Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2020.02.05 17:40 | aktualizacja: 2020.02.05 17:55

Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia

Sytuacja w biłgorajskim szpitalu była przedmiotem dyskusji podczas spotkania komisji zdrowia Rady Powiatu. W spotkaniu udział wzięły pracujące w placówce pielęgniarki, zaproszono również członków Zarządu Powiatu.
Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia
Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia

Sytuacja w biłgorajskim szpitalu nie ulega zmianie. Po ogłoszeniu upadłości przez spółkę prowadzącą placówkę (choć do tej pory nie zapadło prawomocne postanowienie w przedmiocie ogłoszenia upadłości) szpitalem zarządza syndyk masy upadłości. O tym jak funkcjonuje w takich warunkach placówka pisaliśmy w artykule pt. Przyszłość biłgorajskiego szpitala nadal niepewna . Władze powiatu podjęły decyzję o tym, by szpital wrócił w ręce samorządu. Informowaliśmy o tych planach w artykule pt. Szpital ma wrócić w ręce powiatu .

W drugiej połowie ubiegłego roku okazało się, że biłgorajski szpital otrzymał ponad 1 mln dofinansowania, o czym pisaliśmy w artykule pt. Cuda w szpitalu i milionowa dotacja .

Mimo to, nadal jest więcej pytań niż odpowiedzi dotyczących przyszłości jednostki, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne 100-tysięcznemu powiatowi.

O tym jaka obecnie jest sytuacja postanowiły rozmawiać pielęgniarki. Poprosiły o spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych. Spotkanie odbyło się w środowe popołudnie, 5 lutego, podczas posiedzenia komisji zdrowia Rady Powiatu. O co pytały pielęgniarki?

Przede wszystkim interesowały je takie kwestie jak: obecny nadzór nad szpitalem, plany władz wobec placówki i termin wypowiedzenia umowy dzierżawy. Poruszyły też kwestie finansowe, m.in.: o to, gdzie "podziewają się ministerialne podwyżki" oraz czy powiat po każdym kwartale otrzymuje protokół rozliczenia od dyrektora lub syndyka.

Ale to nie koniec wątpliwości. Pielęgniarki poruszyły też kwestię personelu. Pytały o pomysły na rozwiązanie problemu, mówiły, że obecnie już połowa personelu medycznego jest na umowach zlecenie, podobnie jest w ZOL w Tarnogrodzie. Co więcej w szpitalu obowiązują dwa regulaminy i mimo nakazu inspekcji pracy dot. jego scalenia do tej pory nie zostało to zrobione.

Do tego dochodzą problemy z ilością łóżek, pielęgniarki twierdzą, że ich stan został zmniejszony, jednak faktycznie ilość miejsc dla chorych zwiększyła się.

W spotkaniu poza członkami komisji zdrowia uczestniczyli również przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek Anna Wojda, jak również członkowie Zarządu Powiatu: Maria Galka i Jan Małysza, zabrakło jednak starosty, który dziś w Warszawie uczestniczył w rozmowach dotyczących właśnie kwestii szpitala. Nie mogło więc być mowy o jakichkolwiek wiążących decyzjach. Padła za to propozycja, by podzielić spotkanie komisji na dwie części, a dzisiejszą poświęcić jedynie zapoznaniu się ze stanem faktycznym.

A ten w opinii pielęgniarek jest wręcz fatalny - problemy z wypłatami podwyżek, różne grafiki dla personelu i w kardach, czy brak konkursów na stanowiska ordynatorów i pielęgniarek przełożonych, a zatrudnianie kierowników i pielęgniarek koordynujących to tylko część problemów. Kolejnym, obecnym od wielu lat, jest też brak funduszu socjalnego. Ponadto w szpitalu brakuje podstawowych materiałów higienicznych, a nawet leków. Anonimowo o stanie szpitala wypowiedzieli się także lekarze, których stanowisko zaprezentował obecny na spotkaniu Tomasz Książek. Napisali oni nie tylko o brakach kadrowych, ale też o kiepskiej jakości usług medycznych, czy brakach w sprzęcie.

Poruszono też temat zwolnienia ratowników medycznych. Jeden z nich zakładając firmę, zatrudnił pozostałych zwolnionych. Pielęgniarki podkreślały, że nikt nie skorzystał na tych zmianach. Zapytane od jakiego czasu tak trudna sytuacja w szpitalu ma miejsce odpowiadały, że od momentu przejęcia szpitala przez spółkę Arion. Podkreślały, że czując odpowiedzialność za pacjentów wstydzą się warunków, na jakich udzielana jest pomoc w biłgorajskiej placówce.

Kolejne spotkania z pewnością się odbędą, a o ich rezultatach będziemy państwa informować na naszym portalu.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Pielęgniarki spotkały się z komisją zdrowia, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8821
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
@niezależny@  Twarze tych na zebraniu mówią same za siebie (intelekt aż tryska). Czy jest jakiś jeden konstruktywny pomysł? Otóż nie. Starosty na zebraniu brak. Od lat szpital idzie w otchłań. Ludzie którzy pozwolili na jego przejęcie w prywatne ręce powinni za to beknąć (i powinni zostać odsunięci od władzy a dalej w różnych partiach są i się fotografują i obnoszą nie wiedząc czemu). Czemu Janów sobie na to nie pozwolił? Tylko zawsze Biłgoraj i ściągacie pseudo fachowców nie wiadomo skąd co to już wszyscy pognali a u Nas Mesjaszami ogłoszeni i nieomylni a potem jak zwykle .... z tyłu. Był moment że jeden Dyrektor z Biłgoraja a drugi z Zamościa jeszcze za istnienia ZOZ mogli i próbowali ratować to całe bagno to kulturalnie ich pognano. Nikt się za nimi nie wstawił od załogi poczynając a na Starostwie kończąc a teraz cały powiat pije piwo przez poprzedników naważone. Temat rzeka.
:( Smutne to ale prawdziwe.
6 lutego 2020
+20
-4
J.Deep  Borowiec i Książek w sprawach szpitala. Wspaniali i kompetentni ludzie. Tylko się cieszyć
6 lutego 2020
+18
-5
Ostatnio dodane komentarze
Mudina   Panowie, chętnie tylko plujecie zza winkla bo czujecie się anonimowi! Tylko na Tyle Was stać? A może by tak przyjść na sesję RP i zaproponować konstruktywne rozwiązanie? Widać po komentarzach, że nie zależy Wam na sytuacji szpitala, tylko powrocie do koryta!
6 lutego 2020
+5
-7
J.Deep   Książek i "zapaść" - wspaniała bluza z lat 80 i czasy komuny. O Boże Borowiec i Szpital - ludzieeee co to jest... Nie życzę nikomu w Biłgoraju chorować/. Masz grypę i szpital Ciebie przyjmie dadzą Ciebie na kardiologię i będą leczyć ... padniesz . NIE WARTO CHOROWAĆ JAK JEST POTRZYMYWANY TEN STAN ARION "KOMUNA" SZPITALE. UWAGA!!! Dlaczego Pis na to się godzi ... Czy ma to być na przetrwanie?! Masz Pan/Pani 500zł czy nawet + z dzieci jak zachorujesz proszę UCIEKAJ z tego SZPITALA na własnego dobra ... UWAGA
6 lutego 2020
+10
-5
@niezależny@   Twarze tych na zebraniu mówią same za siebie (intelekt aż tryska). Czy jest jakiś jeden konstruktywny pomysł? Otóż nie. Starosty na zebraniu brak. Od lat szpital idzie w otchłań. Ludzie którzy pozwolili na jego przejęcie w prywatne ręce powinni za to beknąć (i powinni zostać odsunięci od władzy a dalej w różnych partiach są i się fotografują i obnoszą nie wiedząc czemu). Czemu Janów sobie na to nie pozwolił? Tylko zawsze Biłgoraj i ściągacie pseudo fachowców nie wiadomo skąd co to już wszyscy pognali a u Nas Mesjaszami ogłoszeni i nieomylni a potem jak zwykle .... z tyłu. Był moment że jeden Dyrektor z Biłgoraja a drugi z Zamościa jeszcze za istnienia ZOZ mogli i próbowali ratować to całe bagno to kulturalnie ich pognano. Nikt się za nimi nie wstawił od załogi poczynając a na Starostwie kończąc a teraz cały powiat pije piwo przez poprzedników naważone. Temat rzeka.
:( Smutne to ale prawdziwe.
6 lutego 2020
+20
-4
stan   Panie starosto skoro nagle musiał pan wyjechać do Warszawy a tym gorzej jeśli miał pan to zaplanowany wyjazd to dlaczego nie zmieniono terminu komisji? Wystarczyło zrobić ją w piątek. Brak starosty na takiej komisji jest delikatnie mówiąc złym wizerunkiem. Tu chodzi o szpital i zdrowie mieszkańców powiatu.
6 lutego 2020
+17
-6
J.Deep   Borowiec i Książek w sprawach szpitala. Wspaniali i kompetentni ludzie. Tylko się cieszyć
6 lutego 2020
+18
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 07:19 Gmina Biłgoraj
Cesarskie powinności Nadleśnictwa Biłgoraj
Choć serwituty dające społeczeństwu uprawnienia m.in. do korzystania z łąk i pastwisk oraz lasów zostały w większości zlikwidowane pod koniec XIX wieku, istnieje jeszcze kilka nadleśnictw w Polsce, które wciąż respektują te świadczenia publiczne. W nielicznym gronie jednostek Lasów Państwowych obciążonych serwitutami znajduje się Nadleśnictwo Biłgoraj.
w poniedziałek, godzina 16:42 Biłgoraj
Nie tylko BRW planuje zwolnienia
w poniedziałek, godzina 18:24 Lubelszczyzna
Siedem osób zakażonych. Zmarł 88-letni pacjent
w poniedziałek, godzina 08:09 Powiat
Nie pozwolę ci się zamknąć
Chcesz pomóc sklepom, warsztatom, zakładom, restauracjom, pracowniom w twojej okolicy? Martwisz się, że nie będą w stanie przetrwać kwarantanny? Dołącz do kampanii "Nie pozwolę ci się zamknąć". Obecny kryzys wywołany przez koronawirusa uderzy w pierwszej kolejności w najmniejszych przedsiębiorców. Grozi im zamknięcie zakładów i redukcja etatów. Właśnie teraz kluczowe jest solidarnościowe działanie. Możesz dołączyć do akcji, przekazując wybranym przez siebie zakładom zaliczkę na poczet przyszłej usługi oraz zachęcając do udziału w akcji w mediach społecznościowych.
w niedzielę, godzina 19:05 Lubelszczyzna
Dzienny raport o koronawirusie
w czwartek, godzina 15:58 Powiat
Dwóch mężczyzn z powiatu chorych na COVID-19
w niedzielę, godzina 10:55 Biłgoraj
Biłgorajanie szyją maseczki
Kilka tysięcy sztuk maseczek, fartuchów, czy przyłbic i kilkadziesiąt zaangażowanych osób - tak w skrócie można podsumować akcję zorganizowaną przez mieszkańców powiatu na rzecz personelu medycznego.
30 marca 2020 Biłgoraj
W Biłgoraju zmarł pacjent zakażony koronawirusem
w czwartek, godzina 10:12 Biłgoraj
Koronawirus w biłgorajskiej komendzie?
w sobotę, godzina 12:44 Frampol
Wolontariusze pomogą w lekcjach
Wolontariusze z grupy C.Z.E.M.U. czyli "Co z Energią Młodzieży Uczynić" oferują bezpłatnie zdalną pomoc w lekcjach. Potrzebujesz korepetycji, a może chcesz pomóc w lekcjach? Skontaktuj się z grupą za pomocą Facebooka.
w czwartek, godzina 14:22 Biłgoraj
Zbyt wiele osób w kościele - zgłoszenie na KMZB
w poniedziałek, godzina 11:18 Bidaczów Nowy
Motorowerzysta z promilami
24 marca 2020 Kraj
Rząd wprowadza kolejne restrykcje
We wtorkowe popołudnie, 24 marca, odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Szef rządu przekazał informację o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które obowiązują już od dziś. Co nas czeka w najbliższych tygodniach?
31 marca 2020 Biłgoraj
Izolatorium funkcjonuje w powiecie biłgorajskim
w poniedziałek, godzina 12:49 Gmina Józefów
Przedświąteczna pomoc żywnościowa
27 marca 2020 Powiat
W tym roku nie będzie tradycyjnej Wielkanocy
Ze względu na sytuację spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa Stolica Apostolska wydała wytyczne dotyczące obchodów Wielkanocy. Jak w tym roku będą wyglądały święta?
26 marca 2020 Powiat
SARS-CoV-2 u mieszkańca powiatu biłgorajskiego
w poniedziałek, godzina 08:50 Biłgoraj
W PCK trwają przygotowania do pomocy świątecznej
26 marca 2020 Biłgoraj
Co z konkursem na dyrektora LO im. ONZ?
W lutym Starostwo Powiatowe w Biłgoraju ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora LO im. ONZ. Zarząd odstąpił jednak od rozstrzygnięcia konkursu, ale powierzył pełnienie obowiązków szefa placówki dotychczasowej wicedyrektor Jolancie Rycyk.
w niedzielę, godzina 08:39 Józefów
Będzie przedświąteczny handel na józefowskim targowisku
w czwartek, godzina 08:12 Frampol
Targowisko we Frampolu otwarte
28 marca 2020 Biłgoraj
Targowiska zamknięte do odwołania
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym na miejskich targowiskach wprowadzono zakaz handlu, który obowiązywał do 25 marca. Z uwagi na stan epidemii podjęto decyzję o przedłużeniu ograniczenia.
w środę, godzina 20:30 Lubelszczyzna
Lepsze wieści - tylko jeden nowy przypadek zakażenia
w czwartek, godzina 11:52 Frampol
Zmiana decyzji dotyczącej targowiska we Frampolu
25 marca 2020 Biłgoraj
Prokuratura wraca do pracy, pracownicy sądu kontynuują kwarantannę
We wtorek, 24 marca decyzją biłgorajskiego sanepidu Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju wznowiła działalność. Testy na obecność koronawirusa okazały się negatywne, dzięki czemu było możliwe skrócenie kwarantanny. Zawieszona pozostaje działalność biłgorajskiego sądu.
w piątek, godzina 10:33 Nadrzecze
Izolatorium w Nadrzeczu
w sobotę, godzina 08:03 Powiat
Obowiązuje zakaz wstępu do lasów
24 marca 2020 Powiat
Skrócony wniosek o odroczenie składek ZUS
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z nowego skróconego wniosku. Jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
26 marca 2020 Biłgoraj
Zmiana terminu odbioru odpadów
w środę, godzina 09:20 Długi Kąt
Rozpalili ognisko wbrew zakazowi zgromadzeń
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl