Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.04.23 10:28

Zaburzenia snu - jakie są przyczyny, rodzaje i objawy

Zaburzenia snu, to czas kiedy mamy trudności z zasypianiem lub w trakcie snu często się budzimy i nie możemy ponownie zasnąć.
Zaburzenia snu - jakie są przyczyny, rodzaje i objawy
Zaburzenia snu - jakie są przyczyny, rodzaje i objawy

Bezsenność jest bardzo poważnym zaburzeniem klinicznym, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu chorego. W niektórych przypadkach dochodzi do zaburzeń, które sprawiają, że prawidłowe normalne funkcjonowanie w aktywności życiowej, jest niemal niemożliwe. Jeżeli ty również masz problemy ze snem, to przekonaj się, jakie są rodzaje zaburzeń rytmu domowego, zapoznaj się z jego przyczynami, a także dowiedź się, jakie są sposoby leczenia. Tego i wielu więcej informacji na temat bezsenności dowiesz się z poniższego artykułu przygotowanego w konsultacji ze specjalistami z https://massextreme.pl/.

Zaburzenia snu pojawiają się u coraz większej grupy społeczeństwa. Szacuje się, że nawet trzydzieści procent ludzi na całym świecie cierpi z powodu różnych problemów ze snem. Bardzo częstym problemem, który dotyczy naszego rytmu dobowego, jest bezsenność, której objawy pojawiają się nawet u połowy osób dorosłych, a nawet u dziesięciu procent z nich diagnozowana jest bezsenność przewlekła. Ważne jest to, że sen jest jednym z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka. Jest to proces, podczas którego regulowane jest wiele istotnych funkcji w organizmie. Dochodzi do regulacji pracy gospodarki hormonalnej, poprawiają się czynności mózgu, a także zwiększa się nasza odporność na różnego rodzaju infekcje. Sen w sposób niepowtarzalny wpływa na nasze samopoczucie, a także na naszą sprawność fizyczną i intelektualną. Jeżeli dojdzie do najbardziej drastycznych zaburzeń snu, jak na przykład narkolepsja, to pojawić się może problem z normalnym funkcjonowaniem, a grozi nam przez to utrata zdrowia. Jednak nie można lekceważyć nawet epizodycznych zaburzeń snu, ponieważ jeżeli nie zaczniemy z nimi walczyć w odpowiedni sposób, to przerodzić się one mogą w przewlekłą postać zaburzeń sennych, a ją znacznie trudniej zwalczyć. Tak więc w przypadku nawet sporadycznych problemów ze snem należy, jak najszybciej zacząć działać, by zwalczyć problem, kiedy będzie to jeszcze możliwe i łatwe.

(Zobacz jak działa https://probioxplus.pl/ )

Jaka jest klasyfikacja zaburzeń snu?

Klasyfikacja zaburzeń snu jest różna. W Polsce za prawidłową i jedyną uznaje się klasyfikację według ICD-10. Jest to klasyfikacja ustalona przez Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych, która została opracowana przez WHO. Ta klasyfikacja dzieli zaburzenia senne na dwa różne rodzaje. Pierwsza to ograniczone zaburzenia snu, zwane również, jako G47. To zaburzenia snu, które są objawem innego schorzenia psychicznego albo somatycznego. Czyli pojawiają się one na przykład przy bezdechu sennym, narkolepsji, a także katalepsji. Drugi rodzaj klasyfikacji to nieograniczone zaburzenia senne, które zwane są również F51. Są to odrębne schorzenia, które wywoływane są przez różne czynniki emocjonalne. Jest to więc między innymi bezsenność nieograniczona, lęki nocne i koszmary senne.
Obecnie jednak bardzo często wykorzystuje się inny podział schorzeń snu. Ta klasyfikacja uwzględnia choroby pierwotnie i wtórne. Zaburzenia snu wtórne pojawiają się przy chorobach psychicznych lub somatycznych, mogą być również wywołane spożywanymi wcześniej substancjami chemicznymi, które znajdują się w niektórych lekach, a także używkach. Ta klasyfikacja dzieli zaburzenia snu na dyssominie, które dotyczą nieprawidłowej ilości snu lub jego złej jakości. Tak więc sen może trwać za krótko, w tym wypadku można mówić o bezsenności. Może również trwać za długo, wtedy mówi się o hipersomnie. Sen może mieć nieprawidłowy przebieg, a wtedy będzie to narkolepsja, zaburzenia snu i czuwania.

Istnieje również parasomina, a według naukowców, jest to zaburzenie snu, które pojawia się kiedy czas trwania snu, jest prawidłowy, ale w trakcie dochodzi do niepożądanych zachowań. W tym wypadku klasyfikuje się niektóre choroby, koszmary senne, paraliż senny lub inne zachowania, które prowadzą do zmniejszenia się jakości snu lub do jego przerwania.

Jakie są rodzaje zaburzeń snu?

• Bezsenność - jest ona diagnozowana, kiedy pojawiają się u nas trudności z zasypianiem, a są one utrzymane przez więcej niż trzy noce w ciągu jednego tygodnia. Jeżeli trudności z zaśnięciem utrzymywać się będą przez miesiąc, to mówić można o bezsenności przewlekłej. Przyczyny bezsenności, to między innymi zaburzenia, a także choroby psychiczne.

• Hipersomnia - jest to zaburzenie, które pojawia się kiedy nasz sen trwa dłużej niż powinien. U dorosłych ten problem może pojawić się, kiedy sen trwa dłużej niż dziewięć godzin. Przez to w ciągu dnia może pojawić się silne uczucie senności, mimo tego, że noc była przespana. Ten problem pojawić się może przy depresji. Przyczyną może być również zażywanie za wysokich dawek leków psychotropowych, a także spożywanie za dużych ilości alkoholu.

• Narkolepsja - to choroba, która może objawiać się na kilka różnych sposobów. Może dojść do nagłego napadu senności - to więc oznacza, że chory bez żadnych problemów może zasnąć w ciągu kilku minut nawet podczas sytuacji, która wymaga on nas koncentracji.

Warto również dowiedzieć się czym jest i jak może Ci pomóc Thyrolin - https://thyrolin.pl/

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Zaburzenia snu - jakie są przyczyny, rodzaje i objawy, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 4569
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
dzisiaj, 10:43 Lubelszczyzna
Spada liczba nowych zakażeń w kraju, rośnie w województwie
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
w czwartek, godzina 12:10 Powiat
Działania z wykorzystaniem drona. W 3 godziny ujawniono 12 wykroczeń
dzisiaj, 08:51 Tarnogród
Dzień otwarty w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
dzisiaj, 08:22 Józefów
Radna wybrana do rady bez głosowania
w środę, godzina 16:20 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w czwartek, godzina 10:12 Wola Dereźniańska
Czyje zguby?
10 czerwca 2021 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
we wtorek, godzina 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
dzisiaj, 07:23 Dąbrowica
Szachy i obrazy z kostek Rubika
3 czerwca 2021 Biłgoraj
Z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie ulicami miasta
Dziś (czwartek 3 czerwca) obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po rocznej przerwie znów mogliśmy uczestniczyć w procesjach ulicami miasta.
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
w środę, godzina 12:54 Biłgoraj
Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna. Najlepsi zmierzyli się w finale
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
we wtorek, godzina 09:42 Biłgoraj
"W rytmie miasta" na rozpoczęcie nowego cyklu koncertów w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl