Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zmiana na stanowisku komendanta w Biłgoraju
W ostatniej chwili uratowali 58-latkę
Wypadek, samobójstwo, czy zabójstwo?
136km/h przez wieś
home > Start > Aktualności > Biłgorajska placówka w sieci szpitali
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2017.11.13 13:18

Biłgorajska placówka w sieci szpitali

Od października biłgorajski szpital znalazł się w nowej strukturze, czyli w tzw. sieci szpitali. Na funkcjonowanie tej struktury zostanie przeznaczone około 93% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne w kraju. Co to oznacza dla pacjentów i co się zmieni w funkcjonowaniu placówki? Na temat nowego systemu rozmawiamy z Tomaszem Kwiatkowskim dyrektorem ARION Szpitale sp. z o.o. Zespołu Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju.
Biłgorajska placówka w sieci szpitali
Biłgorajska placówka w sieci szpitali

- bilgorajska.pl - Ustawa tworząca tzw. siec szpitali to nowe rozwiązanie. Na czym ono polega?

- Tomasz Kwiatkowski - Ustawa ta, w swojej istocie, ma tworzyć rozwiązanie, które odpowiada na potrzeby zdrowotne na określonym obszarze, a wiec przypisuje dla określonych populacji konkretne szpitale. Jest to zaplanowanie i uporządkowanie infrastruktury, jak i całego systemu zdrowia. Trudno jest powiedzieć jaka będzie polityka docelowa rządu i władz regionalnych w zakresie kształtowania infrastruktury ochrony zdrowia. Z jednej strony pacjenci oczekują, że szpitale wieloprofilowe, zabiegowe i inne będą jak najbliżej pacjenta. Z drugiej strony mówi się, że taki wieloprofilowy szpital powinien obsługiwać co najmniej 150 tys. pacjentów. Zobaczymy jak te koncepcje będą się rozwijały. W związku z tym, że sieć szpitali jest pewnego rodzaju tworem administracyjnym nadzorowanym przez rząd, wiec w województwie nadzór sprawuje wojewoda, poprzez swoich konsultantów wojewódzkich poszczególnych specjalności.

- bilgorajska.pl - Co oznacza dla biłgorajskiego szpitala fakt, że placówka znalazła się w sieci szpitali? Było zagrożenie, że szpital nie zakwalifikuje się do nowej struktury?

- Tomasz Kwiatkowski - Szpital w Biłgoraju jest placówką powiatową i raczej nie było takiego zagrożenia, gdyż powiat biłgorajski jest jednym z największych powiatów w województwie lubelskim. Jakie zmiany? Sprawozdawczość pozostanie podobna do dotychczasowej. NFZ pełni rolę kontrolną, przyjmuje sprawozdania i przejął czynności administracyjne związane z określeniem zasad finansowania. Zmieni się natomiast sposób finansowania. Ustawodawca odszedł od dotychczasowego sposobu rozliczania, czyli płatności za usługę. W tej chwili obowiązuje finansowanie budżetowe, ryczałtowe. Znika pojęcie nadwykonań, z drugiej strony dyrektor szpitala zyskuje swobodę w zarządzaniu środkami finansowymi w ramach przyznanego budżetu. Do tej pory każde takie przesunięcie pomiędzy oddziałami wymagało zgody NFZ. Okres rozliczeniowy wynosi 3 miesiące i na taki czas budżet dla szpitala jest przyznawany. Na wielkość środków będzie miało wpływ porównywanie efektywności różnych szpitali - za określoną kwotę szpital ma wykonać pewną ilość świadczeń ważonych w punktach. Trudno powiedzieć w tej chwili jak sprawdzi się ten system, gdyż jest on dopiero wdrażany.

- bilgorajska.pl - Jak te zmiany odczują pacjenci?

- Tomasz Kwiatkowski - Szpital funkcjonuje podobnie jak dotychczas. Nie ma istotnych zagrożeń. Może wystąpić ograniczenie możliwości wykonywania świadczeń na niektórych oddziałach, szczególnie na neurologii. Oddział ten jest zobligowany do realizowania takich świadczeń, które mogłyby być realizowane w ramach oddziału internistycznego. To wyjątkowa w skali kraju sytuacja, gdzie oddział neurologiczny nie jest wydzielonym oddziałem, a częścią oddziału wewnętrznego. Tak jak dotychczas funkcjonuje nocna i świąteczna pomoc. Nie mamy problemów z dużymi kolejkami i myślę, że to się nie zmieni. Nie ukazały się jeszcze wszystkie akty prawne związane z nowym systemem, wiec trudno w tej chwili mówić o niektórych kwestiach. Jest to nowa rzeczywistość finansowa, organizacyjna i legislacyjna. Cały czas obserwujemy zmiany i na nie reagujemy. Z jednej strony musimy funkcjonować i zapewnić ciągłość świadczeń, z drugiej strony mamy obowiązek dbać o wynik finansowy. Wdrażane rozwiązanie jest skopiowane z modelu francuskiego, który funkcjonuje około 15 lat. Tam publiczne szpitale finansowane są w sposób budżetowy, a wysokość środków jest określana przez parlamenty regionalne. Francuska kasa chorych na podstawie sprawozdań przelicza i porównuje efektywność szpitali. Te placówki, które ograniczają liczbę pacjentów, a wiec konsumują pieniądze wytwarzając mniej świadczeń liczonych w punktach, mają obniżona wartość budżetu. Natomiast szpitale, które za te same pieniądze wygenerują więcej świadczeń liczonych w punktach, maja zwiększane budżety. To zapobiegało ograniczaniu przyjęć pacjentów, choć przez pierwszych pięć lat funkcjonowania systemu we Francji, występował stały niedobór środków finansowych w szpitalach i ryczałty były podwyższane. Przekonamy się jak sprawdzi się ten system w Polsce. Pod koniec okresu rozliczeniowego, czyli pod koniec grudnia, będziemy mieli propozycję budżetu na kolejny okres rozliczeniowy. Wtedy będzie można coś więcej powiedzieć o nowym rozwiązaniu.

- bilgorajska.pl - Dziękujemy za rozmowę.

RED.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Biłgorajska placówka w sieci szpitali, 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
RED. dodany
 
Odsłon: 3486
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
9af-d20
~ biało-czerwony  Taka renomowana "klinika" jak Szpital w Biłgoraju musiała znaleźć się w sieci. Proponuję również wejście do sieci z firmami pogrzebowymi.
14 listopada 2017
+17
-0
Ostatnio dodane komentarze
6bb-908
~ do startosty   Panie Starosto Wcale mnie nie interesuje czy firma arion odstąpi, czy nie odstąpi kontrakt. Mam to jak wszyscy biłgorajanie w głębokim poważaniu !
Pan Panie Starosto dzięki nam ma pan pracę i pełni określoną funkcję, z której proszę wywiązywać. Należy m.in do pana OBOWIĄZEK zapewnienia mieszkańcom powiatu opieki medycznej, na właściwym poziomie. Że pański nieudolny poprzednik, umył rączki, miał sprawy szpitala w d...., to spotkało to co go spotkało - przy wyborach zostanie właściwie rozliczony i niech wraca do siebie krowy pasać !!
Jako pana pracodawca ( !!! ), tak jak reszta mieszkańców życzymy sobie odpowiedniej, opieki medycznej, właściwej, zapewniającej nam bezpieczeństwo. Żebym w razie potrzeby nie musiał jechać z ojcem, czy babcią do Zamościa, Lublina czy gdzie indziej. Proszę tą sprawę załatwić, a nie biadolić po gazetach że ariony nie chcą oddać kontraktu !!! To proszę to tak załatwić żeby nie mieli nic do gadania ! Ma pan umowę ? Niech pan ją przeczyta punkt po punkcie, popyta wtajemniczonych co jest nie tak i załatwie sprawę. A jak nie to proszę odejść i pozwolić to zrobić tym co potrafią !!!
22 listopada 2017
+2
-0
9ee-19d
~ J56   Drogie Panie pielęgniarki.Kiedy przed wyborami prezydenckimi, któraś z Waszych koleżanek pojechała do Warszawy z posłem Zawiślakiem do Duda pomocy. Miałyście obiecane prawie wszystko i co z tego wyszło? Nic . Ja wówczas pisałem, że to lipa. Tak było jest i będzie z PiS. Tylko dziwie się dlaczego Wy i inni ludzie dalej tego nie rozumiecie. Poseł Olszówka? Szkoda pisać o tej osobie. Poseł Zawiślak wywiózł i przywiózł. Pani Poseł Borowiec robi to co robi a w sprawach drażliwych żadne z nich nie chce się wypowiadać bo są za nisko w tym układzie.
16 listopada 2017
+3
-0
722-cb2
~ Olo   A od kiedy pampersy, podkłady i płyn do kąpieli są środkami medycznym?
15 listopada 2017
+1
-0
265-11c
~ Partner pacjentki   Pytanie dlaczego przebywając w szpitalu w Biłgoraju na oddziale noworodków muszę przynosić podkłady poporodowe, pampersy, i płyn do kąpieli dziecka z domu lub kupować za własne środki kiedy
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Stan prawny aktualny na dzień: 14.11.2017
Dz.U.2017.0.1938 t.j. - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jasno mówi:
Art. 35. fin. op. zd.
Prawo do bezpłatnych leków i wyrobów medycznych
Świadczeniobiorcy przyjętemu do szpitala lub innego zakładu leczniczego podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej oraz przy wykonywaniu zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych, diagnostycznych i rehabilitacyjnych przez podmioty uprawnione do udzielania świadczeń, a także przy udzielaniu przez te podmioty pomocy w stanach nagłych, zapewnia się bezpłatnie leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne do wykonania świadczenia. Sprawą powinien sie zająć NFZ !!! Jak pare lat temu oszustwami o przebywaniu chorych na odziałach a fatycznie udzielano im tylko pierwszej pomocy !!!
14 listopada 2017
+5
-0
ce1-918
~ ehhh   Ja również jestem za pielęgniarkami, za lekarzami a przede wszystkim za chorymi !!! Ponieważ szpital jest dla pacjentów, Przykro, że rozczarowane pielęgniarki oczerniają lekarzy. Jeśli ma Pani Aniu dowodu śmierci chorych z winy lekarzy proszę iść do prokuratury. To nie lekarze założyli arion. To nie lekarze oddali szpital arionowi. Ma Pani dowody że ktoś ukradł 2 mln proszę iść do prokuratury.. Bo żeby za chwilę prokuratura nia zapukała do Pani. Zniesławienie jest taki paragraf. Internet nie jest anonimowy.
14 listopada 2017
+4
-2
ef1-f2c
~ Ania   Jestem całym sercem za pielęgniarkami, ale na Boga te błędy ortograficzne, wstyd!
14 listopada 2017
+1
-3
226-0ec
~ ciekawy   A dlaczego odszedł z Arionu zastępca dyrektora?Czy jest aż tak dobrze?
14 listopada 2017
+3
-0
d93-2d8
~ Janek   Tak działa Agata Borowiec na rzecz Regionu:
http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/obaj-bracia-poslanki-pis-dostali-panstwowe-posady-pomogla-to-kolejny-atak-na-mnie,n,1000208130.html
Wstyd na cały PiS w Lubelszczyźnie.
14 listopada 2017
+12
-1
9af-d20
~ biało-czerwony   Taka renomowana "klinika" jak Szpital w Biłgoraju musiała znaleźć się w sieci. Proponuję również wejście do sieci z firmami pogrzebowymi.
14 listopada 2017
+17
-0
e14-a6a
13 listopada 2017
+10
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl