W 2013 roku, odbyło się 9 sesji rady Miasta Biłgoraj. Radni aktywnie brali udział w posiedzeniach komisji, jak również w obradach sesji. Frekwencja na sesjach wyniosła ok. 91%. Komisje Rady odbyły łącznie 46 posiedzeń, w tym komisja budżetu - 16, rewizyjna - 6, sportu - 11 i oświaty - 13.
Na każdej sesji zgłaszane były przez radnych interpelacje, na które w większości burmistrz miasta udzielał odpowiedzi. Natomiast interpelacje zgłaszane pod adresem innych podmiotów zostały im przesłane, a informacja o możliwościowi ich realizacji były przekazywane radnym.
W trakcie minionego roku radni złożyli 135 interpelacji. Poruszali w nich głównie sprawy dotyczące: poprawy bezpieczeństwa na drogach, zmiany organizacji ruchu drogowego, ograniczenia prędkości w miejscach szczególnie niebezpiecznych, oświetlenia ulic, budowy chodników, ścieżek rowerowych i przejść dla pieszych, wykupienia gruntów, utrzymania czystości i porządku w mieście, remontów oraz inwestycji.
Najczęściej interpelowali radni: Tomasz Książek (24), Mirosław Lipiński (18), Paweł Kudzia (18), Krzysztof Iwaniec (16) i Danuta Łosiewicz (11). Rada Miasta podjęła 80 uchwał, z tego w sprawach:
- gospodarki komunalnej i inwestycji - 25;
- finansowych - 17;
- planowania przestrzennego i gospodarki terenami - 19;
- oświaty, kultury, sportu i promocji miasta - 8;
- opieki społecznej - 2.
Realizując uprawnienia ustawowe Rada Miasta przyjęła półroczne i roczne sprawozdania z wykonania budżetu oraz rozpatrzyła sprawozdanie z wykonania budżetu, nie podejmując uchwały w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi miast. Rada Miasta podejmowała również uchwały związane z gospodarką finansową, wprowadzając zmiany do ubiegłorocznego budżetu oraz uchwalając budżet miasta na rok 2014. Grupa radnych wystąpiła również z inicjatywą uchwałodawczą dotyczącą zmiany nazwy ulicy położonej w osiedlu Różnówka. Do Rady Miasta wpłynęły trzy skargi na działalność burmistrza miasta. Po rozpatrzeniu spraw radni uznali skargi za bezzasadne.
Przyjęte przez Radę Miasta Biłgoraj uchwały w większości spotkały się z akceptacją nadzoru prawnego Wojewody Lubelskiego i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie. W ciągu roku w trybie nadzoru dwie uchwały zostały unieważnione. Wszelkie stwierdzone nieprawidłowości były na bieżąco korygowane.
Oprócz działalności uchwałodawczej Rada przyjmowała sprawozdania z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju oraz zapoznała się z informacją dotyczącą oceny zasobów pomocy społecznej za rok 2012 dla gminy miasta Biłgoraj. Pisma, które wpływały do biura Rady przekazywane były według kompetencji do Rady albo do właściwych komisji merytorycznych. Niestety nie wszystkie indywidualne sprawy udało się rozpatrzeć zgodnie z życzeniami petentów. Czasami uniemożliwiały to przepisy prawne lub względy ogólnospołeczne. Jednakże zgodnie z KPA każda korespondencja została rozpatrzona w terminie.
Radni uczestniczyli w ciągu roku w uroczystościach patriotycznych i religijnych. W ramach współpracy z miastami partnerskimi kilkuosobowe delegacje radnych reprezentowały nasze miasto w Nowowołyńsku, Crailsheim, Bilinie, Afuli oraz Kelme.