Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Porada eksperta
2015.06.26 17:03

Cenny czas pracy

Pracodawcy coraz częściej i coraz chętniej kontrolują, co w godzinach pracy robią pracownicy. Na porządku dziennym są kontrole czasu pracy, wykonywanych zadań, a nawet przebiegu spotkań służbowych. Tendencja jest raczej wzrostowa, więc trzeba się spodziewać, że przepisy będą się zaostrzać.
Cenny czas pracy
Cenny czas pracy

Pracodawca właściwie w każdym momencie może sprawdzić, jak pracownik wywiązuje się z obowiązków służbowych. Na porządku dziennym jest już nie tylko popularne odbijanie karty, ale także bardziej zaawansowane metody.

Praca na czas

Rejestracja czasu pracy zdaniem pracodawców może przyczynić się do znacznych oszczędności w firmie. Elektroniczną kartę trzeba odbijać nie tylko po rozpoczęciu lub skończeniu pracy, ale także przy wyjściach na przerwy śniadaniowe, a także na spotkania służbowe. Rejestratory, które do niedawna kojarzone były głównie z pracą w fabrykach, obecnie są stosowane w innych branżach m.in. w medialnej. Powszechne stało się montowanie bramek obrotowych, które nie tylko ułatwiają kontrolę nad pracownikami, ale także uniemożliwiają wejście na teren zakładu osób obcych. Warto wiedzieć, że pracodawca nie może instalować w zakładzie pracy czytników linii papilarnych, ponieważ zdaniem Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz NSA nie ma stosownych regulacji pozwalających na bezpieczne gromadzenie danych biometrycznych.

Bardzo dokładnie godziny pracy rejestrowane są w firmach transportowych. Wymusiły to zapisy ustawy o czasie pracy kierowców. Regulacje są niezwykle szczegółowe i sprawdzany jest nie tylko sam czas za kółkiem, ale także obowiązkowe przerwy, które kierowca musi zrobić.

Kontrola w biurach

Pracownicy biurowi muszą bardzo uważać na to, co robią w trakcie pracy. Pracodawca może mieć w każdej chwili dostęp do ich korespondencji i to zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. W komputerach instalowane są specjalne oprogramowania, które śledzą niemal każdy ruch. Sprawdzane są strony odwiedzane przez pracownika oraz czas, jaki na nich spędzają. Często bywają blokowane strony popularnych serwisów społecznościowych oraz programy do pogawędek online na przykład gadu-gadu, czy skype. Kontrole komputerów pozwalają nie tylko na określenie ile czasu pracownik poświęca zadaniom służbowym, ale także mogą zapobiec wyciekowi wrażliwych danych z firmy, a nawet szpiegostwu przemysłowemu.

Coraz powszechniejszy staje się także monitoring, szczególnie w miejscach, w których są gromadzone rzeczy wartościowe - w kasach, magazynach, ale także przy drogim sprzęcie biurowym.

Trzeźwe spojrzenie

Od lat coraz powszechniejsze są także kontrole trzeźwości, szczególnie w branżach, w których trzeba obsługiwać maszyny - w budowlance, w fabrykach, oczywiście także w transporcie. W firmach przewozowych nikogo już dziś nie dziwi, że przed przystąpieniem do pracy trzeba dmuchnąć w alkomat. Niestety, mimo rygorystycznych przepisów i świadomości badań w wielu przedsiębiorstwach pracownicy ciągle próbują przystąpić do pracy pod wpływem alkoholu.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Cenny czas pracy, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 4177
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
130-6c7
22 czerwca 2018
brak ocen
aee-910
~ Marek   Super artykuł, zdecydowanie warto skorzystać z możliwości rejestracji czasu pracy <a href="http://www.hertzsystems.com/product/systemy-kontroli-dostepu-i-rejestracji-czasu-pracy/">hertzsystems.com</a>
22 czerwca 2018
brak ocen
PL
26c-b60
~ fhttr   Codziennie widać urzędników w godzinach pracy w biedronkach czy w środy na szmatach na Nadstawnej ,czy to nie okradanie podatników z czasu?Ja w fabryce nie mogę wyskoczyć w czasie roboty na zakupy czy do kościoła albo akademię jak starosta czy burmistrz
27 czerwca 2015
+4
-0
PL
1b7-4d9
~ ja   Ztego cozauwazylem i nietylko ja to w starostwie dzien pracy zaczyna sie od robienia kawy i sniadania.
26 czerwca 2015
+6
-0
PL
cc0-b99
~ przecież SLD to  do ~ vghy6y6   komuchy co się ich czepiasz ,nie ma SLD nie ma komuny teraz masz solidarność i związki zawodowe
26 czerwca 2015
+1
-1
PL
a2f-1c7
~ hjyj   wyzyskiwaczy nie obchodzi ,że ludzie tyrają w brudzie smrodzie klei hałasie i pyle , kontrole zapowiedziane , wcześniej 3 dni niewolnicy sprzątają hale i objawienie kontrola przychodzi , połowę maszyn trzeba wyłączyć żeby nie było przekroczenia hałasu .Czy Chmiel mi odkupi słuch?Odkupi nowe płuca albo zapylone oczy?Jakoś o tym jak się ludzi traktuje w zakładach niewolniczych nikt nie mówi , nawet ksiądz o zdziercach nie wspomina bo maja go w kieszeni ,życzę tym pracodawcą tego samego co spotyka niewolników z ich strony
26 czerwca 2015
+8
-0
PL
a2f-1c7
~ vghy6y6   Na Foreście łazili ze stoperami i mierzyli czas jak najlepiej wykorzystać niewolników i tyrali na czas tak jakby robienie mebli to był maraton , a stawki wyśrubowane żeby nie zdechnąć i nie przytyć a o podwyżkach to chyba w baśniach będzie można przeczytać ,niewolnik jest śmieciem i nie ma żadnych praw, gdzie są radni związki gdzie to SLD co tak walczyło o pracowników?Gdzie wolne soboty co solidarność wywalczyła ?
26 czerwca 2015
+8
-0
PL
b57-a62
~ xyz   a jeszcze jakby wszyscy pracodawcy w okolicy płacili za wszystkie wypracowane godziny to już całkiem fajnie by było
26 czerwca 2015
+5
-0
PL
6fc-d61
~ w BRW to 50 % pracowników   chodzi z mini kamerami i nagrywa poczynania swoich majstrów i prowadzących a szczególnie tych typu tadzio ,zdzisio , maryjan co to potrafią w ciągu godziny 20 razy kontrolować pracowników obsługujących maszynę , żeby mieć dowody co do mobbingu a sądy pracy lubią takich dyrektorów . dla zainteresowanych polecam allegro i kamery w długopisach , ołówkach i innych przydatnych rzeczach podczas pracy rejestrujących mobbing tzw. waznych w firmie
26 czerwca 2015
+6
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 08:40 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w piątek, godzina 08:53 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w czwartek, godzina 09:52 Biłgoraj
Pożar samochodu osobowego w Biłgoraju
w piątek, godzina 13:01 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
w sobotę, godzina 16:54 Biłgoraj
Piknik rowerowy "Tropem łosia i wilka"
w czwartek, godzina 09:04 Biłgoraj
Biłgoraj będzie oszczędzać energię?
w środę, godzina 11:46 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
w poniedziałek, godzina 13:09 Księżpol
Czołówka w Księżpolu. Dziecko trafiło do szpitala [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 11:42 Korczów
1,5 promila o 7 rano
we wtorek, godzina 08:05 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
w sobotę, godzina 11:23 Biłgoraj
Bieg Charytatywny PKO
w piątek, godzina 07:45 Biłgoraj
Oddaj krew i pomóż mieszkance gminy Biłgoraj w walce z białaczką
we wtorek, godzina 15:45 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
18 września 2022 Biłgoraj
Do Biłgoraja przyjadą Wojciech Sumliński i Marcin Rola
13 września 2022 Biłgoraj
Unieważniono postępowanie przetargowe. Przebudowy drogi nie będzie?
16 września 2022 Biłgoraj
Rocznica agresji sowieckiej na Polskę
W piątek 16 września w Biłgoraju odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą wkroczenia Armii Czerwonej na teren Polski, na które złożyła się msza święta, montaż słowno - muzyczny przygotowany przez młodzież z ZSBiO, wystąpienie starosty biłgorajskiego oraz złożenie wiązanek przy Krzyżu Katyńskim.
18 września 2022 Biłgoraj
Maraton po Ziemi Biłgorajskiej w strugach deszczu
w czwartek, godzina 14:17 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
15 września 2022 Frampol
Pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed 83 lat
We wtorek 13 września, przypadła 83. rocznica bombardowania Frampola. O tej tragicznej dacie nie zapomniała miejscowa społeczność. W hołdzie ofiarom przygotowano montaż słowno-muzyczny oraz złożono wiązanki kwiatów.
w poniedziałek, godzina 08:23 Biłgoraj
Poszukiwania 13-latka zakończone
we wtorek, godzina 10:43 Biłgoraj
Policjanci poszukują właściciela walizki [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 09:06 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
W piątkowy wieczór 23 września, w Biłgoraju gościli Wojciech Sumliński i Marcin Rola, dziennikarze znani z poruszania kontrowersyjnych tematów. Spotkanie odbyło się w jednej z biłgorajskich restauracji i przyciągnęło prawdziwe tłumy. Sala pękała w szwach. Rozmawiano o pandemii, wojnie na Ukrainie, czy planach globalistów.
13 września 2022 Niemirów
Zderzenie trzech aut w Niemirowie. 1,5 tys. zł mandatu za nieprawidłowe wymijanie
11 września 2022 Biłgoraj
Pogoda nie odstraszyła uczestników garażówki [NOWE ZDJĘCIA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl