Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
136km/h przez wieś
Wypadek, samobójstwo, czy zabójstwo?
W ostatniej chwili uratowali 58-latkę
Dni Biłgoraja 2018 - LEMON, Robert Janowski, turniej "Wymiatacze"
home > Start > Aktualności > "Narodowe Siły Zbrojne Wobec Kwestii Ukraińskiej"...
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.04.27 21:33

"Narodowe Siły Zbrojne Wobec Kwestii Ukraińskiej"...

to temat spotkania z Leszkiem Żebrowskim, historykiem zajmującym się polskim, powojennym podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym. Spotkanie zorganizował Obóz Narodowo-Radykalny w Biłgoraju i Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.
"Narodowe Siły Zbrojne Wobec Kwestii Ukraińskiej"...
"Narodowe Siły Zbrojne Wobec Kwestii Ukraińskiej"...

W środę 27 kwietnia sala kameralna BCK zapełniła się uczestnikami spotkania z Leszkiem Żebrowskim - historykiem i działaczem społeczno-politycznym, publicystą związanym m. in. z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Prelekcja dotyczyła Narodowych Sił Zbrojnych wobec kwestii ukraińskiej. Leszek Żebrowski przedstawił historię NSZ oraz środowiska tworzące tę organizację. Oprócz żołnierzy w działalność NSZ zaangażowani byli wybitni intelektualiści, a plany NSZ nie ograniczały się tylko do walki o wolną Polskę, ale także nakreślały wizję jej rozwoju po odzyskaniu niepodległości. Podkreślał, że wbrew lansowanym w PRL opiniom, NSZ nie kolaborowały z Niemcami w czasie wojny. Wręcz przeciwnie - procentowo ta właśnie organizacja poniosła największe straty wśród swoich członków z rąk okupanta. Ponadto NSZ były bezwzględnie prześladowane nie tylko ze strony Niemców, ale także komunistów - w czasie wojny i po niej.

Leszek Zebrowski mówił nie tylko na temat wojskowego wymiaru NSZ. - Ważne jest, że to organizacja ideowa ze swoim programem w którym zostały szczegółowo rozpisane jak ma wyglądać w Polsce ustrój polityczny, gospodarka, sądownictwo, polityka międzynarodowa. Już w 1942 roku padła w NSZ propozycja stworzenia w Europie środkowo-wschodniej czegoś w rodzaju Unii Europejskiej, federacji państw Europy środkowo-wschodniej. Od Finlandii na północy, po państwa bałkańskie. Miały one prowadzić wspólną politykę zagraniczną, gospodarczą i wspólną politykę wojskową. Ta propozycja nawiązywała do I Rzeczypospolitej i tego, co osiągnęła pokojowo, na drodze różnych unii - mówił Leszek Żebrowski.

Oprócz kwestii historycznych, relacji z Ukrainą i ludobójstwa na Polakach dokonanego przez UPA i OUN, prelegenty nawiązał także do bieżącej polityki historycznej w Polsce. Podkreślał, że wiedza na temat podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w dalszym ciągu jest zafałszowana. - O Narodowych Siłach Zbrojnych w Polsce praktycznie nie rozmawia się bez emocji. - mówił Leszek Żebrowski dodając, że z powodu zbyt małej ilości rzetelnych opracowań historycznych tej tematyki istotne jest rzetelne badanie tematu w oparciu o dokumenty organizacji konspiracyjnych z okresu II wojny światowej i inne źródła historyczne.

RED.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
"Narodowe Siły Zbrojne Wobec Kwestii Ukraińskiej"..., 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
RED. dodany
 
Odsłon: 1958
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
68b-289
~ a   To oni są z UPA, czy UPA to oni. Bo nie rozumiem.
Ktoś mi wyjaśni czy jest jakaś różnica?
Opamiętajcie się ludzie, póki sprawy nie wymknął się spod kontroli.
28 kwietnia 2016
+1
-2
PL
f81-a38
~ fyt6y65   ONR powinni przestać dawać na tacę jeżeli ich kapłanowi zakazali lewicowi biskupi kazań. Księża są dla ludzi a nie biskupów recenzentów i lizusów salonów
28 kwietnia 2016
+4
-0
PL
d7a-5ae
~ sa   Faktycznie o NSZ niewiele wiemy ale to dlatego, że oni nie wyszli z konspiracji gdyż nie ufali komunistom. Nie popełnili błędu AK związanego z ujawnieniem. Reasumując- prawdziwa konspiracja.
28 kwietnia 2016
+3
-0
PL
f81-a38
~ dtr   Ciekawe czy nasze kino wyświetli film Wołyń ?Powinno się zaprosić na premierę kogoś z miasta partnerskiego z Ukrainy
28 kwietnia 2016
+4
-0
PL
67c-d5b
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

 • O nauczycielskich emeryturach
 • nie bredź zaślepiony nienawiścią g 15, nauczyciele uczyli tak historii jak mogli, nie wszyscy znali historię Katynia itp. fakty.
  ~ szacunek dla nauczycieli 10 minut temu
  czytaj forum
 • 136km/h przez wieś
 • Na Polną nie stoją, bo jak mówi przysłowie"Najciemniej pod latarnią".
  ~ miesz 10 godzin temu
  czytaj forum
 • O nauczycielskich emeryturach
 • Żadnych emerytur dla komunistycznych nauczycieli co uczyli historii.Kłamali o Katyniu , Powstaniu Warszawskim , o Wołyniu nic nie mówili ...
  ~ q15 11 godzin temu
  czytaj dalej
 • 136km/h przez wieś
 • 136 w terenie zabudowanym, co tu komentować, jakby kara była 5000 zł za dwukrotne przekroczenie prędkości to by się dwa ...
  ~ sAXAXCW 11 godzin temu
  czytaj dalej
 • 136km/h przez wieś
 • Bardzo dobrze !! Wyłapać "piratow drogowych" w terenie zabudowanym. Kiedy beda kontrole predkosci na ul.polnej bo takich tutaj jezdzi duzo bez wyobrazni !!!
  ~ Ona 11 godzin temu
  czytaj forum
REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl