Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.03.20 16:58

Sekrety pierogów, czyli porcja faktów o najpopularniejszej polskiej potrawie

Technika kulinarna polegająca na nadziewaniu ciasta farszem i gotowaniu go znana jest na całym niemal świecie, ale uwielbienie, jakim darzy się w Polsce tę prostą potrawę, wprost nie ma sobie równych. Pierogi zajmują w polskiej tradycji kulinarnej miejsce szczególne. Jadamy je często i niezwykle chętnie, ale czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Skąd właściwie pierogi pochodzą? Kiedy pojawiły się nad Wisłą Czy ruskie pierogi spożywa się w Rosji? Odpowiadamy:
Sekrety pierogów, czyli porcja faktów o najpopularniejszej polskiej potrawie
Sekrety pierogów, czyli porcja faktów o najpopularniejszej polskiej potrawie

  • Pierogi to kulinarny koncept, który wywodzi się z Chin. Do wschodniej Europy dotarły one poprzez Ruś około XIII wieku, a następnie "powędrowały" dalej na zachód, aż do Francji. Najwcześniej upowszechniły się we Włoszech, a wszystko najprawdopodobniej dzięki legendarnemu podróżnikowi Marco Polo, który recepturę na te małe rarytasy przywiózł na Półwysep Apeniński bezpośrednio z Dalekiego Wschodu.
  • Według legendy pierogi "sprowadził" do Polski katolicki duchowny i misjonarz Jacek Odwrąż (1183 - 1257). Miał on zachwycić się smakiem pierogów podczas pobytu w Kijowie i przywieźć przepis na nie do naszego kraju. Jacek Odwrąż widział w pierogach idealne danie do zaspokajania potrzeb żywieniowych biednych, ciężko pracujących ludzi.
  • Pierogi początkowo określano w Polsce jako "pirogi", co stanowiło nawiązanie do funkcjonującego już w języku słowiańskim słowa "piróg", czyli obrzędowego ciasta wykorzystywanego w starożytnym kulcie słońca. Pirogi stały się pierogami mniej więcej w XVII wieku.
  • Pierogi (a raczej pirogi) były wpierw spożywane wyłącznie na specjalne okazje. W zależności od okoliczności przyrządzano pierogi różniące się kształtem, wielkością i rodzajem nadzienia. Kurniki to pierogi weselne, duże i zawsze z dodatkiem mięsa kurzego; knysze to pierogi żałobne, tradycyjnie podawane na stypie; koladki przygotowywano w styczniu w czasie kolędowania, a sanieżki i socznie, czyli słodkie, pieczone pierożki, najczęściej z okazji imienin.
  • W XVII wieku pierogi były już bardzo dobrze znane w kuchni staropolskiej. Dowodem na to są liczne przepisy na tę potrawę zamieszczone w najstarszej polskiej książce kucharskiej Compendium ferculorum z 1682 roku.
  • Pierogi ruskie nie pochodzą z Rosji (gdzie właściwie się ich nie jada), ale z Ukrainy, a swoją nazwę zawdzięczają historycznej krainie Ruś Czerwona, rozciągającej się na północno-zachodniej Ukrainie i w południowo-wschodniej Polsce. Ukraińcy ruskie pierogi nazywają niekiedy "polskimi", co dowodzi niezbicie, że to właśnie mieszkający na tych terenach Polacy szczególnie upodobali sobie ten specjał.

Szeroki wybór tradycyjnych polskich pierogów znajdziecie w menu popularnej i cenionej w całym kraju sieci restauracji Chłopskie Jadło.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 2735
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 13:50 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
w niedzielę, godzina 10:55 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
dzisiaj, 13:39 Dereźnia
Pożar sceny przy stadionie
w poniedziałek, godzina 18:00 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
w piątek, godzina 08:23 Lubelszczyzna
Producenci ziemniaków pod lupą PIORiN. Za brak wpisu do rejestru grozi kara
w niedzielę, godzina 09:18 Biłgoraj
Motocykliści opanują Biłgoraj
w niedzielę, godzina 17:44 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W święcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni goście.
dzisiaj, 08:14 Aleksandrów
Nowa era w gminie Aleksandrów
w poniedziałek, godzina 18:22 Gmina Biłgoraj
Inauguracyjna sesja Rady Gminy Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 23:02 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w sobotę, godzina 08:19 Józefów
Rowerem przez Roztocze
25 kwietnia 2024 Potok Górny
Gmina zwróci nadwyżkę za montaż fotowoltaiki
w poniedziałek, godzina 12:22 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
w sobotę, godzina 08:58 Frampol
Burmistrz ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora żłobka
30 kwietnia 2024 Smólsko Duże
Nie żyje potrącona rowerzystka
w środę, godzina 08:53 Józefów
38 chętnych na zakup ursusa
Minął termin składania ofert na zakup ciągnika marki Ursus, który służył do prac leśnych w Nadleśnictwie Józefów. W postępowaniu wzięło udział 38 chętnych do zakupu pojazdu.
29 kwietnia 2024 Powiat
Mieszkaniec powiatu zginął w wypadku w Niemczech. Ruszyła zbiórka na sprowadzenie ciała
dzisiaj, 08:29 Józefów
Nowa atrakcja poświęcona
dzisiaj, 10:03 Biłgoraj
Maturalny maraton rozpoczęty
We wtorkowy poranek 7 maja rozpoczęły się tegoroczne matury. Na pierwszy ogień poszedł język polski, jutro uczniowie zmierzą się z matematyką, a w czwartek z językiem angielskim.
w czwartek, godzina 09:03 Powiat
Bez prądu w Biłgoraju, Frampolu, Goraju i Turobinie
dzisiaj, 12:24 Biszcza
Tak wyglądał Gminny Dzień Strażaka w Biszczy
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl