Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
JÓZEFÓW
2018.05.17 08:28

Terytorialsi w kamieniołomach

W miniony weekend żołnierze z zamojskiego batalionu lekkiej piechoty szkolili się na nowej strzelnicy w Mokrem oraz w józefowskich kamieniołomach.
Terytorialsi w kamieniołomach
Terytorialsi w kamieniołomach

W Mokrem, na strzelnicy, 12 maja br. kilkudziesięciu żołnierzy z 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu odbyło zajęcia strzeleckie. Ponadto na różnorodnych zajęciach doskonalili naukę obsługi radiostacji, odbyli zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, ćwiczyli zagadnienia z zakresu topografii oraz postaw strzeleckich.


Kolejnym miejscem ćwiczeń zamojskich Terytorialsów były malownicze kamieniołomy w Józefowie. Żołnierze wzbudzili spore zainteresowanie turystów odwiedzających jedną z pereł Roztocza. Gdy inni podziwiali uroki józefowskiego krajobrazu, żołnierze 25 blp uczyli i doskonalili się z działań nieregularnych, rozbudowy inżynieryjnej, organizacji wjazdowych punktów kontrolnych oraz zatrzymywania i przeszukiwania osób oraz pojazdów. Józefowskie kamieniołomy okazały się również dobrym miejscem do realizacji zajęć z taktyki.


Tego typu ćwiczenia terenowe są bardzo ważnym elementem szkoleń Terytorialsów. Zajęcia odbywają się w ramach szkoleń rotacyjnych i są organizowane zazwyczaj w weekendy.


Przypominamy, że 25 blp planuje szkolenia podstawowe dla zainteresowanych służbą w WOT. Odbędą się one na przełomie lipca i sierpnia oraz we wrześniu i w październiku w następujących terminach: 28.07-12.08.20 18 r.; 08-23.09.2018 r.; 13-28.10.2018 r. Stały rejon odpowiedzialności 25 blp obejmuje powiaty: zamojski, biłgorajski, hrubieszowski, janowski i tomaszowski. Właśnie na rekrutów z tych terenów liczy dowództwo batalionu.


Szczegółowe informacje dotyczące naboru do TSW można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Zamościu, ul. Koszary 52, codziennie w godz. od 7.30 do 15.30, kontakt telefoniczny - 261 181 102 lub też w 25 batalionie lekkiej piechoty, tel. 261 181 211.

WOT w woj. lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2300 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać i uzupełniać ich działania.


kpt. Damian STANULA
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Terytorialsi w kamieniołomach, 0 out of 5 based on 0 ratings
kpt. Damian STANULA dodany
 
Odsłon: 4131
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
6a7-fe3
~ krak   Terytorialsi to takie nowe ZOMO.
18 maja 2018
+2
-1
26d-5d8
~ LBL  do ~ Aaa   Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", płk Sławomir Kocanowski, w wypowiedzi dla "Naszego Dziennika" powiedział, że w przyszłości żołnierze WOT "będą prowadzili rozpoznanie także w swoim otoczeniu, tam, gdzie, gdzie mieszkają, pracują". "To się dzieje tak samo naturalnie, jak każdy z nas obserwuje wprowadzającego się sąsiada: kto to, jaka rodzina, jaki samochód itd." - dodał. (http://www.tvn24.pl). To są główne zadania i cel jaki postawiono przed WOT i za to im się płaci 500 zł miesięcznie, dla ciebie jest to przejaw patriotyzmu dla mnie inwigilacji obywatela przez państwo do złudzenia przypominające ORMO z PZPR.
18 maja 2018
+1
-1
146-9f8
~ LBL  do ~ Aaa   Jeżeli dla ciebie drony czy naloty samolotowe z użyciem bomb kasetowych wykorzystywane przez wojsko to jakaś fikcja a podstawą wyposażenia każdej armii powinien być AK 47 bo twoim zdaniem to stanowi największe zagrożenie to nie mamy o czym rozmawiać. Tobie po prostu te 500 zł przysłoniło możliwość samodzielnego logicznego myślenie, za chwilę będziesz twierdził że człowiek nigdy nie był w kosmosie i nie ma rakiet międzykontynentalnych a tacy pionierzy w tej dziedzinie jak Von Braun lub Korolow to postaci fikcyjne. A co się tyczy konfliktu na Krymie i zielonych ludzików to żołnierze specnazu i dlatego na sam ich widok co najmniej jeden z dowódców Ukraińskich jednostek znajdujących się na Krymie poddał swoją placówkę bez jednego wystrzału, złożył broń i wyprowadził swoimi żołnierzami bo miał świadomość że w innym wypadku poświęci na darmo ludzkie życie. Pewnie też zaprzeczysz że istnieją wojny hybrydowe lub ekonomiczne. Podejrzewam że doktryna jaka panuje w WOT jest taka że to wy jesteście jedynymi prawdziwymi Polakami patriotami w tym kraju, tylko moim zdaniem działacie na szkodę tego państwa ponieważ odbieracie pieniądze które powinny być przeznaczone na zawodową armię. I jeszcze jedno jak jesteście tak dobrzy to dlaczego wasz guru który was powołał do życia korzysta z ochrony ŻW a nie WOT.
18 maja 2018
+4
-2
d9b-0a6
~ szmacianka   jak się pojawi nieprzyjaciel , to oni pierwsi się pochowają ci ,,terytorjalsi,, w strachu i panice .
18 maja 2018
+4
-2
ac1-1a2
~ logan   teraz powaznie-tak przestarzala strukture wojskowa typu WOT maja w Europie tylko w Szwecji i tzw. krajach Pribaltiki czyli dawnych republikach radzieckich(dzis Litwa,Lotwa i Estonia)WYSTARCZY ?
18 maja 2018
+2
-2
2a1-bce
~ Aaa  do ~ LBL do aaa   Gdzie kolego służsz.Ja 4 lata w DS i 12 na Zmechu. 4 zmiany ( Afganistan,wzgórza,Irak)To ci opisujesz to przypadki jeden na 10000. Tam jest ciągła walka tz.partyzancka. Szybkie ataki na konwoje, zaminowania, ostrzały baz. O tym co piszesz misjonarze Amerykańscy nawet nie słyszeli.Uwierz mi ze największy strach pośród wojska i cywili sieją uzbrojeni w AK i P panc partyzanci przeciwnika. Przez dwa lata kture tam spędziłem była ciągła walka i patrole tzw zielone ludki. Naloty, drony amerykańskie.... Jak dla mnie to jakaś fikcja. Byłem widziałem wiem co pisze. W razie jakiego kolwiek konfliktu zbrojnego największym zagrożeniem będą właśnie " zielone Ludki".Zobacz przykłady Syria czy nawet Krym. Gdzie te drony. Tam jest ciągle walka frontowa lekkiej piechoty. Z resztą nie można dyskutować z kimś kto tego na oczy nawiedziła bo to jak grochem.....
18 maja 2018
+2
-3
7f7-fe0
~ LBL do już 01.01.2019 pierwsi wot-owcy   02.01.2019 pierwsi wot-owcy wracają w czarnych workach do kraju ze zmiany kontyngentu w Iraku i Afganistanie info prosto z Mon....będą pogrzeby na koszt podatnika
17 maja 2018
+2
-3
534-58a
~ już od 01.01.2019 pierwsi wot-owcy   pojadą na zmianę kontyngentu do iraku i afganistanu info prosta z monu..... będzie się działo.
17 maja 2018
+2
-2
bc2-50d
~ LBL do aaa   Przestań porównywać innych do bałwanów tylko usiądź i przeanalizuj konflikty zbrojne z ostatnich 30 lat to zobaczysz że oczami armii nie są już lornetki tylko satelity, orężem nie są chłopcy i dziewczyny z karabinkami szkoleni korespondencyjnie tylko drony np. Afganistan terroryści są zwalczani za pomocą predatorów które startują z bazy w Rammstein w Niemczech a ich operatorzy siedzą w Stanach i pomiędzy łykami kawy wciskają przycisk celem potwierdzenia neutralizacji określonego osobnika który został namierzony, kolejny przykład Irak duże zgrupowania wojsk pancernych składające się z kilkudziesięciu pojazdów były niszczone w jednej chwili a Irakijczycy nie mieli nawet pojęcia z której strony lecą pociski. Tak więc zamiast wydawać ogromne pieniądze z budżetu MON na leśnych ludzi lepiej przeznaczyć tą kwotę na modernizację armii zawodowej.A w przypadku klęsk żywiołowych lepiej spiszą się strażacy z OSP bo po zawyciu syreny zbiorą się w kilka lub kilkanaście minut.
17 maja 2018
+10
-2
32b-edc
~ aaaa  do ~ tak   Po pierwsze policja nie może być w WOT bo jest rezerwą policji a nie wojska. A jak masz pisać głupoty to nie pisz w ogóle. Widzę że zielonego pojęcia nie macie o WOT a najwięcej macie do powiedzenia. Pozdrawiam wszystkich bałwanów w rurkach i superstarach . Nie pisz jak nie masz pojęci bo się tylko ośmieszasz jeden z drugim.
17 maja 2018
+3
-6
48d-24f
~ tak   tu w kamieniołomach powinni pomagać przy wydobywaniu kamienia,do tego nadają się ale nie więcej jak 50 lat a tu mają do 63 lat .To jak gadają ludzie elektorat pis sobie powiększa, a nie żadne wojsko,jak byli w biłgoraju to lufy karabinów celowali w ludzi , kto tak robi,pewien policjant 46 lat będący na emeryturze ,mówił że się zapisze i 500 zł za friko dostanie plus emerytura i wyjdzie,jeden ze specnaz da im radę, to porażka.
17 maja 2018
+9
-4
150-b41
~ logan  do ~ Żołnierz   a huk w czasie manewrow byl taki,ze az sie chlopakom paski adidasa na dresach poodklejaly
17 maja 2018
+7
-5
644-e52
~ Żołnierz  do ~ logan   Patriota....2 wojna światowa... Partyzantka, ludzie bez sprzętu i przeszkolenia przelewali krew swoją i wroga za ojczyznę. WOT ludzie z ambicjami, mają sprzęt i chęci... Nie to już nie to... Według Ciebie to są chorzy ludzie....to ty jesteś chory i powinieneś się leczyć. Koniec tematu nie ma co z prostakami deliberować
17 maja 2018
+11
-9
e4f-666
~ logan   komandosi gminni trenowali zatrzymywanie osob i pojazdow w kamieniolomach.... Noooo tak, terrorysci,przemytnicy i bandyci jadac na akcje,zawsze przejezdzaja przez kamieniolomy,dzungle afrykanska lub gleboka rzeke wplaw.A jak szefowie WOT obudza sie po delirce w psychiatryku,okaze sie ze obok na lozku.przypiety pasami,lezy ich guru,ANTONI M
17 maja 2018
+10
-8
93c-2bb
~ Aaa   Nie byliście, nie widzieliście, nie osądzajcie. Juz się zaczną wpisy ludzi nie mających pojęcia o armii. Idź, zobacz jak tam jest a potem pisz prostackie posty. Nie widziałeś.... Nie osądzajcie.
17 maja 2018
+6
-10
94d-5e8
~ LBL   Na następne ćwiczenia zapraszam do mnie na działkę za LOK. Na ćwiczenia z cyklu jak wyszukiwać i zwalczać ślimaki wpie.....jące sałatę.Przynajmniej do czegoś WOT się przyda i nauczy się czegoś pożytecznego i jako podatnik będę zadowolony że moje podatki nie idą na marne, bo na razie na koszt podatnika duzi chłopcy i dziewczyny bawią się w wojnę.
17 maja 2018
+15
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
11 lipca 2021 Biłgoraj
Siedemnasta biłgorajska garażówka
W niedzielę 11 lipca na miejskim targowisku przy ulicy Jagiełły zorganizowano wyprzedaż garażową. To już siedemnasta edycja wydarzenia, które z miesiąca na miesiąc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno sprzedających, jak i kupujących.
w sobotę, godzina 11:21 Lubelszczyzna
Lubelszczyzna znowu w czołówce pod względem liczby nowych zakażeń
w piątek, godzina 14:40 Biłgoraj
Szarpali się z policjantami. Dwóch mieszkańców Biłgoraja usłyszało zarzuty
w piątek, godzina 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Zaginiony odnaleziony
w sobotę, godzina 08:01 Gmina Tereszpol
Tablice informacyjne w lasach tereszpolskich
w piątek, godzina 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
w czwartek, godzina 13:18 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w piątek, godzina 07:15 Lubelszczyzna
1400 żołnierzy 2 LBOT na ćwiczeniach bojowych i kryzysowych
12 lipca 2021 Szarajówka
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Szarajówce
W Szarajówce, w gminie Łukowa zorganizowane zostały wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 12 lipca. W ten sposób uczczono pamięć mieszkańców wsi, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją patriotyczną postawę. W Szarajówce żywcem spalono 58 osób.
w sobotę, godzina 09:59 Biłgoraj
Biłgorajskie Targi Ślubne już we wtorek
w sobotę, godzina 09:05 Powiat
Uważajmy na oszustów podszywających się pod rachmistrzów
w sobotę, godzina 23:41 Biłgoraj
Czesław Mozil na rozpoczęcie Chillout Festiwal
W sobotnie popołudnie 24 lipca rozpoczęła się pierwsza edycja Chillout Festiwal. Na scenie ustawionej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju wystąpił m.in. Czesław Mozil.
w sobotę, godzina 08:41 Łukowa
ZGK w Łukowej apeluje do mieszkańców o niewyrzucanie śmieci do toalety
w środę, godzina 21:52 Biłgoraj
Chillout Festiwal już w najbliższy weekend
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
16 lipca 2021 Biłgoraj
"Dzień i noc" - premiera filmu o kobietach Roztocza
w czwartek, godzina 09:33 Biłgoraj
Historia Kuby dotarła do Dzień Dobry TVN, o pomoc apeluje też Karolina Gorczyca
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
w poniedziałek, godzina 12:53 Biłgoraj
To już prawdziwa plaga. Kolejne osoby oszukane przez internet
w piątek, godzina 08:45 Aleksandrów
Próbna ewakuacja obozowiska
w środę, godzina 08:41 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
w poniedziałek, godzina 11:25 Powiat
Szczepieniobus w powiecie biłgorajskim
17 lipca 2021 Józefów
Nielegalni zbieracze mchu wpadli na gorącym uczynku
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl