Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.08.04 10:07

Czy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest opłacalny?

Budowa domu na działce nie posiadającej uzbrojenia oraz możliwości przyłączenia się do kanalizacji zbiorczej wymaga indywidualnego rozwiązania gospodarki ściekowej. Do wyboru jako rozwiązanie alternatywne jest montaż szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni różniących się budową, materiałami i użytkowaniem. Instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków jest inwestycją na lata, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy uwzględnić wiele czynników, przede wszystkim koszt montażu, eksploatacji oraz wygodę użytkowania.
Czy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest opłacalny?
Czy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest opłacalny?

Koszt montażu szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków

Uwzględniając jedynie koszt montażu, zdecydowanie tańsze jest szambo. Tradycyjne szambo, które ma służyć dla rodziny czteroosobowej o pojemności około 10 m3 to wydatek około 3-5 tysięcy złotych. Zależy to przede wszystkim z jakiego materiału będzie wykonany bezodpływowy zbiornik. W przypadku przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków trzeba liczyć się z około trzykrotnie wyższym kosztem. Wszystko zależy od wybranej technologii pracy oczyszczalni ścieków, materiału z jakiego jest wykonana oraz trwałości urządzenia. Wybierając przydomową oczyszczalnię należy zwrócić uwagę czy produkt posiada znak CE oraz spełnia obowiązujące wymaga co do jakości ścieków oczyszczonych. Niektóre gminy dofinansowują budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, co może zmniejszyć koszt inwestycji w przydomową oczyszczalnię nawet o kilka tysięcy złotych.

Koszt i wygoda eksploatacji

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków oraz szamba jest inwestycją długotrwałą. Dlatego podstawą zadowolenia jest niski koszt eksploatacji i wygoda użytkowania. Zakładając, że szambo i przydomowa oczyszczalnia będą użytkowane przez 4-osobową rodzinę koszty eksploatacji obu urządzeń znacznie różnią się. W przypadku zbiornika bezodpływowego należy liczyć się z comiesięcznym wydatkiem około 250-300 zł, co daje roczny koszt użytkowania 3000-3600 zł. Koszty związane z użytkowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków różnią się w zależności od urządzenia. Składają się na nie koszty:

- wywóz osadu nadmiernego - zazwyczaj około 1-4 razy do roku,

- zużycie prądu - około 10-20 zł miesięcznie,

- usługi serwisowe, naprawy - w zależności czy jest taka potrzeba,

- biopreparaty-w przypadku gdy jest konieczność stosowania około 30 zł/miesięcznie.

Uwzględniając powyższe wydatki roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni wynosi około 250-700zł, przy założeniu, że nie było potrzeby korzystania z usług serwisowych i naprawczych. Dlatego wybierając oczyszczalnię należy dokładnie zapoznać się z budową, zasadą działania oraz czynnościami serwisowymi jakie należy wykonać. Firma Traidenis-Pol oferuje przydomowe oczyszczalnie ścieków NV wyróżniające prostą budową i bezawaryjną pracą. Jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa, brak sterowników, elektrozaworów, pomp oraz części ruchomych przekłada się na bezawaryjność oczyszczalni NV. Ponadto urządzenie NV nie wymaga stosowania biopreparatów, a osad wybierany jest 1-2 razy na rok. Producent udziela 20-letniej gwarancji na przydomową oczyszczalnię NV.

Uwzględniając powyższe, mimo że koszt montażu przydomowej oczyszczalni jest zdecydowanie wyższy, to niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, że inwestycja zwraca się po około 3 latach. Warto zainwestować w jakościowe i certyfikowane urządzenia, aby przez lata z zadowoleniem je użytkować.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Czy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest opłacalny?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 428
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl