W środę 27 kwietnia sala kameralna BCK zapełniła się uczestnikami spotkania z Leszkiem Żebrowskim - historykiem i działaczem społeczno-politycznym, publicystą związanym m. in. z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Prelekcja dotyczyła Narodowych Sił Zbrojnych wobec kwestii ukraińskiej. Leszek Żebrowski przedstawił historię NSZ oraz środowiska tworzące tę organizację. Oprócz żołnierzy w działalność NSZ zaangażowani byli wybitni intelektualiści, a plany NSZ nie ograniczały się tylko do walki o wolną Polskę, ale także nakreślały wizję jej rozwoju po odzyskaniu niepodległości. Podkreślał, że wbrew lansowanym w PRL opiniom, NSZ nie kolaborowały z Niemcami w czasie wojny. Wręcz przeciwnie - procentowo ta właśnie organizacja poniosła największe straty wśród swoich członków z rąk okupanta. Ponadto NSZ były bezwzględnie prześladowane nie tylko ze strony Niemców, ale także komunistów - w czasie wojny i po niej.
Leszek Zebrowski mówił nie tylko na temat wojskowego wymiaru NSZ. - Ważne jest, że to organizacja ideowa ze swoim programem w którym zostały szczegółowo rozpisane jak ma wyglądać w Polsce ustrój polityczny, gospodarka, sądownictwo, polityka międzynarodowa. Już w 1942 roku padła w NSZ propozycja stworzenia w Europie środkowo-wschodniej czegoś w rodzaju Unii Europejskiej, federacji państw Europy środkowo-wschodniej. Od Finlandii na północy, po państwa bałkańskie. Miały one prowadzić wspólną politykę zagraniczną, gospodarczą i wspólną politykę wojskową. Ta propozycja nawiązywała do I Rzeczypospolitej i tego, co osiągnęła pokojowo, na drodze różnych unii - mówił Leszek Żebrowski.
Oprócz kwestii historycznych, relacji z Ukrainą i ludobójstwa na Polakach dokonanego przez UPA i OUN, prelegenty nawiązał także do bieżącej polityki historycznej w Polsce. Podkreślał, że wiedza na temat podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w dalszym ciągu jest zafałszowana. - O Narodowych Siłach Zbrojnych w Polsce praktycznie nie rozmawia się bez emocji. - mówił Leszek Żebrowski dodając, że z powodu zbyt małej ilości rzetelnych opracowań historycznych tej tematyki istotne jest rzetelne badanie tematu w oparciu o dokumenty organizacji konspiracyjnych z okresu II wojny światowej i inne źródła historyczne.