Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.10.09 22:22

Koszty i formalności przed budową domu

Budowa własnego domu to proces długotrwały składających się z wielu etapów. Zanim rozpocznie się budowę domu należy dopełnić wielu formalności. Każdy inwestor przechodzi kolejno przez etapy od kupna działki, projekt domu i formalności związane z pozwoleniem na budowę, budowę stanu surowego, wykończenie i zagospodarowanie działki. Poniżej przedstawiamy formalności oraz orientacyjne koszty przed rozpoczęciem budowy domu.
Koszty i formalności przed budową domu
Koszty i formalności przed budową domu

Od czego zacząć?

Sam wybór działki musi być decyzją dobrze przemyślaną. Nie chodzi tu o lokalizację działki, co wynika z indywidualnych preferencji, ale ukształtowanie terenu i warunki gruntowe. Warto również jest zlecić badania geotechniczne w celu sprawdzenia faktycznych granic działki. Takie informacje dostępne są w Ewidencji Gruntów i Budynków, która dostępna jest w gminie. Zanim rozpocznie się budowę domu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten jest jawny i ogólnodostępny, co oznacza, że do planu zagospodarowania przestrzennego może mieć dostęp osoba nie posiadająca do niej tytułu prawnego oraz bez uzasadnienia złożenia wniosku. Jest to bardzo ważny dokument, który dostarczy nam informacji o ograniczeniach dotyczących powstających na danym terenie budynków oraz przeznaczeniu gruntu. Koszt uzyskania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynosi do 250 zł i jest różny w zależności od regionu Polski. Jeżeli na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy udać się do Starostwa w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Koszt uzyskania decyzji wiąże się z opłatą skarbową wysokości około 110 zł. Powyższe dokumenty dostarczą nam również informacji odnośnie możliwości o przyłączeniu do kanalizacji sanitarnej, wodociągu lub ich braku.

Wymarzony projekt domu

Kiedy mamy działkę i z plany zagospodarowania przestrzennego nie wynikają żadne ograniczenia co do budowy wymarzonego domu należy znaleźć architekta i przełożyć projekt na papier. Można skorzystać z gotowych projektów co jest tańszą opcją i wynosi około 2-5 tys. złotych lub stworzyć indywidualny projekt. Na etapie przygotowania projektu jeżeli wiemy, że dana działka nie posiada możliwości przyłączenia się do wodociągu lub kanalizacji sanitarnej, warto rozwiązanie alternatywne uwzględnić w projekcie. W przypadku braku wodociągu można pomyśleć o budowie studni wodociągowej. Natomiast brak kanalizacji sanitarnej oznacza wybór pomiędzy szambem lub przydomową oczyszczalnią ścieków. Budowa szamba jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem i wynosi około 3-5 tys. zł.. Jednak jego eksploatacja wiąże się z comiesięcznym opróżnianiem. Jednorazowa usługa przyjazdu obsługi asenizacyjnej to wydatek około 200 zł i jest zależny od regionu Polski. Montaż przydomowej biologicznej dla rodziny 4-5 osobowej to wydatek około 12-15 tys. zł i więcej. Jednak koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest zdecydowanie niższy i wynosi około 300-500 zł.

Kolejnym ważnym krokiem jest pozwolenie na budowę o które ubiegamy się w Starostwie Powiatowym. Na tym etapie wymagany jest: projekt budowlany, wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, mapę lokalizacyjną z Urzędu Geodezji, mapę do celów projektowych, ważny wypis z księgi wieczystej nieruchomości. Koszt formalności do chwili uzyskania pozwolenia na budowę to wydatek około 10 tys. zł.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Koszty i formalności przed budową domu, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 656
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl