Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.03.01 12:43 | aktualizacja: 2019.03.01 12:47

"Tylko szanując przeszłość zbudujemy przyszłość!"

W piątkowe przedpołudnie, w Biłgoraju odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na wydarzenie zaprosili Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość i Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju. - Tylko szanując przeszłość zbudujemy przyszłość! - mówił podczas uroczystości prezes Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Biłgoraj Tomasz Książek.
"Tylko szanując przeszłość zbudujemy przyszłość!"
"Tylko szanując przeszłość zbudujemy przyszłość!"

1 marca został ustanowiony Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie jest to data przypadkowa. T ego dnia, w 1951 roku, strzałem w tył głowy zamordowano w więzieniu w Warszawie członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość''. Święto to w naszym kraju obchodzone jest dopiero od 2011.

Właśnie wtedy Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W myśl jej postanowień 1 marca stał się świętem państwowym. Od tego czasu w całym kraju, pierwszego dnia marca, odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych, zwanych również żołnierzami niezłomnymi (byli to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego walczący od lata 1944 roku do połowy lat pięćdziesiątych z sowiecką okupacją, ostatni ukrywający się partyzant, Józef Franczak "Lalek" zginął w walce z obławą bezpieki w październiku 1963 r. na Lubelszczyźnie pod Świdnikiem).

Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Biłgoraju zaprosili Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Zespół Szkół Leśnych. W wydarzeniu, które odbyło się w kościele p.w. Chrystusa Króla uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarzystów, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna wraz z opiekunami oraz mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. Częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był także montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Leśnych. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia złożyli wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ofiary komunizmu.

- Jak mocno komunistyczna propaganda utrwaliła w świadomości Polaków negatywny wizerunek o żołnierzach podziemia niepodległościowego niech świadczy fakt, że jeszcze w latach 90-tych z trybuny w polskim Sejmie epitetowano tych żołnierzy mianem faszystów, nazywani byli też "bandami reakcyjnymi", czy "zaplutymi karłami reakcji" - mówił prezes Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Biłgoraj Tomasz Książek i dodał: - Los nałożył na nas wszystkich moralny obowiązek wobec ojczyzny, historii i kolejnych pokoleń. Obowiązek świadczenia prawd historycznych minionego okresu. Ojciec Św. Jan Paweł II nauczał o tym, że "Pamięć w prawdzie historycznej jest warunkiem trwałego narodu".

Częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie także bieg Tropem Wilczym, który zorganizowany zostanie w niedzielę 3 marca. Uczestnicy wystartują w samo południe z Placu Wolności w Biłgoraju.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 4364
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna  do formaldehyd   Ty za to jesteś wolny..., zwłaszcza w myśleniu!
3 marca 2019
+3
-0
formaldehyd   A w którym roku od śmierci fizycznej i cywilnej Żołnierze Wyklęci pojawili się w podręcznikach do historii i ile trudu to kosztowało ? Nadal twierdzę,że jesteś szybki.
2 marca 2019
+1
-2
Grzegorz z Chetyna  do formaldehyd   Ależ ja nikogo nie oceniam! Jedynie podaję fakty od których aż roi się w mediach, bo w podręczniku do historii tego nie wyczytasz :(
2 marca 2019
+2
-1
formaldehyd   Szybki jesteś w ocenie. Moim zdaniem większą porażką i wstydem był fakt,że dopiero !29! lat po 1989 roku udało się zmienić nazwę ulicy Gronczewskiego'Przepiórki'. Pisałeś wtedy o bandycie?I jak myślisz,dlaczego trwało to tak długo?Wczoraj w albumie zdjęć p.Buczka trafiłem na zdjęcie z tabliczką'Delegatura Rządu RP na Kraj',oczywiście wszyscy aresztowani a pod pomnikiem p.Dechnika opis a.d.!2018! jak dzielnie organizował Biłgoraj tuż po wojnie. Także nie spiesz się, po festynie radości z odzyskanych bohaterów, nauka odsieje ziarna od plew.
2 marca 2019
+1
-3
Grzegorz z Chetyna  do formaldehyd   Nie mówię, że nie masz racji. Ale robienie na siłę kogoś bohaterem, kto był bandytą jest niestety porażką. Co do "zasług" R.Rajsa jest dostatecznie dużo dowodów i żyjących świadków, aby nazywać go bandytą!!!
2 marca 2019
+6
-3
formaldehyd  do Grzegorz z Chetyna   Wystarczy poszukać pośród zamęczonych w UB w regionie albo wysłanych do łagrów w ramach wyzwolenia. Uwierz mi,jest z kogo wybierać.
2 marca 2019
+1
-1
Grzegorz z Chetyna   Mają likwidować pomnik J.Dechnika, to pewnie w tym miejscu stanie drugi dla któregoś z "wyklętych". Może nawet Romualda "Burego" Rajsa? Niektórzy uważają go za "bohatera"... :(
2 marca 2019
+5
-4
formaldehyd  do stan   No nie widzi związku między jednym a drugim i 'zrób mu dziecko',jak mawiał Kisielewski. Taka 'schizofrenia po biłgorajsku'.
1 marca 2019
+1
-4
Grzegorz z Chetyna   A do tego Maryjan, jak zwykle ze swoimi chorągiewkami... :)
1 marca 2019
+10
-1
stan   Rosłan członek SLD na takiej uroczystości? Faktycznie w Biłgoraju to pomieszana lewica. Broni pomnika Dechnika i przychodzi do kościoła na uroczystość Żołnierzy Wyklętych.
1 marca 2019
+13
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 11:35 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 18:05 Bidaczów Stary
31 strażaków gasiło pożar wiaty
w poniedziałek, godzina 11:15 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 18:21 Biłgoraj
Powiatowa uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską
dzisiaj, 09:34 Biłgoraj
Gwałtowne burze nad powiatem. Możliwy grad
w poniedziałek, godzina 10:45 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
dzisiaj, 10:56 Biłgoraj
Wraca sezon na garażówki. Miejskie targowisko przy ulicy Jagiełły będzie tętnić życiem
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w sobotę, godzina 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 07:13 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 08:32 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
90-letni most do remontu. Będą objazdy
w piątek, godzina 07:46 Biłgoraj
Drugie miejsce biłgorajskiego "Medyka"
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
7 kwietnia 2024 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 08:57 Biłgoraj
Władze miasta chcą odzyskać ciepło ze ścieków
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl