Gazeta Biłgorajska: - Co skłoniło Pana do ubiegania się o stanowisko burmistrza Miasta Biłgoraj?
Czesław Bakota: - Kierowano w moją stronę propozycje startu w wyborach z różnych ugrupowań, ale tak naprawdę przekonały mnie głosy moich przyjaciół i dawnych współpracowników, z którymi zmienialiśmy Zespół Szkół Mechaniczno Elektrycznych, a później Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w nowoczesny ośrodek kształcenia zawodowego.
Nie należę do ludzi biernych, jestem otwarty na zmiany, wszelkiego rodzaju nowości i działania niestandardowe, stąd moja wola pracy i takiej decyzji. Potwierdzeniem tej formuły działań w dotychczasowej pracy z młodzieżą i zarządzaniu szkołą, jest przyznana mi złota odznaka Stowarzyszenia Wynalazców i Racjonalizatorów, a także pełnienie przez dwa lata funkcji doradcy ds. reformy kształcenia zawodowego w zespole roboczym Ministra Edukacji Narodowej.
- Startuje Pan z ramienia BPS, co skłoniło Pana do startu z ugrupowania właśnie tego Komitetu Wyborczego?
- Przez wszystkie lata mojej aktywności zawodowej nie wiązałem się z żadną partią polityczną, byłem również pierwszym niepolitycznym dyrektorem szkoły powołanym na to stanowisko procedurą konkursu w 1989 roku. Funkcję tę pełniłem osiemnaście lat.
Mam mocne przekonanie, że coś sensownego można zrobić postępując według własnych zasad, a nie narzuconych programem partii politycznych. Z szyldem niezależnego nie było mi wcale łatwo, zwłaszcza w kontaktach z upolitycznioną władzą samorządową. Kiedy BPS zwrócił się do mnie z propozycją (byłem zaangażowany w tworzenie jego struktur ) zgodziłem się uznając, że formuła stowarzyszenia nie narusza moich poglądów. Ponadto przez wszystkie lata pracowałem z ludźmi młodymi, a tacy w BPS też są. Uznałem, że jest tu dla mnie przestrzeń do działania.
- Czy według Pana ugrupowanie to ma szansę na wygraną?
- Stowarzyszenie BPS jest młode, a więc jego sukcesem jest już przedstawienie swoich niezależnych list wyborczych. Wprowadzenie każdej liczby radnych w gminach, mieście i powiecie uznam za sukces. Natomiast co do mojej osoby, uszanuję każdy wynik wyborczy i przyjmę go spokojnie.
- Z kim chciałby Pan podjąć współpracę w przypadku ewentualnej wygranej Pana Komitetu Wyborczego?
- Jestem realistą i wiem, że nie funkcjonuje się w próżni, ale też mocno wierzę, że można wiele dobrego dla Biłgoraja i regionu zrobić biorąc za główny cel rozwój społeczno - gospodarczy. Uważam, że najwyższa pora stawiać na ludzi myślących kategoriami sukcesu Biłgoraja, a nie partii politycznych. A ludzi takich nie brakuje bo i nasza świadomość w tym zakresie się zmienia.
- Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić punkty swojej kampanii wyborczej?
- Chcę inicjować społeczną aktywność poprzez realizację celów wzmacniających poczucie wspólnoty lokalnej.
Główne założenia programowe :
- rozwój działalności gospodarczej i zapobieganie bezrobociu, pobudzanie przedsiębiorczości i samozatrudnienia, jako podstaw dobrobytu mieszkańców,
- tworzenie korzystnych warunków dla inwestorów poprzez mechanizmy wspierające, a także pozyskiwanie terenów przeznaczonych na działalność gospodarczą, usługi, rzemiosło, budownictwo jednorodzinne,
- opracowanie i wdrożenie programu wsparcia młodych mieszkańców kończących szkoły, uczelnie i wracających do Biłgoraja,
-rozwój infrastruktury komunalnej poprawiającej jakość życia mieszkańców,
-bezpieczeństwo i ochrona zdrowia, w tym pomoc społeczna dobrze monitorowana i skutecznie ukierunkowana, likwidacja utrudnień, barier ekonomicznych i architektonicznych, rehabilitacja na bazie stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, wolontariat,
-rozwój oświaty, kultury, sportu i rekreacji, wykorzystanie walorów rekreacyjnych, przyrodniczych i turystycznych regionu, modernizacja zalewu Bojary, wsparcie planu budowy Miasta Kultur Wschodnich ( Miasto Sitarzy )
-rolnictwo i ogrodnictwo w obrębie miejskim jako system rewitalizacji obszarów przyrodniczych,
-infrastruktura miejska, w tym dążenie do należytego poziomu finansowania programów rozwojowych, przebudowa dróg dojazdowych i chodników, poprawa czystości i wystroju miasta,
-warunki dla aktywności społecznej poprzez właściwy kontakt ze społecznością lokalną, stowarzyszeniami i grupami inicjatyw społecznych,
-budżet miasta z restrukturyzacją stanu zadłużenia, priorytetami finansowania, wsparciem ze środków UE, dobrym poziomem dochodów i inwestycji.
- Co będzie priorytetowym zadaniem dla Pana, jeśli zostanie Pan burmistrzem miasta Biłgoraj?
- Jak już wcześniej wskazywałem zadaniem priorytetowym jest rozwój społeczno - gospodarczy miasta, a zwłaszcza rozwój działalności gospodarczej i zapobieganie bezrobociu, rozwój infrastruktury komunalnej poprawiającej jakość życia mieszkańców.
- Dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję.