Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2019.01.24 14:32 | aktualizacja: 2019.01.24 16:24

Szpital ma wrócić w ręce powiatu

Działania podjęte przez zarząd powiatu w zakresie funkcjonowania szpitala były tematem czwartkowej konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego. Jak wyjaśnił Andrzej Szarlip podejmowane są działania, które w konsekwencji mają doprowadzić do tego, że szpital będzie znów placówką prowadzoną przez samorząd. Celem jest też znaczące podniesienie jakości świadczonych usług.
Szpital ma wrócić w ręce powiatu
Szpital ma wrócić w ręce powiatu

Na początku bieżącego tygodnia, w artykule pt. Przyszłość biłgorajskiego szpitala nadal niepewna mogli Państwo przeczytać o obecnej sytuacji szpitala powiatowego w Biłgoraju. O tym, czy zapadły nowe decyzje dotyczące przyszłości placówki rozmawialiśmy z syndykiem masy upadłości Leszkiem Jaroszem.

W czwartkowe przedpołudnie, 24 stycznia, zorganizowana została konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym, podczas której starosta Andrzej Szarlip wyjaśnił jakie działania zostały podjęte przez zarząd powiatu w zakresie funkcjonowania szpitala. W konferencji udział wzięli także wicestarosta Tomasz Rogala i członek zarządu Beata Strzałka.

- Sytuacja jest niezwykle skomplikowana zarówno dla samorządu powiatowego, jak również dla mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Kwestia ta dotyczy nas wszystkich w sposób bezpośredni - rozpoczął starosta i dodał: - Jeszcze przed objęciem naszych funkcji zapowiadaliśmy działania, jakie w tym zakresie podejmiemy. Część z tych działań już rozpoczęliśmy, ale chcę podkreślić, że proces uzdrawiania biłgorajskiej służby zdrowia to bardzo trudne zadanie i potrzebujemy na to dużo czasu. Sytuacja, w której znajdujemy się obecnie jest pokłosiem wielu decyzji, wielu splotów wydarzeń, jakie działy się przez wiele poprzednich lat, my tę sytuację zastaliśmy - mówił Szarlip.

Podkreślił, że jednym z konkretnych działań, jakie zostały dotychczas podjęte przez nowe władze powiatu to podpisanie umowy z duża lubelską kancelarią specjalizującą się w funkcjonowaniu służby zdrowia. Została podpisana umowa, która ma na celu przeprowadzenie audytu formalno - prawnej sytuacji w szpitalu. - Jak zapowiadałem wielokrotnie idziemy w kierunku znalezienia możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy, czy też rozwiązania tej umowy, jaka obowiązuje powiat i spółkę Arion. Na ten moment nie chcę mówić o szczegółach, gdyż opracowujemy pewną strategię, którą będziemy dopiero wdrażać w życie. Analiza wykonywana przez wspomnianą kancelarię ma na celu wskazanie nam odpowiedniej ścieżki, ale też rozeznania w kwestiach prawnych, w których obecnie znajduje się i Starostwo Powiatowe i szpital - dodał Szarlip.

Przypominamy, że dotychczas nie ma prawomocnego wyroku sądu dotyczącego ogłoszenia upadłości spółki Arion, co powoduje, że władze powiatowe nie mogą zawęzić rozmów jedynie do osoby syndyka masy upadłości, gdyż nie jest wykluczony powrót spółki jako podmiotu zarządzającego szpitalem.

- Traktujemy tę kwestię niezwykle poważnie, zdajemy sobie sprawę z tego, że ciąży na nas obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom dużego powiatu. Wstępne opinie sporządzone przez kancelarię z którą współpracujemy mówią o tym, że ten stan potrwa do początku wiosny, to czas, jaki dajemy sobie na przeprowadzenie dogłębnych analiz, ale też znalezienia możliwości rozwiązania umowy dzierżawy - wyjaśnił starosta.

Władze powiatu szukają pomocy też u przedstawicieli wyższych szczebli. Dziś zaplanowano rozmowę wicestarosty Rogali z wojewodą lubelskim, jutro starosta Szarlip ma umówioną rozmowę z Ministrem Zdrowia.

- Jeżeli postanowienie sądu o upadłości spółki Arion będzie prawomocne podmiotem funkcjonującym jako strona umowy będzie syndyk, będzie on prowadził podmiot, by zapewnić ciągłość świadczonych usług, i to będzie ta strona, z którą będziemy rozmawiać jako powiat w kontekście wypowiedzenia umowy, jeśli będą ku temu przesłanki, lub innego trybu rozwiązania umowy i docelowo prowadzenia szpitala przez powiatu biłgorajski - podsumował wicestarosta Tomasz Rogala.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Szpital ma wrócić w ręce powiatu, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 7460
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
@niezależny@  Nic im nie zrobią, sami dobrze wiecie ilu farbowanych lisów siedzi z PSL w Starostwie. Bardzo proste rozwiązanie, prześwietlić i zrobić odpowiednią selekcję. Zatrudnić kompetentnych do roboty a nie biurka dostawiać bo każdy/każda ma z kimś koligacje i nie wypada. Otóż wypada bo siedzicie tam z Naszych wyborów i za Nasze pieniądze które co miesiąc wpłacamy do KASY Państwa. A jak będą mądrzy ludzie to i szpital stanie na nogi, ale tam taki sam scenariusz nie ma świętych krów ściągnąć lekarzy specjalistów nawet młodych a obecne dinozaury (nie wszyscy oczywiście) niech się zaczną douczać i pracować ale na rzecz szpitala a nie własna kiesa, na wysokość poborów to chyba lekarze nie mogą narzekać. Problem będziecie mieli z pielęgniarkami bo to podobnie jak w Sądzie zwykłych ludzi do roboty będzie brak bo świta i tak bez wyjeżdżania w Biłgoraju odpowiednio zarobi.
Pozdrawiam
25 stycznia 2019
+26
-2
mieszkaniecb  Po co do tego kancelaria zewnętrzna ? Nie ma prawników w starostwie ? Inne starostwa też płacą wielkim kancelariom zewnętrznym? Jaka to nazwa kancelarii i jakie kwoty za te porady? Dlaczego tak długo to trwa? Kilka kolejnych miesięcy? Startowali w wyborach i teraz nagle kancelarii trzeba ?Dziennikarze niech pytają o nazwę kancelarii i kwoty na te audyty.
24 stycznia 2019
+39
-15
krzysztofpa  ale bicie piany oby tylko nie zabrakło białek ! Starostwo wcale nie jest zainteresowane przejęciem szpitala , chodzi o to że , obecny dzierżawca ARION z racji tego że zarządza majątkiem syndyk może nie płacić około miliona złotych za dzierżawę starostwu. I taka sytuacja może trwać do czasu wyjaśnienia sprawy przez sąd. Ponieważ starostwo zorientowało się że traci pieniądze nagle wykazało zainteresowanie szpitalem ,a tak naprawdę dochodami szpitala przy właściwym zarządzaniu (syndyk). Tak więc starostwo wpadło na genialny pomysł ....przecież sami możemy wypompować pieniądze ze szpitala ... po co to ma robić kto inny ? Ot i cła prawda o przejęciu szpitala przez powiat.
25 stycznia 2019
+22
-6
Ostatnio dodane komentarze
krzysztofpa   jaka to kancelaria prawna może jakaś nazwę , bo mnie na myśl przychodzi jedna kancelaria prawna ,rodziny pewnego prominentnego biłgorajskiego prawicowego polityka która znajduje się w lublinie.
25 stycznia 2019
+4
-0
baronkwiatkowski  do krzysztofpa   dokładnie tak to ma wyglądać. Za takie tysiące można wyremontować szpital jak tu piszą elewacje i inne rzeczy ale starostwo ma inny pomysł wypompować kasę i znowu zadłużyć szpital. Bo kasa starostwu jest potrzebna jak tlen do życia.
25 stycznia 2019
+4
-1
@niezależny@   Nic im nie zrobią, sami dobrze wiecie ilu farbowanych lisów siedzi z PSL w Starostwie. Bardzo proste rozwiązanie, prześwietlić i zrobić odpowiednią selekcję. Zatrudnić kompetentnych do roboty a nie biurka dostawiać bo każdy/każda ma z kimś koligacje i nie wypada. Otóż wypada bo siedzicie tam z Naszych wyborów i za Nasze pieniądze które co miesiąc wpłacamy do KASY Państwa. A jak będą mądrzy ludzie to i szpital stanie na nogi, ale tam taki sam scenariusz nie ma świętych krów ściągnąć lekarzy specjalistów nawet młodych a obecne dinozaury (nie wszyscy oczywiście) niech się zaczną douczać i pracować ale na rzecz szpitala a nie własna kiesa, na wysokość poborów to chyba lekarze nie mogą narzekać. Problem będziecie mieli z pielęgniarkami bo to podobnie jak w Sądzie zwykłych ludzi do roboty będzie brak bo świta i tak bez wyjeżdżania w Biłgoraju odpowiednio zarobi.
Pozdrawiam
25 stycznia 2019
+26
-2
krzysztofpa   ale bicie piany oby tylko nie zabrakło białek ! Starostwo wcale nie jest zainteresowane przejęciem szpitala , chodzi o to że , obecny dzierżawca ARION z racji tego że zarządza majątkiem syndyk może nie płacić około miliona złotych za dzierżawę starostwu. I taka sytuacja może trwać do czasu wyjaśnienia sprawy przez sąd. Ponieważ starostwo zorientowało się że traci pieniądze nagle wykazało zainteresowanie szpitalem ,a tak naprawdę dochodami szpitala przy właściwym zarządzaniu (syndyk). Tak więc starostwo wpadło na genialny pomysł ....przecież sami możemy wypompować pieniądze ze szpitala ... po co to ma robić kto inny ? Ot i cła prawda o przejęciu szpitala przez powiat.
25 stycznia 2019
+22
-6
mieszkaniecb   Po co do tego kancelaria zewnętrzna ? Nie ma prawników w starostwie ? Inne starostwa też płacą wielkim kancelariom zewnętrznym? Jaka to nazwa kancelarii i jakie kwoty za te porady? Dlaczego tak długo to trwa? Kilka kolejnych miesięcy? Startowali w wyborach i teraz nagle kancelarii trzeba ?Dziennikarze niech pytają o nazwę kancelarii i kwoty na te audyty.
24 stycznia 2019
+39
-15
Grzegorz z Chetyna   No nareszcie! Decyzja bardzo dobra. Tylko dlaczego tak późno?
24 stycznia 2019
+20
-7
Drakkar   Uczelnie otrzymują na zagranicznego studenta dotacje od polskiego rządu w wysokości 13 tys. zł (niezależnie od kierunku nauki) a na polskiego studenta nauk prawnych otrzymują ok 2.7 tys. dotacji.
https://www.rp.pl/Cudzoziemcy/311299968-Uczelnie-walcza-o-zagranicznych-studentow.html
W minionym roku akademickim, na polskich uczelniach uczyło się 72,7 tys. studentów z zagranicy o blisko 7 tys. więcej niż jeszcze rok wcześniej. Jeżeli pomnożymy liczbę zagranicznych studentów przez średnią dotację dla uczelni to wychodzi naprawdę duża kwota.
http://forsal.pl/lifestyle/edukacja/artykuly/1152499,uczelnie-pustoszeja-ale-sytuacje-ratuja-cudzoziemcy.html
48 mln zł rocznie jest wydawanych na program 500+ dla ponad 8 tys. dzieci obcokrajowców. https://pbs.twimg.com/media/DhUsV0tW4AAL4Re.jpg
Polska dopłaca nie tylko do zagranicznych studentów ale również do emerytur obcokrajowców. Wystarczy, że Ukrainiec przepracuje na Ukrainie 25 lat, w Polsce przepracuje legalnie jeden miesiąc i może wystąpić o polską emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Emerytury na Ukrainie są bardzo niskie 200-300 zł dlatego ZUS dopłaci brakującą kwotę 700-800 zł żeby osiągnąć minimalną Polską emeryturę czyli 1000 zł. Takie informacje są podane w wielu mediach
http://wyborcza.biz/biznes/7,147880,22551464,tysiac-zlotych-emerytury-za-miesiac-pracy.html
http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/311279908-Polskie-swiadczenia-dla-Ukraincow.html
https://www.wykop.pl/link/4764169/cudzoziemcy-otrzymaja-polska-emeryture-za-wychowanie-czworki-dzieci/
24 stycznia 2019
+4
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl