Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.10.09 22:22

Koszty i formalności przed budową domu

Budowa własnego domu to proces długotrwały składających się z wielu etapów. Zanim rozpocznie się budowę domu należy dopełnić wielu formalności. Każdy inwestor przechodzi kolejno przez etapy od kupna działki, projekt domu i formalności związane z pozwoleniem na budowę, budowę stanu surowego, wykończenie i zagospodarowanie działki. Poniżej przedstawiamy formalności oraz orientacyjne koszty przed rozpoczęciem budowy domu.
Koszty i formalności przed budową domu
Koszty i formalności przed budową domu

Od czego zacząć?

Sam wybór działki musi być decyzją dobrze przemyślaną. Nie chodzi tu o lokalizację działki, co wynika z indywidualnych preferencji, ale ukształtowanie terenu i warunki gruntowe. Warto również jest zlecić badania geotechniczne w celu sprawdzenia faktycznych granic działki. Takie informacje dostępne są w Ewidencji Gruntów i Budynków, która dostępna jest w gminie. Zanim rozpocznie się budowę domu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten jest jawny i ogólnodostępny, co oznacza, że do planu zagospodarowania przestrzennego może mieć dostęp osoba nie posiadająca do niej tytułu prawnego oraz bez uzasadnienia złożenia wniosku. Jest to bardzo ważny dokument, który dostarczy nam informacji o ograniczeniach dotyczących powstających na danym terenie budynków oraz przeznaczeniu gruntu. Koszt uzyskania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynosi do 250 zł i jest różny w zależności od regionu Polski. Jeżeli na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy udać się do Starostwa w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Koszt uzyskania decyzji wiąże się z opłatą skarbową wysokości około 110 zł. Powyższe dokumenty dostarczą nam również informacji odnośnie możliwości o przyłączeniu do kanalizacji sanitarnej, wodociągu lub ich braku.

Wymarzony projekt domu

Kiedy mamy działkę i z plany zagospodarowania przestrzennego nie wynikają żadne ograniczenia co do budowy wymarzonego domu należy znaleźć architekta i przełożyć projekt na papier. Można skorzystać z gotowych projektów co jest tańszą opcją i wynosi około 2-5 tys. złotych lub stworzyć indywidualny projekt. Na etapie przygotowania projektu jeżeli wiemy, że dana działka nie posiada możliwości przyłączenia się do wodociągu lub kanalizacji sanitarnej, warto rozwiązanie alternatywne uwzględnić w projekcie. W przypadku braku wodociągu można pomyśleć o budowie studni wodociągowej. Natomiast brak kanalizacji sanitarnej oznacza wybór pomiędzy szambem lub przydomową oczyszczalnią ścieków. Budowa szamba jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem i wynosi około 3-5 tys. zł.. Jednak jego eksploatacja wiąże się z comiesięcznym opróżnianiem. Jednorazowa usługa przyjazdu obsługi asenizacyjnej to wydatek około 200 zł i jest zależny od regionu Polski. Montaż przydomowej biologicznej dla rodziny 4-5 osobowej to wydatek około 12-15 tys. zł i więcej. Jednak koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest zdecydowanie niższy i wynosi około 300-500 zł.

Kolejnym ważnym krokiem jest pozwolenie na budowę o które ubiegamy się w Starostwie Powiatowym. Na tym etapie wymagany jest: projekt budowlany, wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, mapę lokalizacyjną z Urzędu Geodezji, mapę do celów projektowych, ważny wypis z księgi wieczystej nieruchomości. Koszt formalności do chwili uzyskania pozwolenia na budowę to wydatek około 10 tys. zł.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Koszty i formalności przed budową domu, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 1026
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
dominika33   Zaczęliśmy od zakupu działki w dobrej lokalizacji, teraz wybór projektu z katalogu homekoncept i pozwolenie na budowę. Mamy mieszkanie w centrum, więc specjalnie nam się nie spieszy, a znajomi ostrzegają, że formalności związane z przyłączami mogą się ciągnąć nawet kilka miesięcy.
1 listopada 2019
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
20 stycznia 2020 Biłgoraj
Kolejne fotopułapki w biłgorajskich lasach
Już za kilka dni w biłgorajskich lasach zostaną uruchomione kolejne fotopułapki, zainstalowane dzięki inicjatywie aktywistów z #BiłgorajEkoChallenge. W newralgicznych miejscach już można za to dostrzec tabliczki z napisem "Śmiecąc uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze".
we wtorek, godzina 10:24 Kopki
19-latek z Biłgoraja zderzył się z ciężarówką. Zginęła pasażerka
we wtorek, godzina 09:35 Biłgoraj
Pięć osób trafiło do szpitala po zderzeniu audi z bmw
w czwartek, godzina 09:18 Goraj
Gorajski kalendarz na 2020 rok gotowy
9. edycja kalendarza stylizowanego gminy Goraj pod hasłem "Sen nocy leśnej" jest już dostępna. W role modeli wcielili się jak co roku mieszkańcy gminy i okolic, a wydawnictwo można już nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.
dzisiaj, 08:11 Wólka Abramowska
Wyprzedzał na podwójnej ciągłej, był nietrzeźwy
dzisiaj, 09:39 Powiat
100 tys. km mniej na liczniku
dzisiaj, 09:01 Biłgoraj
Był niepoczytalny. Nie pójdzie do więzienia?
W połowie ubiegłego roku w Biłgoraju doszło do rodzinnej tragedii. Daniel S. zaatakował nożem matkę i ojca. Kobieta zmarła, ale jej syn najprawdopodobniej nie odpowie za zabójstwo. Biegli psychiatrzy uznali, że w chwili popełnienia czynu był niepoczytalny. Prokuratura skierowała wniosek o umieszczenie go w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym.
w czwartek, godzina 09:55 Tarnowola
Zderzyły się dwie ciężarówki
w poniedziałek, godzina 10:07 Biłgoraj
Ubywające kilometry
dzisiaj, 17:31 Biłgoraj
Nośmy maski, wstydźmy się "kopciuchów"
- W styczniu nie było ani jednego dnia, w którym normy jakości powietrza w Biłgoraju byłyby zachowane - mówił podczas styczniowej sesji burmistrz Janusz Rosłan i apelował o zakładanie masek ochronnych. Włodarz zachęcał też do wymiany źródeł ciepła, stosowna uchwała, zakładają możliwość otrzymania środków na ten cel została podjęta jednogłośnie.
dzisiaj, 07:39 Rakówka
Pierwsi mistrzowie tenisa stołowego
we wtorek, godzina 09:04 Biłgoraj
Biłgoraj na 4. miejscu spośród 212 miast w Polsce
w sobotę, godzina 23:15 Biłgoraj
Uczniowie RCEZ bawili się na studniówce
W sobotni wieczór, 25 stycznia, uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej bawili się na swoim pierwszym prawdziwym balu. Studniówka zorganizowana została w hotelu Janów w Borownicy.
dzisiaj, 08:14 Biłgoraj
Wielki sukces w ogólnopolskim konkursie
w piątek, godzina 10:21 Kraj
Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów
w niedzielę, godzina 16:58 Biłgoraj
Spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja
Tradycyjnie już w ostatnią niedzielę stycznia, w Biłgoraju odbyło się spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św, po której członkowie i sympatycy RRM spotkali się w I LO im. ONZ.
we wtorek, godzina 09:28 Sól
Solskie Kolędowanie 2020
we wtorek, godzina 08:07 Lubelszczyzna
Narada kadry dowódczej WOT
21 stycznia 2020 Biłgoraj
Nowe zasady odbioru odpadów - kompostujesz zapłacisz mniej
Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostały nowe zasady odbioru odpadów na terenie Biłgoraja. Sprawdź jak odpowiednio pozbywać się śmieci z posesji. Co ważne jeśli część trafi do kompostownika zapłacimy mniej. O ile?
w poniedziałek, godzina 09:43 Biłgoraj
23-latek z promilami i bez uprawnień
w czwartek, godzina 09:43 Biłgoraj
Uszkodzone szyby w przedszkolu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl