Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.03.20 16:58

Sekrety pierogów, czyli porcja faktów o najpopularniejszej polskiej potrawie

Technika kulinarna polegająca na nadziewaniu ciasta farszem i gotowaniu go znana jest na całym niemal świecie, ale uwielbienie, jakim darzy się w Polsce tę prostą potrawę, wprost nie ma sobie równych. Pierogi zajmują w polskiej tradycji kulinarnej miejsce szczególne. Jadamy je często i niezwykle chętnie, ale czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Skąd właściwie pierogi pochodzą? Kiedy pojawiły się nad Wisłą Czy ruskie pierogi spożywa się w Rosji? Odpowiadamy:
Sekrety pierogów, czyli porcja faktów o najpopularniejszej polskiej potrawie
Sekrety pierogów, czyli porcja faktów o najpopularniejszej polskiej potrawie

  • Pierogi to kulinarny koncept, który wywodzi się z Chin. Do wschodniej Europy dotarły one poprzez Ruś około XIII wieku, a następnie "powędrowały" dalej na zachód, aż do Francji. Najwcześniej upowszechniły się we Włoszech, a wszystko najprawdopodobniej dzięki legendarnemu podróżnikowi Marco Polo, który recepturę na te małe rarytasy przywiózł na Półwysep Apeniński bezpośrednio z Dalekiego Wschodu.
  • Według legendy pierogi "sprowadził" do Polski katolicki duchowny i misjonarz Jacek Odwrąż (1183 - 1257). Miał on zachwycić się smakiem pierogów podczas pobytu w Kijowie i przywieźć przepis na nie do naszego kraju. Jacek Odwrąż widział w pierogach idealne danie do zaspokajania potrzeb żywieniowych biednych, ciężko pracujących ludzi.
  • Pierogi początkowo określano w Polsce jako "pirogi", co stanowiło nawiązanie do funkcjonującego już w języku słowiańskim słowa "piróg", czyli obrzędowego ciasta wykorzystywanego w starożytnym kulcie słońca. Pirogi stały się pierogami mniej więcej w XVII wieku.
  • Pierogi (a raczej pirogi) były wpierw spożywane wyłącznie na specjalne okazje. W zależności od okoliczności przyrządzano pierogi różniące się kształtem, wielkością i rodzajem nadzienia. Kurniki to pierogi weselne, duże i zawsze z dodatkiem mięsa kurzego; knysze to pierogi żałobne, tradycyjnie podawane na stypie; koladki przygotowywano w styczniu w czasie kolędowania, a sanieżki i socznie, czyli słodkie, pieczone pierożki, najczęściej z okazji imienin.
  • W XVII wieku pierogi były już bardzo dobrze znane w kuchni staropolskiej. Dowodem na to są liczne przepisy na tę potrawę zamieszczone w najstarszej polskiej książce kucharskiej Compendium ferculorum z 1682 roku.
  • Pierogi ruskie nie pochodzą z Rosji (gdzie właściwie się ich nie jada), ale z Ukrainy, a swoją nazwę zawdzięczają historycznej krainie Ruś Czerwona, rozciągającej się na północno-zachodniej Ukrainie i w południowo-wschodniej Polsce. Ukraińcy ruskie pierogi nazywają niekiedy "polskimi", co dowodzi niezbicie, że to właśnie mieszkający na tych terenach Polacy szczególnie upodobali sobie ten specjał.

Szeroki wybór tradycyjnych polskich pierogów znajdziecie w menu popularnej i cenionej w całym kraju sieci restauracji Chłopskie Jadło.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3015
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
w piątek, godzina 20:16 Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
w piątek, godzina 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w piątek, godzina 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w piątek, godzina 19:34 Biłgoraj
Współpraca, która zmienia lokalną rzeczywistość
w piątek, godzina 11:07 Biłgoraj
Punkt paszportowy wróci do Biłgoraja?
16 listopada 2024 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w piątek, godzina 08:04 Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
w czwartek, godzina 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w niedzielę, godzina 10:41 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w niedzielę, godzina 08:54 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w piątek, godzina 12:23 Biłgoraj
Wybitne Polki oczami młodych artystów. Finał konkursu plastycznego w Biłgoraju
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w poniedziałek, godzina 21:37 Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 17:34 Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
10 listopada 2024 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
15 listopada 2024 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:52 Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball