Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
JÓZEFÓW
2018.05.17 08:28

Terytorialsi w kamieniołomach

W miniony weekend żołnierze z zamojskiego batalionu lekkiej piechoty szkolili się na nowej strzelnicy w Mokrem oraz w józefowskich kamieniołomach.
Terytorialsi w kamieniołomach
Terytorialsi w kamieniołomach

W Mokrem, na strzelnicy, 12 maja br. kilkudziesięciu żołnierzy z 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu odbyło zajęcia strzeleckie. Ponadto na różnorodnych zajęciach doskonalili naukę obsługi radiostacji, odbyli zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, ćwiczyli zagadnienia z zakresu topografii oraz postaw strzeleckich.


Kolejnym miejscem ćwiczeń zamojskich Terytorialsów były malownicze kamieniołomy w Józefowie. Żołnierze wzbudzili spore zainteresowanie turystów odwiedzających jedną z pereł Roztocza. Gdy inni podziwiali uroki józefowskiego krajobrazu, żołnierze 25 blp uczyli i doskonalili się z działań nieregularnych, rozbudowy inżynieryjnej, organizacji wjazdowych punktów kontrolnych oraz zatrzymywania i przeszukiwania osób oraz pojazdów. Józefowskie kamieniołomy okazały się również dobrym miejscem do realizacji zajęć z taktyki.


Tego typu ćwiczenia terenowe są bardzo ważnym elementem szkoleń Terytorialsów. Zajęcia odbywają się w ramach szkoleń rotacyjnych i są organizowane zazwyczaj w weekendy.


Przypominamy, że 25 blp planuje szkolenia podstawowe dla zainteresowanych służbą w WOT. Odbędą się one na przełomie lipca i sierpnia oraz we wrześniu i w październiku w następujących terminach: 28.07-12.08.20 18 r.; 08-23.09.2018 r.; 13-28.10.2018 r. Stały rejon odpowiedzialności 25 blp obejmuje powiaty: zamojski, biłgorajski, hrubieszowski, janowski i tomaszowski. Właśnie na rekrutów z tych terenów liczy dowództwo batalionu.


Szczegółowe informacje dotyczące naboru do TSW można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Zamościu, ul. Koszary 52, codziennie w godz. od 7.30 do 15.30, kontakt telefoniczny - 261 181 102 lub też w 25 batalionie lekkiej piechoty, tel. 261 181 211.

WOT w woj. lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2300 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać i uzupełniać ich działania.


kpt. Damian STANULA
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Terytorialsi w kamieniołomach, 0 out of 5 based on 0 ratings
kpt. Damian STANULA dodany
 
Odsłon: 3836
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
6a7-fe3
~ krak   Terytorialsi to takie nowe ZOMO.
18 maja 2018
+2
-1
26d-5d8
~ LBL  do ~ Aaa   Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", płk Sławomir Kocanowski, w wypowiedzi dla "Naszego Dziennika" powiedział, że w przyszłości żołnierze WOT "będą prowadzili rozpoznanie także w swoim otoczeniu, tam, gdzie, gdzie mieszkają, pracują". "To się dzieje tak samo naturalnie, jak każdy z nas obserwuje wprowadzającego się sąsiada: kto to, jaka rodzina, jaki samochód itd." - dodał. (http://www.tvn24.pl). To są główne zadania i cel jaki postawiono przed WOT i za to im się płaci 500 zł miesięcznie, dla ciebie jest to przejaw patriotyzmu dla mnie inwigilacji obywatela przez państwo do złudzenia przypominające ORMO z PZPR.
18 maja 2018
+1
-1
146-9f8
~ LBL  do ~ Aaa   Jeżeli dla ciebie drony czy naloty samolotowe z użyciem bomb kasetowych wykorzystywane przez wojsko to jakaś fikcja a podstawą wyposażenia każdej armii powinien być AK 47 bo twoim zdaniem to stanowi największe zagrożenie to nie mamy o czym rozmawiać. Tobie po prostu te 500 zł przysłoniło możliwość samodzielnego logicznego myślenie, za chwilę będziesz twierdził że człowiek nigdy nie był w kosmosie i nie ma rakiet międzykontynentalnych a tacy pionierzy w tej dziedzinie jak Von Braun lub Korolow to postaci fikcyjne. A co się tyczy konfliktu na Krymie i zielonych ludzików to żołnierze specnazu i dlatego na sam ich widok co najmniej jeden z dowódców Ukraińskich jednostek znajdujących się na Krymie poddał swoją placówkę bez jednego wystrzału, złożył broń i wyprowadził swoimi żołnierzami bo miał świadomość że w innym wypadku poświęci na darmo ludzkie życie. Pewnie też zaprzeczysz że istnieją wojny hybrydowe lub ekonomiczne. Podejrzewam że doktryna jaka panuje w WOT jest taka że to wy jesteście jedynymi prawdziwymi Polakami patriotami w tym kraju, tylko moim zdaniem działacie na szkodę tego państwa ponieważ odbieracie pieniądze które powinny być przeznaczone na zawodową armię. I jeszcze jedno jak jesteście tak dobrzy to dlaczego wasz guru który was powołał do życia korzysta z ochrony ŻW a nie WOT.
18 maja 2018
+4
-2
d9b-0a6
~ szmacianka   jak się pojawi nieprzyjaciel , to oni pierwsi się pochowają ci ,,terytorjalsi,, w strachu i panice .
18 maja 2018
+4
-2
ac1-1a2
~ logan   teraz powaznie-tak przestarzala strukture wojskowa typu WOT maja w Europie tylko w Szwecji i tzw. krajach Pribaltiki czyli dawnych republikach radzieckich(dzis Litwa,Lotwa i Estonia)WYSTARCZY ?
18 maja 2018
+2
-2
2a1-bce
~ Aaa  do ~ LBL do aaa   Gdzie kolego służsz.Ja 4 lata w DS i 12 na Zmechu. 4 zmiany ( Afganistan,wzgórza,Irak)To ci opisujesz to przypadki jeden na 10000. Tam jest ciągła walka tz.partyzancka. Szybkie ataki na konwoje, zaminowania, ostrzały baz. O tym co piszesz misjonarze Amerykańscy nawet nie słyszeli.Uwierz mi ze największy strach pośród wojska i cywili sieją uzbrojeni w AK i P panc partyzanci przeciwnika. Przez dwa lata kture tam spędziłem była ciągła walka i patrole tzw zielone ludki. Naloty, drony amerykańskie.... Jak dla mnie to jakaś fikcja. Byłem widziałem wiem co pisze. W razie jakiego kolwiek konfliktu zbrojnego największym zagrożeniem będą właśnie " zielone Ludki".Zobacz przykłady Syria czy nawet Krym. Gdzie te drony. Tam jest ciągle walka frontowa lekkiej piechoty. Z resztą nie można dyskutować z kimś kto tego na oczy nawiedziła bo to jak grochem.....
18 maja 2018
+2
-3
7f7-fe0
~ LBL do już 01.01.2019 pierwsi wot-owcy   02.01.2019 pierwsi wot-owcy wracają w czarnych workach do kraju ze zmiany kontyngentu w Iraku i Afganistanie info prosto z Mon....będą pogrzeby na koszt podatnika
17 maja 2018
+2
-3
534-58a
~ już od 01.01.2019 pierwsi wot-owcy   pojadą na zmianę kontyngentu do iraku i afganistanu info prosta z monu..... będzie się działo.
17 maja 2018
+2
-2
bc2-50d
~ LBL do aaa   Przestań porównywać innych do bałwanów tylko usiądź i przeanalizuj konflikty zbrojne z ostatnich 30 lat to zobaczysz że oczami armii nie są już lornetki tylko satelity, orężem nie są chłopcy i dziewczyny z karabinkami szkoleni korespondencyjnie tylko drony np. Afganistan terroryści są zwalczani za pomocą predatorów które startują z bazy w Rammstein w Niemczech a ich operatorzy siedzą w Stanach i pomiędzy łykami kawy wciskają przycisk celem potwierdzenia neutralizacji określonego osobnika który został namierzony, kolejny przykład Irak duże zgrupowania wojsk pancernych składające się z kilkudziesięciu pojazdów były niszczone w jednej chwili a Irakijczycy nie mieli nawet pojęcia z której strony lecą pociski. Tak więc zamiast wydawać ogromne pieniądze z budżetu MON na leśnych ludzi lepiej przeznaczyć tą kwotę na modernizację armii zawodowej.A w przypadku klęsk żywiołowych lepiej spiszą się strażacy z OSP bo po zawyciu syreny zbiorą się w kilka lub kilkanaście minut.
17 maja 2018
+10
-2
32b-edc
~ aaaa  do ~ tak   Po pierwsze policja nie może być w WOT bo jest rezerwą policji a nie wojska. A jak masz pisać głupoty to nie pisz w ogóle. Widzę że zielonego pojęcia nie macie o WOT a najwięcej macie do powiedzenia. Pozdrawiam wszystkich bałwanów w rurkach i superstarach . Nie pisz jak nie masz pojęci bo się tylko ośmieszasz jeden z drugim.
17 maja 2018
+3
-6
48d-24f
~ tak   tu w kamieniołomach powinni pomagać przy wydobywaniu kamienia,do tego nadają się ale nie więcej jak 50 lat a tu mają do 63 lat .To jak gadają ludzie elektorat pis sobie powiększa, a nie żadne wojsko,jak byli w biłgoraju to lufy karabinów celowali w ludzi , kto tak robi,pewien policjant 46 lat będący na emeryturze ,mówił że się zapisze i 500 zł za friko dostanie plus emerytura i wyjdzie,jeden ze specnaz da im radę, to porażka.
17 maja 2018
+9
-4
150-b41
~ logan  do ~ Żołnierz   a huk w czasie manewrow byl taki,ze az sie chlopakom paski adidasa na dresach poodklejaly
17 maja 2018
+7
-5
644-e52
~ Żołnierz  do ~ logan   Patriota....2 wojna światowa... Partyzantka, ludzie bez sprzętu i przeszkolenia przelewali krew swoją i wroga za ojczyznę. WOT ludzie z ambicjami, mają sprzęt i chęci... Nie to już nie to... Według Ciebie to są chorzy ludzie....to ty jesteś chory i powinieneś się leczyć. Koniec tematu nie ma co z prostakami deliberować
17 maja 2018
+11
-9
e4f-666
~ logan   komandosi gminni trenowali zatrzymywanie osob i pojazdow w kamieniolomach.... Noooo tak, terrorysci,przemytnicy i bandyci jadac na akcje,zawsze przejezdzaja przez kamieniolomy,dzungle afrykanska lub gleboka rzeke wplaw.A jak szefowie WOT obudza sie po delirce w psychiatryku,okaze sie ze obok na lozku.przypiety pasami,lezy ich guru,ANTONI M
17 maja 2018
+10
-8
93c-2bb
~ Aaa   Nie byliście, nie widzieliście, nie osądzajcie. Juz się zaczną wpisy ludzi nie mających pojęcia o armii. Idź, zobacz jak tam jest a potem pisz prostackie posty. Nie widziałeś.... Nie osądzajcie.
17 maja 2018
+6
-10
94d-5e8
~ LBL   Na następne ćwiczenia zapraszam do mnie na działkę za LOK. Na ćwiczenia z cyklu jak wyszukiwać i zwalczać ślimaki wpie.....jące sałatę.Przynajmniej do czegoś WOT się przyda i nauczy się czegoś pożytecznego i jako podatnik będę zadowolony że moje podatki nie idą na marne, bo na razie na koszt podatnika duzi chłopcy i dziewczyny bawią się w wojnę.
17 maja 2018
+15
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
10 kwietnia 2021 Biłgoraj
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej
W sobotnie popołudnie, 10 kwietnia w Biłgoraju upamiętniono polskich oficerów pomordowanych na terenie byłego ZSRR w 1940 r. oraz ofiary katastrofy smoleńskiej, w 11. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Z uwagi na pandemię i obowiązujące obostrzenia uroczystości miały symboliczny charakter.
dzisiaj, 10:47 Lubelszczyzna
3 przypadki śmiertelne w powiecie
dzisiaj, 11:34 Dąbrowica
"Uczymy się i poznajemy świat on-line", czyli innowacyjne projekty w szkole w Dąbrowicy
w piątek, godzina 08:06 Powiat
Ognisko ptasiej grypy w powiecie
W bieżącym tygodniu, na terenie powiatu biłgorajskiego wykryto pierwsze ognisko ptasiej grypy, dotyczyło ono gospodarstwa niekomercyjnego, w którym utrzymywano 52 ptaki. Stado zostało już zlikwidowane. Przypominamy, że ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi.
dzisiaj, 07:15 Lubelszczyzna
Wracają przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenie 1. stopnia
we wtorek, godzina 12:51 Biłgoraj
Była zawodniczka Znicza jedzie na olimpiadę w Tokio
14 kwietnia 2021 Kraj
Minister zdrowia o obostrzeniach. Co z majówką?
W środowe przedpołudnie 14 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas tego spotkania przekazał informacje dotyczące kolejnych kroków podejmowanych przez rząd dotyczących obowiązujących obostrzeń. Jak wiele się zmieni w ciągu najbliższych dni?
we wtorek, godzina 12:26 Diecezja Zamojsko - Lubaczowska
Biskup o organizacji Pierwszej Komunii Św.
dzisiaj, 07:43 Biłgoraj
Taneczne sukcesy w Gdańsku
dzisiaj, 09:10 Biłgoraj
Do Rady Powiatu wpłynęła skarga na starostę
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w poniedziałek 19 kwietnia, radni zajęli się skargą w sprawie naruszenia zasad praworządności i przekroczenia uprawnień, jaka wpłynęła na starostę biłgorajskiego.
we wtorek, godzina 10:42 Kraj
Nowe obostrzenia. Jutro konferencja ministra
w środę, godzina 10:39 Lubelszczyzna
Znów rośnie liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2
w środę, godzina 15:48 Kraj
Regionalizacja obostrzeń. Na Lubelszczyźnie nauka hybrydowa
W środowe popołudnie 21 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje dotyczące dalszych kroków podejmowanych przez rząd, związanych z epidemią koronawirusa. Wiadomo już, że najmłodsze dzieci wracają do szkół, ale w trybie hybrydowym. Co jeszcze się zmieni w najbliższym czasie?
we wtorek, godzina 07:21 Biłgoraj
Uczennice ZSZiO finalistkami VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży
w niedzielę, godzina 10:03 Lubelszczyzna
Jak działają oszuści?
13 kwietnia 2021 Biłgoraj
Finał Ninja Warrior za nami. Jak poradził sobie strażak z Biłgoraja?
We wtorkowy wieczór 13 kwietnia wyemitowany został finał Ninja Warrior. W programie wystąpił strażak ochotnik z Biłgoraja Piotr Lisiczka. O tytuł pierwszego polskiego Ninja Warrior i 150 tysięcy złotych walczyło 24 zawodników.
w środę, godzina 08:09 Biłgoraj
Od 2021 roku obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi
we wtorek, godzina 14:28 Dereźnia
Prawie 3 promile u kierowcy skody
w poniedziałek, godzina 11:01 Kraj
Maturzyści będą testowani na koronawirusa przed egzaminem?
Za dwa tygodnie powinny rozpocząć się tegoroczne matury. Czy tak się stanie? Minister edukacji Przemysław Czarnek przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Możliwe, że będą testy na koronawirusa i szczepienia dla zdających.
w sobotę, godzina 18:01 Turobin
Pijany kierowca potrącił rowerzystkę, potem próbował uciec
w poniedziałek, godzina 10:51 Biłgoraj
125 km/h przez Biłgoraj
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl