Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
136km/h przez wieś
Wypadek, samobójstwo, czy zabójstwo?
W ostatniej chwili uratowali 58-latkę
Dni Biłgoraja 2018 - LEMON, Robert Janowski, turniej "Wymiatacze"
home > Start > Aktualności > Echa spotkania dot. finansowania inwestycji drogowych
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.01.12 09:38 | aktualizacja: 2018.01.12 13:21

Echa spotkania dot. finansowania inwestycji drogowych

W miniony poniedziałek, w Urzędzie Miasta w Biłgoraju odbyło się spotkanie samorządowców dotyczące zmniejszenia kwoty na remonty dróg powiatowych i gminnych w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019. Efektem było przyjęcie wspólnego stanowiska. Do tej sytuacji odniósł się poseł Piotr Olszówka, który stwierdził, że "zmniejszenie środków przez rząd nie wynika, z czyjegoś kaprysu". Posłowi odpowiedział inny parlamentarzysta - Stanisław Żmijan.
Echa spotkania dot. finansowania inwestycji drogowych
Echa spotkania dot. finansowania inwestycji drogowych

Spotkanie samorządowców z terenu województwa lubelskiego odbyło się w poniedziałkowe przedpołudnie, 8 stycznia. Podczas konferencji dyskutowano o zmniejszeniu środków przeznaczonych na remonty dróg w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019. Relację z tego wydarzenia znajdą Państwo pod adresem Samorządowcy walczą o większe pieniądze na inwestycje drogowe.

Efektem spotkania było przyjęcie przez aklamację wspólnego stanowiska, w którym podkreślono, że przez zmniejszenie kwoty wiele samorządów nie będzie mogło wykonać ważnych dla siebie inwestycji, a na niektóre zadania przygotowana została już dokumentacja. Wnioskowano o przywróceni kwoty przeznaczonej na ten cel w wysokości 1,1 mln zł.

W zebraniu nie uczestniczyli przedstawiciele partii rządzącej, ale do sytuacji postanowił odnieść się poseł Piotr Olszówka. - Miałem osobiście uczestniczyć w tym spotkaniu, by uspokoić samorządowców i odpowiedzieć na ewentualne uwagi, zastrzeżenia czy zarzuty pod kierunkiem rządu zjednoczonej prawicy. Niestety, wydarzenia niezależne ode mnie spowodowały, że w spotkaniu nie mogłem wziąć udziału. Ta drogą pragnę więc zarówno część mieszkańców naszego Województwa jak i samorządowców uspokoić. Szanowni Państwo, działania rządu, w tym zapisy w budżecie państwa, nie są wymysłem czy fanaberią Prezesa Rady Ministrów, Ministrów czy większości sejmowej, ale są przejawem odpowiedzialności i dbałości o finanse państwa, kondycję budżetu i zabezpieczenie potrzeb jakie stoją przed państwem - napisał w oficjalnym stanowisku i dodał, że rząd słucha Polaków i zna potrzeby, nie tylko wielkich aglomeracji miejskich, ale także mniejszych miejscowości i gmin.

- Znane są nam - jako partii rządzącej - zapóźnienia m. in. w infrastrukturze drogowej, których przez 8 lat rządów nie udało się zlikwidować koalicji PO - PSL. Jest to tylko jeden z obszarów, gdzie poprzednie ekipy władzy, nie sprostały zadaniom stawianym im przez obywateli. Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej został przyjęty Uchwałą Nr 154/2015 Rady Ministrów z dnia 8 września 2015 roku i jest kontynuacją dwóch edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych ustanowionych przez Rade Ministrów w październiku 2008 roku oraz wrześniu 2011 roku. Zmniejszenie środków przez rząd nie wynika, z czyjegoś kaprysu. W tym temacie kontaktowałem się z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, niestety, na temu moment nie mamy możliwości zwiększyć środki na drogi lokalne. Pozostaje kwota 800 mln zł na całą Polskę. Jednakże, oprócz tej kwoty, w dyspozycji Ministra Rozwoju pozostaje suma 300 - 400 mln zł rezerwy, która może być przeznaczona na potrzeby społeczności lokalnych, w tym na drogi. Dlatego podkreślam, że oprócz 800 mln zł na drogi gminne i powiatowe, rząd PiS ma inne formy wsparcia - dodał Olszówka i przyznał, że jest w stanie zrozumieć rozczarowanie niektórych samorządów, że złożone przez nich projekty nie otrzymają dofinansowania w roku 2018, lub otrzymają je w mniejszej puli środków. Jednocześnie zasugerował, że działania posłów opozycji, tj. poseł Genowefy Tokarskiej i posła Stanisława Żmijana to próba zbicia kapitału politycznego na ewentualnym rozczarowaniu mieszkańców .

- Pragnę przypomnieć pani poseł z PSL i panu posłowi z PO, że to rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Lubelskiego uciął w 2013 roku fundusze na budowę dróg lokalnych. Czy poseł Żmijan i posłanka Tokarska wiedzieli, jak czuli się wówczas mieszkańcy mniejszych miejscowości w naszym kraju. Przypomnę, rząd PO - PSL wówczas zdecydował o zmniejszeniu dotacji na budowę dróg lokalnych (na lata 2012 - 2015) z 2,7 mld zł do 1,95 mld zł, a więc o 750 mln zł, tj. o prawie 30% - zaznaczył Piotr Olszówka. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Do słów posła PiS odniósł się poseł PO Stanisław Żmijan.

- Postawione przez pana posła tezy wynikają z kompletnego niezrozumienia procesu inwestycyjnego na drogach zarówno lokalnych i krajowych oraz ich finansowania ze środków budżetu państwa i budżetów samorządów. W kontekście dróg szybkiego ruchu możemy śmiało powiedzieć, że Lubelszczyzna jest jednym z najbardziej zaniedbanych regionów w Polsce za czasów rządów tzw. Zjednoczonej Prawicy. Od jesieni 2015 nie ogłoszono żadnego przetargu na jakikolwiek odcinek drogi szybkiego ruchu w naszym województwie.Przetargi wskazane przez pana posła Olszówkę można było ogłosić już dwa lata temu, jednak zwłoka wynikała z niechęci do kontynuowania pozytywnych działań w Polsce wschodniej zapoczątkowanych jeszcze przez rząd Platformy Obywatelskiej. Znalazło to odzwierciedlenie w rekonstrukcji rządu, gdzie z kompetencji dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wydzielono wszelkie kompetencje związane z budownictwem. W zakresie wojewódzkiej infrastruktury drogowej obecny rząd nie dołożył nawet złotówki m.in. do przebudowy drogi 813 z Biłgoraja do Lublina - napisał poseł Żmijan i dodał, że niewiele lepiej jest na drogach lokalnych. W latach 2010 - 2015 miasto Biłgoraj skorzystało z szeregu programów wsparcia infrastruktury drogowej, które pozwoliły na przebudowę blisko 30 km dróg lokalnych za kwotę ponad 105 mln zł. Dziś w związku z obcięciem środków na Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej możliwości miasta zostały znacznie ograniczone. Zapewnianie o mitycznej rezerwie nie przełoży się na możliwości miasta do ogłaszania nowych przetargów na remonty dróg.

- Liczą się wyłącznie zapewnione środki i o to walczą samorządowcy. Swoim działaniem poseł Olszówka staje po stronie urzędników z Warszawy dążących do jak największego ograniczenia środków na inwestycje w Polsce wschodniej. Widać to po zmniejszonych inwestycjach w mieści Biłgoraj i powiecie biłgorajskim. Podobna sytuacja jest w innych częściach województwa lubelskiego - podsumował Żmijan.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Echa spotkania dot. finansowania inwestycji drogowych, 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
red. dodany
 
Odsłon: 984
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
6cf-183
~ gra  do ~ olka   A nasze orły parlamentaryzmu czyli olszówka szeliga i borowiec od3,14rdolili take prace na rzecz naszego powiatu ze leb drze rzadza trzy lata i nic nie widac ani drog ani szpitala nic
14 stycznia 2018
brak ocen
75f-a22
~ olka   pani Tokarska zająć się wnukami , bo tylko to może pani pomoże i wnukom,reszta to już nikt się z Panią nie liczy,pomagała i robiła korzyści dla siebie i mania,tak to wylazło ,że tego już nie da się słodką mówką przykryć, jak to się udawało,
14 stycznia 2018
+1
-0
4a7-4d4
~ 0[   Niech żmijan i Tokarska poświęcą się dla społeczeństwa i zapiszą się do PiS , przecież dla nich to wszystko jedno gdzie są , a tam może jeszcze jakieś stołki dostaną , trwanie w partiach tymczasowych nie ma sensu .Janusz i Maryla też niech się zapiszą do PiS to będą tu i fabryki , ale im nie zależy na ludziach , będzie h.. d.. i kamieni kupa i szczaw i śliwki.Pamiętam jak kiedyś Janusz szydził z Szeligi w przedszkolu ,że powinien być z tymi co żądzą to wtedy coś załatwi.Janusz zapisz się do tych co żądza a siedzisz z komuchami co przyszłości nie mają i nic nie załatwisz .Inni włodarze już to zrozumieli
13 stycznia 2018
+2
-0
714-cc3
~ nq   Jeżeli burmistrz robi z Palikota honorowego obywatela Biłgoraja to czego tu się spodziewać?Że PiS będzie tu dawać kasę?Do puki tu rządzą komuchy nic nie będzie ,już Tokarska zalew zrobiła , o tym jakoś cisza
12 stycznia 2018
+3
-2
2a7-d2c
~ ska   Olszówka, przestań się mazać i do roboty, macie pełnię władzy i wszystko zależy TYLKO od was, a nie jakiejś PO czy PSL. Rządzicie prawie dwa i pół roku!!!
12 stycznia 2018
+4
-1
b30-b78
~ .   gdzie Olszówka zdawał prawo jazdy? wie już?
12 stycznia 2018
+2
-0
867-a52
~ +   Poseł Olszówka podróżuje samolotem i ma prawo nie znać stanu dróg na Lubelszczyżnie.
12 stycznia 2018
+3
-0
2e4-a32
~ teen   Panie Pośle Olszówka. Skoro trąbicie, że jest tak dobrze, w budżecie jest tyle pieniędzy, jest tak mała dziura budżetowa i w ogóle wszyscy są piękni, zdrowi i bogaci, to czemu jest tak źle? Rządzicie już dwa lata, a dalej zwalacie winy na PO. Wygraliście wybory i za waszych rządów wszystko miało miało być cacy. Argument, że oni zmniejszyli i wy zmniejszacie jest absurdalny, bo wy mieliście być lepsi i dlatego wygraliście wybory.
12 stycznia 2018
+4
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

 • O nauczycielskich emeryturach
 • nie bredź zaślepiony nienawiścią g 15, nauczyciele uczyli tak historii jak mogli, nie wszyscy znali historię Katynia itp. fakty.
  ~ szacunek dla nauczycieli 10 minut temu
  czytaj forum
 • 136km/h przez wieś
 • Na Polną nie stoją, bo jak mówi przysłowie"Najciemniej pod latarnią".
  ~ miesz 10 godzin temu
  czytaj forum
 • O nauczycielskich emeryturach
 • Żadnych emerytur dla komunistycznych nauczycieli co uczyli historii.Kłamali o Katyniu , Powstaniu Warszawskim , o Wołyniu nic nie mówili ...
  ~ q15 11 godzin temu
  czytaj dalej
 • 136km/h przez wieś
 • 136 w terenie zabudowanym, co tu komentować, jakby kara była 5000 zł za dwukrotne przekroczenie prędkości to by się dwa ...
  ~ sAXAXCW 11 godzin temu
  czytaj dalej
 • 136km/h przez wieś
 • Bardzo dobrze !! Wyłapać "piratow drogowych" w terenie zabudowanym. Kiedy beda kontrole predkosci na ul.polnej bo takich tutaj jezdzi duzo bez wyobrazni !!!
  ~ Ona 11 godzin temu
  czytaj forum
REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl