Dożynki Powiatowe rozpoczną się o godz. 11.00 od tradycyjnego korowodu. Po nim z wystąpienie okolicznościowe wygłosi Marian Tokarski, Starosta Biłgorajski. Na godz. 12.00 zaplanowano mszę świętą dziękczynną i święcenie plonów. Od godz. 14.30 będą trwały występy artystyczne. Na scenie zaprezentują się m.in. zespoły Meffis i Roxait. Na zakończenie zaplanowano zabawę z DJ. Freshe'm.
Starostami tegorocznych dożynek będą Anna Bednarz z Księżpola i Mirosław Pękala z Łukowej. Więcej informacji o rolnikach tutaj: Starostowie dożynek Powiatu Biłgorajskiego
Święto dożynkowe ma długą tradycję na ziemiach polskich. Obchodzono je już w XVI wieku, kiedy rozwinęła się gospodarka folwarczno - dworska. Wtedy urządzali je właściciele majątków ziemskich. Nagrodą za dobrze wykonaną pracę przy żniwach była zabawa, poczęstunek i tańce. Obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. W przeszłości umieszczano w nich także żywe koguty, kaczęta lub małe gąski. Miało to zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski. Z czasem żywe zwierzęta zastąpiono sztucznymi. Wieniec dożynkowy nazywano "plonem". Niesiony był przez najlepszą żniwiarkę. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. Za nią szedł orszak odświętnie ubranych żniwiarzy niosących wyczyszczone i przystrojone kwiatami sierpy i kosy. Taki odświętny pochód udawał się do kościoła. Po wspólnej modlitwie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym.