Wszystkich obecnych przywitał i otworzył spotkanie koordynator biłgorajskiego oddziału ONR Mirosław Studnicki, który przedstawił działalność organizacji na terenie Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego. Podkreślał, że skupia się ona wokół inicjatyw społecznych. Członkowie biłgorajskiego oddziału ONR m.in. biorą udział w manifestacjach i obchodach świąt, kwestach oraz zbiórkach, honorowo oddają krew. - Co roku pomagamy Polakom na Kresach uczestnicząc w zbiórkach przeprowadzanych przez kolegów z Lublina. Wspieraliśmy także biłgorajski PCK w zbiórce darów żywnościowych - mówił Mirosław Studnicki. Osoby z powiatu zainteresowane wspieraniem działalności biłgorajskiego oddziału ONR mogą skontaktować się z koordynatorem przez Facebook.
Działalność ONR w województwie lubelskim przedstawił Karol Podstawka, koordynator brygady lubelskiej ONR. Wystąpienie zaczął od przypomnienia historii ruchu narodowego w kontekście kształtowania się świadomości narodowej pod koniec XIX wieku. Podkreślał wkład Romana Dmowskiego w rozwój tego ruchu i jego, wywodzącą się z pozytywizmu, "pracę u podstaw" skierowaną do Polaków. Przedstawił opracowanie na ten temat autorstwa Wojciecha Jerzego Muszyńskiego "Duch młodych". Koordynator lubelskiego ONR nawiązał także do najnowszej historii organizacji, której pierwszy kongres odbył się w 2005 roku. - Jesteśmy ruchem społecznym, nie chcemy być postrzegani jako zamknięte środowisko. Jednak nie jesteśmy ruchem masowym, chcemy skupiać ludzi świadomych - podkreślał Karol Podstawka. Przypomniał zebranym, że Marsz Niepodległości organizowany w Warszawie 11 listopada, został zapoczątkowany przez ONR, a obecnie gromadzi tłumy uczestników.
ONR w całym kraju organizuje manifestacje, prowadzi działalność charytatywną, propaguje ideę narodową. Jak wyjaśniał Karol Podstawka "radykalność", podnoszona przez członków ONR, oznacza wprowadzenie radykalnych, gruntownych zmian w Polsce. - Radykalizm to także radykalizm działań, np. organizowanie manifestacji i zabierania głosu w trudnych tematach, niepoprawnych politycznie, jak kwestia kwot imigrantów, których ponoć mamy przyjąć. Do tej pory nie wiemy ile ma ona wynosić. Organizowaliśmy protesty w tej sprawie i byliśmy za to krytykowani przez liberalne media - mówił koordynator brygady lubelskiej ONR i dodawał, że radykalizm wyklucza kompromisy Z tego względu ONR nie kładzie dużego nacisku na działalność polityczną, a skupia się na działaniach społecznych.
Lubelskie środowisko narodowców reprezentowała także Patrycja Rowińska z Narodowej Organizacji Kobiet. Mówiła o historii organizacji, która swoje korzenia ma w 1919. - Była to organizacja kobiet o profilu społeczno-politycznym. Głównymi celami organizacji było uświadamianie polityczne kobiet, włączenie ich do działań społecznych, obrona Kościoła katolickiego i umocnienie jego wpływów w II Rzeczpospolitej oraz dążenie do stworzenia silnego państwa. Propagowała postawę pobożności i oszczędności oraz podkreślały dużą rolę kobiet na polu politycznym i społecznym. Obecnie prowadzimy podobne działania - wyjaśniała Patrycja Rowińska.
Po zakończeniu spotkania obecni na nim sympatycy ONR mogli formalnie dołączyć do organizacji składając deklarację członkowską.