Zamościa jeszcze za istnienia ZOZ mogli i próbowali ratować to całe bagno to kulturalnie ich pognano. Nikt się za nimi nie wstawił od załogi poczynając a na Starostwie kończąc a teraz cały powiat pije piwo przez poprzedników naważone. Temat rzeka.
:( Smutne to ale prawdziwe.
6 lutego 2020
+20
-4
stan   Panie starosto skoro nagle musiał pan wyjechać do Warszawy a tym gorzej jeśli miał pan to zaplanowany wyjazd to dlaczego nie zmieniono terminu komisji? Wystarczyło zrobić ją w piątek. Brak starosty na takiej komisji jest delikatnie mówiąc złym wizerunkiem. Tu chodzi o szpital i zdrowie mieszkańców powiatu.
6 lutego 2020
+16
-6
J.Deep   Borowiec i Książek w sprawach szpitala. Wspaniali i kompetentni ludzie. Tylko się cieszyć
6 lutego 2020
+18
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 14:27 Biłgoraj
Nowa karetka dla bilgorajskiego pogotowia
Dzięki rządowemu wsparciu w postaci dofinansowania w kwocie 400 tys zł możliwy był zakup nowego ambulansu dla pogotowia w Biłgoraju. Uroczyste przekazanie kluczy do pojazdy odbyło się w czwartek, 20 lutego.
w środę, godzina 12:21 Biłgoraj
Drzewa poszły pod piłę
w sobotę, godzina 23:38 Biłgoraj
Bal maturalny ZSZiO
w czwartek, godzina 13:03 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja wydali ponad 31 mln zł na alkohol
Taka kwota przyprawia o zawrót głowy. Zwłaszcza jeśli porówna się ją z poprzednimi latami. W ubiegłym roku w biłgorajskich barach i sklepach z alkoholem wydaliśmy o ponad 3 mln zł więcej niż w 2018 roku.
w czwartek, godzina 08:03 Biłgoraj
Mistrzowie ortografii
9 lutego 2020 Biłgoraj
Niech żyje bal
w czwartek, godzina 08:44 Biłgoraj
Nowy zarząd biłgorajskiego oddziału PCK
W poniedziałek, 17 lutego, odbył się zjazd sprawozdawczo - wyborczy Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Biłgoraju. Podczas spotkania przedstawiono sprawozdanie z minionej kadencji i wybrano nowy zarząd na lata 2020-2024.
w środę, godzina 09:05 Łukowa
Będą kontrole w gminie Łukowa
we wtorek, godzina 09:53 Brody Duże
O czterech pasażerów za dużo
9 lutego 2020 Biłgoraj
Najlepsi w sporcie, kulturze i działalności społecznej nagrodzeni
Już po raz kolejny burmistrz Biłgoraja przyznał nagrody najlepszym sportowcom i osobom wyróżniającym się w działalności społecznej oraz kulturalnej. Uroczysta gala odbyła się w niedzielne popołudnie, 9 lutego, w Biłgorajskim Centrum Kultury.
11 lutego 2020 Gromada
Pożar w Gromadzie
we wtorek, godzina 12:41 Rakówka
28-latek stracił prawo jazdy
14 lutego 2020 Biłgoraj
78 lat temu powstała Armia Krajowa
14 lutego to bardzo ważna data w historii Polski. Tego dnia została powołana Armia Krajowa. Dziś w całym kraju odbywają się uroczystości rocznicowe. 78. rocznicę powstania jedynej, realnej, wojskowej i moralnej siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej zorganizowano także w Biłgoraju.
6 lutego 2020 Tarnogród
Ciągnik przewrócił się na zakręcie
12 lutego 2020 Biłgoraj
Sala obsługi interesanta otwarta
14 lutego 2020 Czernięcin Główny
Jubileusz 100-lecia urodzin
W środę, 5 lutego mieszkanka gminy Turobin Balbina Ciastuła obchodziła jubileusz 100-lecia urodzin. Z tej okazji Jubilatkę odwiedzili przedstawiciele władz samorządowych, USC oraz KRUS.
w poniedziałek, godzina 12:23 Biłgoraj
Ruszyły szkolenia dla strażaków ochotników z powiatu biłgorajskiego
10 lutego 2020 Biłgoraj
Policjanci wydostali dwie osoby z dymiącego auta
6 lutego 2020 Koszykówka
Biłgorajanin trenerem kadry narodowej
Pochodzący z Biłgoraja Wojciech Rogowski dostał nominację na trenera głównego Reprezentacji Polski U16 w koszykówce. W tym roku przed podopiecznymi Rogowskiego duże wyzwanie - Mistrzostwa Europy dywizji A.
w poniedziałek, godzina 19:19 Biłgoraj
Karnawał w MDK
10 lutego 2020 Biłgoraj
Biłgorajski sztab Roberta Biedronia wystartował z kampanią
14 lutego 2020 Biłgoraj
EKOwalentynki
Wolontariusze PCK zorganizowali akcję pod hasłem EKOwalentynki. W ramach przedsięwzięcia, w piątkowe popołudnie 14 lutego, w Parku Solidarności rozdawali sadzonki drzewek, częstowali piernikami i rozmawiali o ekologii.
we wtorek, godzina 09:32 Józefów
Harmonogram odbioru odpadów
w środę, godzina 21:21 Biłgoraj
Wieczór z "Jarzębiną" i "Pokoleniami"
7 lutego 2020 Gmina Biłgoraj
Ulga za kompostowanie
Od stycznia w gminie Biłgoraj obowiązują nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych. Nie udało się uniknąć podwyżki. Jednak ci, którzy kompostują bioodpady mogą liczyć na ulgę. Wystarczy złożyć stosowną deklarację.
w poniedziałek, godzina 08:57 Płusy
O 65 km/h za szybko
w czwartek, godzina 09:06 Biłgoraj
Wyższe emerytury i renty od marca
11 lutego 2020 Biłgoraj
Historia i rowery kołem się toczą
To tytuł wystawy rowerów z kolekcji mieszkańca Biłgoraja Andrzeja Zabłotnego, którą można oglądać w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się we wtorek, 11 lutego.
w sobotę, godzina 14:56 Biłgoraj
Dzień Otwartych Drzwi w "Czwórce"
11 lutego 2020 Józefów
Ciężarówka w rowie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl