Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BISZCZA
2017.08.27 17:41 | aktualizacja: 2017.08.27 17:42

Dożynki powiatu biłgorajskiego

W niedzielne popołudnie, 27 sierpnia, zorganizowano zostało święto plonów powiatu biłgorajskiego. Tegoroczne wydarzenie odbyło się na terenie zalewu Biszcza - Żary.
Dożynki powiatu biłgorajskiego
Dożynki powiatu biłgorajskiego

Starosta biłgorajski i wójt gminy Biszcza zaprosili na Dożynki Powiatu Biłgorajskiego, które zorganizowano w niedzielę, 27 sierpnia, nad zalewem Biszcza - Żary.

Wydarzenie rozpoczęło się po godz. 13 od kolorowego korowodu grup wieńcowych oraz ich prezentacją, następnie odprawiona została msza św. w intencji rolników, odbył się też obrzęd poświęcenia chleba.

- Zgodnie ze staropolskim obyczajem po zakończonych żniwach przychodzimy z wieńcami przed ołtarz naszego Stwórcy, by podziękować Mu za plony. Przychodzimy dziękować Bogu, bo rolnicy wiedzą jak nikt inny, że są skazani na współdziałanie z przyrodą i wolą Bożą. Jest to również okazja, by podziękować rolnikom za całoroczny trud, zebrane plony oraz cieszyć się z efektów. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości, podkreśla takie wartości jak przywiązanie do zawodu, szacunek do przyrody oraz wolę kontynuowania zwyczajów naszych ojców - mówił starosta Kazimierz Paterak.

- Dla mieszkańców gminy Biszcza to duże wyróżnienie, że dożynki powiatowe odbywają się w tym roku właśnie u nas. Gmina Biszcza jest typowo rolnicza, praca na roli to podstawowe źródło utrzymania sporej części naszych gospodarstw - mówił wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko i dodał: - Dzisiejsza uroczystość to okazja do rozmów, przemyśleń i zastanowienia się na tym, czym jest dla nas ziemia, na której mieszkamy i pracujemy, uprawiamy i zbieramy plony. Ale przede wszystkim to czas, by podziękować wam drodzy rolnicy za ciężką pracę, każdą kroplę potu. Dzięki waszej pracy mamy codziennie na stołach nasz polski chleb.

Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara Cyc z Biszczy oraz Ryszard Klecha z Bukowiny.

Starościna dożynek Barbara Cyc z Biszczy wraz z mężem Włodzimierzem prowadzą 100 pniowe gospodarstwo pasieczne. Wielopokoleniowa firma rodzinna "Barć" zajmuje się głównie konfekcjonowaniem i sprzedażą miodów. Sprzyjają temu warunki przyrodnicze jak np. wysoki poziom zalesienia, brak przemysłu, czyste i zdrowe powietrze oraz walory krajobrazowo - przyrodnicze, to atut do produkcji przez pszczoły znakomitego miodu. Pozyskiwane są tu liczne jego odmiany : wielokwiatowy, gryczany, rzepakowy, wrzosowy, spadziowy oraz pierzgę i pyłek kwiatowy. Produkuje się również świece z naturalnego wosku pszczelego. Firma Barć zaopatruje także pszczelarzy w drobny sprzęt pszczelarski. Państwo Cyc dochowali się 3 synów.

Starosta dożynek Ryszard Klecha wraz z żoną Renatą i trójką dzieci: córką Justyną (lat 22) studentką Uniwersytetu Rzeszowskiego, córką Kingą (lat 18) tegoroczną maturzystką i synem Pawłem ( lat 15), zamieszkują w Bukowinie gmina Biszcza. Prowadzą tam gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha, specjalizujące się w uprawie kukurydzy na ziarno, pszenicy i rzepaku. Od tego roku rozpoczęli usługowy skup rzepaku dla firmy KOMAGRA. Posiadają silosy o łącznej powierzchni magazynowej 1400 ton. Dzięki wsparciu unijnemu oraz ciężkiej pracy ich gospodarstwo cały czas się rozwija, jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy oraz suszarnię do zboża i kukurydzy opalaną słomą.

Część obrzędowa dożynek zakończyła się po godz. 15, ale organizatorzy zaplanowali też część artystyczną. Na scenie trwają występy kapel i zespołów ludowych, są też stoiska promujące gminy, stoiska gastronomiczne, można się też nauczyć tańca ludowego.

Na godz. 19 zaplanowano występ gwiazdy wieczoru, wystąpi zespół "ROKICZANKA". Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z zespołem Exciter.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Dożynki powiatu biłgorajskiego, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 13313
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
1b3-b93
~ stach   żaden z tych z powiatu nie robił we żniwa,ja zboża nakosiłem ale na dożynkach nie byłem , bo nikt nie kupuje zboża ,bo pastewne,na paszę mówią we młynie,nie bedę już siał tak jak ci z powiatu nie sieją i nie mają kłopotu ze zbożem,ale bawią się w dożynki,prawdziwi rolnicy nie mogą tego zrozumieć,zboża nie trzeba,i nikt się nie interesuje losem tego co zebrał plon ,taka jest rzeczywistość.
28 sierpnia 2017
+3
-1
037-01d
~ biłgorajanka   Zastanawiam się PO CO nam ta "wiocha" w Biłgoraju??? Niech się w Aleksandrowie rządzą jak im mieszkańcy na to pozwalają. Biłgorajanie GDZIE WY jesteście?? Do dzieła!!!
28 sierpnia 2017
+7
-1
91d-679
~ ja   Bardzo fajne dozynki
28 sierpnia 2017
+4
-7
f4c-952
~ oglądacz   Miło pooglądać fotoreportaż. Ale zdjęć jest 312, za dużo, niektóre zdublowane nawet 4 x krotne prawie takie same ujęcia. Za te dziękuję ale na przyszłość proszę o staranniejszą selekcję i wykadrowanie przekrojowe z imprezy
28 sierpnia 2017
+5
-3
c23-4a5
~ esbek   Jak miło widzieć starych ,,aparatczyków,, w komplecie.Takie imprezki to dobra okoliczność do rozkładania szachów.Pionki i tak się nie połapią.
27 sierpnia 2017
+10
-3
0b1-3bb
~ gosc   Bardzo udana impreza dla dzieci super.
27 sierpnia 2017
+6
-8
b10-525
~ 28p   A oświecony dyrektor myśli chrześcijańskiej schodek kogo tam reprezentował?Przecież ludzie w ostatnich wyborach go olali , to za jego rządów w starostwie była afera z prawami jazd . Zamiast pracować i pilnować pracowników to stał pod pomnikami albo siedział w kościele ,ciekawe czy był przesłuchiwany w tej sprawie w prokuraturze ?
27 sierpnia 2017
+10
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 14:43 Józefów
Nie żyje zastępca burmistrza Józefowa Ryszard Ostasz
W niedzielę 13 września zmarł Ryszard Ostasz, zastępca burmistrza Józefowa. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 15 września.
dzisiaj, 16:51 Biłgoraj
Maraton MTB w Biłgoraju
dzisiaj, 10:53 Lubelszczyzna
Najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2
6 września 2020 Biłgoraj
Rowerzyści pojadą pod prąd
Dobiegł końca remont ulic Sienkiewicza, Skłodowskiej - Curie i Piaskowej. Wraz z końcem prac zmieniła się organizacja ruchu na ulicy Sienkiewicza. Odtąd kierowcy pojadą w stronę Piaskowej. Nie dotyczy to jednak rowerzystów, ponieważ w tym miejscu powstał pierwszy w regionie kontrapas rowerowy.
dzisiaj, 17:53 Biłgoraj
Wyścigi modeli RC
dzisiaj, 15:35 Biłgoraj
Biłgorajanie promują zrównoważony transport
w piątek, godzina 09:30 Biłgoraj
Alarm bombowy w Starostwie. Ewakuowano ponad 100 osób [AKTUALIZACJA]
Dziś rano (piątek, 18 września) pracownica Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odebrała maila z informacją o podłożeniu w budynku niebezpiecznego ładunku. Natychmiast została podjęta decyzja o ewakuacji pracowników. Obecnie trwa akcja policji i straży pożarnej.
w sobotę, godzina 11:19 Powiat
122 nowe zakażenia SARS-CoV-2, zmarł 46-latek z infekcją COVID-19
w piątek, godzina 08:26 Biłgoraj
Kuba Nizio nagrał debiutancki singiel
w sobotę, godzina 10:04 Biłgoraj
Nowy termin zakończenia rewitalizacji Placu Wolności
Trwają prace przy przebudowie Placu Wolności i budynku Urzędu Miasta w Biłgoraju. Zadanie miało być gotowe do końca września. Już wiadomo, że terminu nie uda się dotrzymać. Została wyznaczona nowa data zakończenia prac.
dzisiaj, 08:41 Biłgoraj
Trwa nabór do GF "Pokolenia"
w piątek, godzina 10:55 Lubelszczyzna
Wzrost liczby zakażeń. Zmarła 60-letnia pacjentka
11 września 2020 Biłgoraj
Projektant ratusza o rewitalizacji Placu Wolności: "Kosztowne i niepotrzebne błędy"
Dobiega końca rewitalizacja Placu Wolności i przebudowa Urzędu Miasta w Biłgoraju. Już można zobaczyć jaki będzie efekt prac, co nie spodobało się projektantowi ratusza. Antoni Herman postanowił przedstawić swoje zastrzeżenia. Są Państwo ciekawi jakie wytknął błędy?
w sobotę, godzina 08:25 Goraj
W Goraju stanął krzyż pandemiczny
13 września 2020 Biłgoraj
Wrześniowa garażówka
w czwartek, godzina 14:59 Biłgoraj
"Cel był jeden - zniszczyć polski naród"
W czwartkowe przedpołudnie, 17 września, w Biłgoraju zorganizowane zostały uroczystości rocznicowe, mające na celu przypomnienie tragicznej historii sprzed 81 lat. Tego dnia Armia Czerwona wkroczyła do Polski. -Trzeba było wielu poświęceń, przelanej krwi, wielu dramatów rodzinnych, ale ten cel zniszczenia narodu nigdy nie został osiągnięty. Polska nigdy nie została zniszczona - mówił starosta Andrzej Szarlip.
w poniedziałek, godzina 12:01 Biłgoraj
Wyglądało groźnie
w czwartek, godzina 08:40 Obsza
Będzie lepsza droga wojewódzka
w środę, godzina 17:16 Biłgoraj
Śmieci znów będą droższe? Podatki pójdą w górę?
Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja dyskutowano nad zmianami w tegorocznym budżecie oraz zmianami w wieloletniej prognozie finansowej. Okazało się, że jest konieczność przesunięcia środków na gospodarkę komunalną, a dokładnie odbiór odpadów. Jak mówił radny Jan Skrok system powinien sam się finansować, należy zatem podjąć dyskusję o podniesieniu opłat za odbiór odpadów.
w sobotę, godzina 07:40 Biłgoraj
Posprzątajmy razem [NOWE ZDJĘCIA]
we wtorek, godzina 10:01 Biłgoraj
Awaria kanalizacji i odwołane lekcje [AKTUALIZACJA]
13 września 2020 Powiat
Powiatowe święto chleba
Żniwa zakończone, czas podziękować Bogu za obfity plon. W niedzielne przedpołudnie, 13 września, władze powiatu biłgorajskiego zorganizowały uroczystości dożynkowe. Ze względu na sytuację epidemiologiczną miały one znacznie skromniejszy charakter niż w ubiegłych latach.
w piątek, godzina 10:41 Biłgoraj
Trwa akcja #sadziMY
w środę, godzina 10:51 Lubelszczyzna
Ponad 40 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Wśród nich mieszkańcy powiatu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl