Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2013.05.03 14:17

Wiwat Konstytucja! Wiwat wszystkie stany!

- To radosna uroczystość, pokazująca, że Polacy w krytycznym momencie potrafili wznieść się ponad podziały - mówił podczas obchodów 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja historyk dr Adam Balicki. Uroczystość rozpoczęła się w piątkowe przedpołudnie mszą św., zakończyła koncertem Tomasza Drabiny AVIACCORDU w duecie.
Wiwat Konstytucja! Wiwat wszystkie stany!
Wiwat Konstytucja! Wiwat wszystkie stany!

Obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęły się w piątkowy poranek mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości, wśród których byli kombatanci, przedstawiciele władz miasta i powiatu, z burmistrzem Januszem Rosłan oraz starostą Marianem Tokarskim na czele, jak również parlamentarzysta Piotr Szeliga i młodzież szkolna przeszli na plac przed Urzędem Miasta.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio na maszt została wciągnięta flaga Polski. O pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji opowiadał zgromadzonym historyk dr Adam Balicki.

- Uchwalona 3 maja 1791r. Konstytucja nie była rozległym aktem prawnym, składała się z preambuły i 11 artykułów rządowych. Jednak jeśli spojrzymy na jej treść i zauważymy zmiany, jakie wprowadzała, trzeba przyznać, że była rewolucyjna - mówił dr Balicki i dodał: - W Konstytucji nie było wzmianki o unii polsko-litewskiej, dlatego, że traktowała państwo polskie jako jedność. Pierwsze pięć artykułów regulowało ustrój społeczny, zgodnie z założeniami pierwszoplanową rolę miała nadal pełnić szlachta. Religią obowiązującą była religia rzymsko-katolicka, ale z poszanowaniem innych wyznań. Do Konstytucji włączono też tzw. prawo miasta. Konstytucja brała też pod opiekę prawa chłopów. Kolejne artykuły zmieniały ustrój polityczny państwa, to były najbardziej rewolucyjne zmiany, ponieważ wprowadzono trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zniesiono najbardziej wsteczne instytucje takie jak liberum veto, czy wolną elekcję.

Końcowe artykuły regulowały kwestię edukacji dzieci królewskich, jak również przejęcia władzy w momencie śmierci króla. Konstytucja zmieniła definicję narodu włączając do niego także mieszczan, a nie tylko mieszczan.

- Żywot Konstytucji nie był długi. Rok później doszło do konfederacji targowickiej, w wyniku przegranej wojny z Rosją Konstytucja została obalona. Mimo, że nie uratowała ona naszego państwa, rocznica jej uchwalenia jest świętem radosnym. Wielkość Konstytucji 3 Maja polega na tym, że Polacy w krytycznym momencie mieli program ratowania państwa i potrafili wcielić go go w życie - dodał dr Balicki.

Tradycyjnie częścią uroczystości stało się także złożenie wieńców pod Pomnikiem Jubileuszowym, jednak tego dnia działo się znacznie więcej.

Na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny odznaczenia Krzyży Honorowych Osób Internowanych i Więźniów Politycznych za zasługi i odwagę w walce o Wolną i Niepodległą Polskę z rąk starosty Mariana Tokarskiego i wicestarosty Stanisława Schodzińskiego, jak również przewodniczącego NSZZ "Solidarność" w Biłgoraju Zbigniewa Ryby otrzymali: Marian Jagusiewicz, Zbigniew Borowy, Krystyna Wasyluk i Edward Ogorzałek.

Podczas uroczystości burmistrz Janus Rosłan wręczył nagrody laureatom, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 1, konkursu wiedzy o miejscach pamięci narodowej i regionalnej na terenie miasta Biłgoraja.

Na zakończenie obchodów zagrał Tomasz Drabina - Aviaccord w duecie.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 15619
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (24)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
7c3-622
~ cdn.  do ~ qwerty   Wyjątki tylko potwierdzają regułę.
Czas chyba zakończyć tę naszą wymianę poglądów, nie wielu ludzi interesują te problemy, chociaż powinno być inaczej. Nieodległa przyszłość zweryfikuje nasze racje. Niczego innego nie pragnę ponad to, aby moja pesymistyczna wizja przyszłości Polski okazała sie błędna. Z radością przyznam się do błędu. Pozdrawiam i dziękuję.
8 maja 2013
+1
-0
PL
fae-8fa
~ www  do ~ qwerty   a może panowie lub państwo umówią się i pogadają na żywo, bo te elaboraty chyba tylko wy czytacie :)
6 maja 2013
+1
-1
PL
da2-ebd
~ qwerty  do ~ cdn.   Masz rację, popełniłem błąd językowy co skrzętnie dowiodłeś. Szkoda, że nie odniosłeś się do sensu wypowiedzi i nie odpowiedziałeś na pytanie o duże zagraniczne firmy, które mają nie więcej niż 25 lat. Zrobiłem to częściowo za Ciebie i sprawdziłem listę największych firm niemieckich. Zdecydowana większość ma ponad 100 lat, a tylko trzy z czołówki powstały po 1989 roku - spółka energetyczna E.ON (PGE też ma kilka lat ;) ), Deutsche Telekom i Deutche Post, choć dwie ostatnie powstały w wyniku podziału Deutsche Bundespost. Spróbuj wyobrazić sobie teraz wyścig dwóch biegaczy, załóżmy maraton. Pierwszy zawodnik z niezależnych przyczyn zaczyna bieg o godz. 15:00, drugi o 17:00. Na mecie stoi kibic i przygląda się finiszowi biegu, po czym zasypuje krytyką drugiego zawodnika. Obwinianie go, że nie dobiegł pierwszy na metę nie ma większego sensu, ale kibic nie wie, że biegacze nie wystartowali w tym samym czasie. Wiesz co jest najgorsze? Ty obserwujesz cały wyścig, ale swoje pretensje do drugiego zawodnika nie kierujesz za jego czas, tylko podobnie jak ten kibic z końcówki właśnie za kolejność na mecie. Przemyśl to proszę i jeśli chcesz porównywać Polskę z Niemcami to rób to w dziedzinach w których mamy równe szanse.
Fiński system operacyjny, nie wiem co to ma dowodzić, zresztą stwierdzenie, że nie ma polskich systemów operacyjnych jest jak najbardziej błędne, podobnie jak to, że nie mamy firm produkujących elektronikę. Wracając do firm informatycznych przywołany przez mnie Comarch ma duże oddziały w Niemczech i USA oraz ponad 30 biur poza granicami naszego kraju. Można wspomnieć też choćby CDProject, którego gra Wiedźmin odniosła duży sukces na całym świecie.
5 maja 2013
brak ocen
PL
b79-e0f
~ cdn.  do ~ qwerty   Firmy liczące ponad sto lat jednak przeczą twierdzeniu, że "większość dużych przedsiębiorstw, które stanowią o kondycji gospodarki ma po kilkaset lat." Wg Słownika Języka Polskiego "kilkaset - liczebnik nieokreślony oznaczający w sposób przybliżony liczbę od 200 do 900." Może to szczegół, ale w kontekście naszej dyskusji, dość istotny.
Nie odnoszę się do przytoczonych firm i ich wpływu na kondycję gospodarki. Problem jest zbyt szczegółowy i wymagałby zbyt obszernych wyjaśnień. Istotniejsze jest to, jakie polskie produkty wytwarzane masowo i reprezentujące wysoki poziom techniki, są sprzedawane w Polsce, a przede wszystkim za granicą? Jakie polskie firmy mają zasięg międzynarodowy? I tu odpowiadam: takich firm nie ma! Ani jedna polska firma nie ma zasięgu międzynarodowego, gdy Niemcy mają setki, jeśli nie tysiące takich firm. O Stanach nawet nie warto wspominać, ich firmy są wszędzie.
Teraz o równych szansach w "przemyśle internetowym". Problem w tym, że taki przemysł nie istnieje. Nie wiem, co rozumiesz pod tym pojęciem. Natomiast na pewno nie mamy swojego systemu operacyjnego, jak np. Finowie, nie mamy powszechnie znanych polskich firm programistycznych, nie produkujemy elektroniki użytkowej powszechnego użytku.
W ciągu 20 lat /1989 - 2009/, udział najbardziej nowoczesnych elementów struktury przemysłowej nie uległ zwiększeniu. Optymistycznie zakładano, że udział nowoczesnego przemysłu w 2010 roku wyniesie 12 - 14% całej produkcji. W rzeczywistości udział ten nie wynosił nawet 5%! Przypomnę, że średnia Unii wynosi 17%, w Japonii 20%, w USA prawie 30%. W większości przemysłu wysokiej techniki w Polsce, nastąpił regres w stosunku do roku 1989!!! W ciągu 20 lat zatrudnienie w przemyśle zmniejszyło się o 40%. Liczby są bezlitosne.
Moja ocena to nie defetyzm. To realna ocena możliwości naszej gospodarki, poparta liczbami, których niewielką część przytoczyłem w swoim wywodzie. Nasi politycy o tym nie mówią. Oni obiecują cuda. Kłamią.
5 maja 2013
+2
-1
PL
da2-ebd
~ qwerty  do ~ cdn.   Coca-Cola, Ford, Kroger, a nawet IBM mają ponad 100 lat. Microsoft czy Apple powstały w czasach, gdy w Polsce tworzono konkurencyjne komputery do amerykańskich, ale ze względu na komunę i brak gospodarki rynkowej wiadomo jak to się skończyło. Fiat 500 nie jest polskim samochodem, ale w naszej młodej pokomunistycznej gospodarce powstała marka motoryzacyjna Solaris, która rozwija się w niezłym tempie. W przemyśle ciężkim można wymienić przemysł szynowy (Pesa, Newag), czy lotniczy (Mielec, Świdnik, Rzeszów). Jakie znasz duże firmy, które powstały w ostatnich 25 latach na świecie? Nasza gospodarka ma równy start w przemyśle internetowym. Oczywiście ze względu na język angielski (lepszą pozycję ma tu też np. Wielka Brytania) i wielkość kraju największe firmy jak np. Facebook, czy Google powstały w USA, ale gdy porównamy się z innymi krajami europejskimi to już nie jest tak źle. Mamy m.in. Allegro, które odparło w Polsce ofensywę eBaya i podbija z powodzeniem rynki Europy środkowo-wschodniej. Odskakując w pobliski temat jakim jest oprogramowanie komputerowe można podać przykłady takich firm jak Comarch, czy Asseco. Zgadzam się z tym, że żadna partia z naszego sejmu nie przyśpieszy w znaczący sposób rozwoju naszej gospodarki, bo mogłyby to uczynić tylko drastyczne reformy proponowane przez Nową Prawicę. Natomiast wypowiedzi o równi pochyłej to nic innego jak defetyzm i prowadzenie dyskusji na poziomie czołowych polskich polityków.
5 maja 2013
+1
-1
PL
b79-e0f
~ cdn.  do ~ qwerty   Stwierdzenie zawarte w twoim pierwszym zdaniu jest b. ryzykowne i nieweryfikowalne. Zostawmy to.
Obecną sytuację Polski można porównać do tej sprzed rozbiorów, to podtrzymuję. A to dlatego, że dominuje prywata a nie myślenie o dobru wspólnym, o Rzeczypospolitej. Niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że Polska chyli się ku upadkowi wbrew temu, co słyszymy w rządowej propagandzie. Ten upadek nastąpi nieuchronnie, w niedługim czasie. Staczamy się po równi pochyłej. Kraj pozbawiony przemysłu, źle rządzony, źle zorganizowany, bez charyzmatycznych polityków, upaść musi. Jesteśmy jako Naród coraz bardziej skłóceni. Tracimy suwerenność, decyzja o nas podejmowane są poza Polską. I nie łudźmy się, że w naszym interesie.
Zgadzam się z tym, że dominują postawy roszczeniowe i jest to pokłosie socjalizmu. Również ocena wykształcenia i świadomości Polaków, w szczególności świadomości ekonomicznej jest, w mojej ocenie, prawidłowa. Zawdzięczamy to naszemu systemowi szkolnictwa, który uczy młodzież rzeczy kompletnie nieprzydatnych, pochłaniając olbrzymie środki finansowe. To marnotrawstwo nie mające w świecie precedensu.
Teraz o gospodarce. Twoje stwierdzenie o młodej polskiej gospodarce jest doskonałą ilustracją innej tezy, o tym, że "wielu ludzi nie ma pojęcia o funkcjonowaniu gospodarki,". Nasza "młoda gospodarka" produkowała w okresie międzywojennym fiaty 500, kiedy Koreańczycy orali wołami. Teraz, w Polsce dominują gałęzie przemysłowe prymitywne technologicznie, bądź też wytwarzające półfabrykaty o niskim stopniu przetwórstwa surowców wyjściowych lub wyroby nisko przetworzone, a największy potencjał przemysłowy posiadamy w dziedzinach pozbawionych perspektyw rozwoju. Tymczasem "młoda" koreańska gospodarka jest ścisłą czołówka światową. A tak nawiasem, nie bardzo kojarzę, jakie kilkusetletnie firmy działają w USA, kraju, który obchodził całkiem niedawno swoje dwóchsetlecie? Może Microsoft?
Teza o wyrównywaniu poziomu życia pomiędzy USA /oraz innymi krajami Zachodu/, a Polską, jest po prostu nieprawdziwa. I nie chodzi tu o poziom płac, ale o coś, co nazywa się dochód narodowy "per capita". Przypomnę, że w USA wynosi on 47.300 USD, w Niemczech coś koło 36.000, a w Polsce 18.990 USD, przy czym, o ile dwie pierwsze liczby są wiarygodne, to trzecia, dla Polski, uznaje się za zawyżoną. Nawet za 50 lat, średnia płaca w Polsce nie dorówna tej z Francji czy Niemiec. Pomijając fakt, że za 50 lat rzeczywistość europejska będzie bardzo odmienna od tej dzisiejszej... .
To może szansą jest dojście do władzy partii "typowo liberalnej", cokolwiek to znaczy? Ja uważam, że partia albo jest liberalna = prawicowa, albo nie. Nie ma partii typowych lub nietypowych. Tak jak nie ma w Polsce partii prawicowych i lewicowych. Wszystkie są bardziej lub mniej lewackie. No może z wyjątkiem Nowej Prawicy p. Janusza Korwina Mikke. Szansa dojścia tej formacji do władzy jest niewielka, przynajmniej na razie.
I na koniec: dwa ostatnie zdania dobiły mnie. Nie wiem, co powiedzieć. Nie chcę się wyrażać i obrażać. Pozwolę sobie pozostawić bez komentarza w duchu kontemplując, jakimi to nieodgadniętymi drogami potrafi podążać myśl ludzka.
5 maja 2013
+3
-0
PL
e93-9ee
~ qwerty  do ~ cdn.   Uznajmy, że każdy kto zagląda do tego artykułu zna historię Polski. Ty porównałeś obecną sytuację Polski do tej sprzed zaborów, jeśli mielibyśmy wybiegać wstecz to podałem Ci najbardziej podobny okres historii moim zdaniem. Masz inną opinię, ale zamiast ją uargumentować odesłałeś mnie do literatury, nie rozwijając zarazem tezy z pierwszego wpisu.
Kolejny punkt, chodziło mi oczywiście o niwelowanie różnic w poziomie życia mieszkańców i rozwoju obu krajów.
Ja wcale nie poświęciłem dwóch pokoleń tylko widzę jak wygląda sposób myślenia wielu ludzi w naszym kraju, a to tutaj jest duży problem. Wielu ludzi nie ma pojęcia o funkcjonowaniu gospodarki, nie zna podstawowych praw ekonomii, brakuje im przedsiębiorczości, bardziej otwartego myślenia o pieniądzu, nie na zasadzie - państwo ma mi dać. Jeszcze gorsze jest to, że spora część ludzi została wychowana w duchu, że każdy bogaty to złodziej i uczciwa osoba nie może do niczego dojść. Zabijanie w dzieciach wiary we własne umiejętności i możliwości to problem wielu Polskich rodziców. To wszystko jest spuścizną socjalizmu. Jesteśmy krajem znacznie biedniejszym od państw zachodnich, a dodatkowo mamy bardzo młodą gospodarkę. Firmy rodzinne u nas dopiero przechodzą z pierwszego na drugie pokolenie, na zachodzie czy w Stanach większość dużych przedsiębiorstw, które stanowią o kondycji gospodarki ma po kilkaset lat.
W Polsce można obecnie odnieść sukces i żyć na dobrym poziomie, ale dojście Polaka do przeciętnego europejskiego poziomu życia wymaga znacznie więcej pracy niż to w przypadku Francuza czy Niemca - oczywiście ze względu na różnice w wynagrodzeniach. Nierealne jest osiągnięcie średniej pensji w Polsce na poziomie podobnej do tej z Niemiec czy Francji szybciej niż za 50 lat. Żeby różnice zatarły się wcześniej do władzy musiałaby dojść typowo liberalna partia, której zmiany w prawie nie byłyby tylko symboliczne. Zauważ, że u nas partie prawicowe od lewicowych nie różnią się niczym jeśli chodzi o kwestie gospodarcze, różnice są widoczne tylko w kwestiach światopoglądowych. Niestety większość naszego społeczeństwa nie jest gotowa na to żeby wybrać partię, która nie ma mocno rozbudowanego socjalu. Wybory wygrywa więc partia, która bardziej zdyskredytuje przeciwników politycznych i zmiany są tylko symboliczne.
Patrząc z drugiej strony to na świecie trudno wskazać kraj, który bez surowców naturalnych rozwijałby się wyraźnie szybciej niż Polska przez ostatnie 25 lat. Może Korea Południowa?
4 maja 2013
+1
-0
PL
b79-e0f
~ cdn.  do ~ qwerty   Nie porównuję Polski do USA. Byłoby to niecelowe w kontekście mojego postu. Pisałem o konstytucjach. O konstytucjach! Proszę czytać uważnie. A że mamy inną historię niż amerykańska? Nic w tym odkrywczego...
Nie zgadzam się ze stwierdzeniem o tym, że "Historię i problemy Polski każdy zna". Każdy Polak, czy każdy na świecie? Bo tacy np. przeciętni Amerykanie nie wiedzą, gdzie Polska leży. O problemach nie mają zielonego pojęcia. Więc wnoszę, że chodzi o Polaków. Zapewniam, że Polacy również nie znają swojej historii, o czym świadczą np. uliczne sądy przeprowadzane przy okazji różnych rocznic. Również młodzi Polacy zdający historię na egzaminach na wyższe uczelnie, reprezentują żenujący poziom wiedzy historycznej, o czym informują zbulwersowani i zszokowani egzaminujący. A są to przecież ludzie z maturą! Nauczyciele historii biorą pieniądze za darmo, /z małymi wyjątkami./
Teraz o porównaniu Polski Międzywojnia i Polski postkomunistycznej. To dwa różne światy. Nie będę wyręczał nauczyciela historii. Temat jest zbyt obszerny, odsyłam do poważnych, niezależnych publikacji. Tylko młodym wiekiem, takim na poziomie gimnazjum, można tłumaczyć tak egzotyczne paralele.
Kontynuując, zupełnie nie rozumiem, co miałeś na myśli mówiąc o zacieraniu się różnic "w dobie globalizacji". Jakich różnic??? Z tekstu nie można tego wywnioskować.
Teraz o świetlanej przyszłości. Dla naszych wnuków. Bo nie dla nas. I nie dla naszych dzieci. To są właśnie te "wypaczenia po komunizmie" o których piszesz. Komuniści też obiecywali, że kiedyś, kiedyś zapanuje dla wszystkich szczęśliwość - komuna. Ty robisz to samo. Poświęciłeś dwa pokolenia. Pozostało nam tylko czekać na lepszą przyszłość. Przeraża mnie taka wizja. Jeśli taka jest świadomość Polaków, /ciągle mam nadzieję, że nie wszystkich!/, to przed nami bardzo daleka droga.
4 maja 2013
+2
-1
PL
d76-2f8
~ Janek z Nadstawnej, jak dobrze pamietam to nazywał się on chyba Magdziasz   ..to on teraz nosi za Szeligą - parasolkę?
4 maja 2013
+2
-1
PL
469-77d
~ hipokrytów z Kościuszki nie widzę ??   ani innych co to Konstytucję RP trAKTUJĄ JAKO OSOBISTY ŚRODEK DO PRYWATY.
PO KIEGO TA KONSTYTUCJA JAK JEST ŁAMANA I GWAŁCONA ILE WLEZIE ??? ZWYKLI PRZESTĘPCY ABY NIE KRYJĄ SIĘ Z HIPOKRYZJĄ .....TAK ! TAK ! SZUBRAWCY TO O WAS ŁAMIĄCYCH PRAWO I KRP W BIAŁYCH NIEBIESKICH I CZERWONYCH KOŁNIERZYKACH !!!
4 maja 2013
+1
-1
PL
d76-2f8
~ Janek z Nadstawnej   Fajna uroczystość, dobra pogoda.
...a ten facet na zdjęciach koło Szeligi to ten sam co to mieszkał kiedyś na naszej ulicy i zostawił zonę z trójką małych dzieci?
4 maja 2013
+2
-2
PL
27e-9de
~ adefe   To jak to płyta AKOWIEC walczyl z komuną?Przecież on w szkole gnębil dzieci gdy nie chciały śpiewać sowieckich piosenek i wcickał im w ręce czerwone szturmówki na pochodzie 1maja!!!!!!!!!!!!Na kogo wy ludzie głosujecie?
4 maja 2013
+5
-0
PL
a9a-b48
~ Mieszkanka Biłgoraja   Byłam tam, wszystko widziałam i gdyby nie Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio pod batutą Henryka Nizio to pocztów sztandarowych nikt by nie zauważył. Ogólnie cała uroczystość przeszła by bez echa. Orkiestra jest bardzo ważnym elementem naszego miasta. Niech ludzie docenią, że inni poświęcają swój czas żeby uświetnić uroczystość bo o tym niestety się nie mówi.
3 maja 2013
+7
-1
PL
e93-9ee
~ qwerty  do ~ cdn.   Porównywanie Polski do USA to tak jak porównywanie Egiptu i Australii - nie ma sensu. Oba kraje mają zupełnie inną historię. Stany zostały zbudowane przez ludzi, którzy pojechali tam szukać lepszego życia, a więc już od początku posiadali oni zupełnie inną mentalność, inny bagaż doświadczeń, inne problemy i inne cele. Historię i problemy Polski każdy zna. Dziś w dobie globalizacji różnice te powoli (choć patrząc z perspektywy dziejów bardzo szybko) się zacierają. Nie rozumiem natomiast jakie widzisz podobieństwa obecnej sytuacji Polski do tej z końca XVIII wieku. Ja bym raczej porównał naszą sytuację do międzywojennej. Polska po zaborach w pewnym sensie przypominała tą po upadku komunizmu, gdy wreszcie mogła samodzielnie zacząć swój rozwój i nadrabianie zaległości. Choć życie łatwe nie było, każdy pracował jak mógł i cieszył się, że mimo skromnego bytu może żyć w wolnej Polsce. Kraj budował infrastrukturę i tworzył to co inne zachodnie kraje już posiadały. Teraz sytuacja jest podobna, ale możemy się cieszyć tym, że nie grozi nam żaden konflikt zbrojny. Możemy cieszyć się, że każdy z nas jest wolnym człowiekiem, nic nas nie ogranicza i możemy się samorealizować. Choć wypaczenia po komunie są w naszym społeczeństwie wciąż mocno odczuwalne to nowe pokolenia wychowane w prawdziwie niepodległej Polsce żyją i myślą już zupełnie inaczej. I choć pewnie jeszcze wielu Polaków wyjedzie do pracy na zachód to nasz kraj wreszcie dorobi się dobrobytu i wierzę, że nasze wnuki będą zarabiać w Polsce podobnie do ich rówieśników z Francji czy Anglii. Jeśli nie chcesz czekać już dziś możesz się wyprowadzić na stałe za granicę. Za tą możliwość należy się chwała i szacunek dla naszych przodków. Ja zostaję w Polsce, zamierzam tu spędzić szczęśliwe życie i przy okazji dołożyć drobną cegiełkę do dalszej odbudowy naszego kraju.
3 maja 2013
+5
-5
PL
b79-e0f
~ cdn.   Konstytucja amerykańska, nieco wcześniejsza, obowiązuje do dziś. Nasza, no cóż, nadaje się tylko do "obchodzenia". Tradycyjnie, my Polacy, nie wyciągnęliśmy z historii żadnej nauki. Nasza obecna sytuacja przypomina, pomimo wszelkich różnic wynikających z upływu czasu, tę z końca osiemnastego wieku. I co? No właśnie nic.
3 maja 2013
+9
-1
PL
e93-9ee
~ dobry pomysł  do ~ ghb   Popieram, a w szkole powinni dawać stypendia najsłabszym uczniom!
3 maja 2013
+3
-0
ID
1d9-1e9
~ Sąsiad   U Rosłana psy zajadają szynkę na podwórku ot wiwat 3 maj, biedota na grilla a u Rosłana psy z szynką w zębach biegają.
3 maja 2013
+6
-9
PL
5ac-571
~ hhhj   PO tam była ale ani szczawiu ani śliwek nie chcieli dać ale nic to skoczyłem na łąkę na obiad
3 maja 2013
+1
-0
PL
fb7-6ed
~ maniek  do ~ Anna   polecam do gara wsadzić patriotyzm i zupę na nim ugotować
3 maja 2013
+2
-2
PL
5ac-571
~ ghb   Mogli jakieś bony dla biedaków dawać,komuchy dawały większą premię jak ktoś na pochód szedł
3 maja 2013
+1
-1
MK
147-a35
~ Anna   Panie burmistrzu Rosłan pan świętuje a ja nie mam co dzieciom do garnka włożyć po tym jak wyrzucił mnie pan z pracy w przedszkolu.
3 maja 2013
+8
-2
ID
f6e-c5e
~ Olek   Rosłan sprzedałeś lewicę i dzisiaj z ZSL - PSL Tokarskim i
Schodzińskim idziesz z wieńcem. Ludzie ci tego nie zapomną.
3 maja 2013
+4
-1
PL
188-721
~ Armi   Wiwat Konstytucja! Wiwat wszystkie stany! Powiedzcie nam teraz za co my żyć mamy? Pochody są piękne i dostojne, lecz za wasze bale zapłacimy hojnie.
3 maja 2013
+8
-0
PL
55c-92d
~ pisuar   ...wszyscy poza szanownym panem kapitanem z pierwszego rzedu,drugiego...kolejnego nie są godni by tam być włącznie z przemądrym szeligą.
3 maja 2013
+2
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 08:56 Krytków Duży
Zderzenie osobówek na drodze powiatowej [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 20:03 Tarnawa
Tragiczny wypadek w powiecie. Nie żyje kobieta
16 listopada 2024 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
dzisiaj, 14:37 Region
ZUS ma 90 lat. Tak świętował biłgorajski oddział
w niedzielę, godzina 20:53 Borki
Pożar budynku - straty oszacowano na 150 tysięcy złotych
w piątek, godzina 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w niedzielę, godzina 08:29 Dyle
Gminny Dzień Pracownika Socjalnego
dzisiaj, 15:49 Biłgoraj
Nagroda dla Anny Świcy
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w piątek, godzina 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w piątek, godzina 20:16 Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
w sobotę, godzina 10:14 Biłgoraj
Radni zdecydują o podwyżkach opłat za śmieci
Na najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbędzie się 27 listopada, radni podejmą decyzję dotyczącą zmiany wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Proponowana podwyżka jest związana z rosnącymi kosztami utrzymania systemu gospodarki odpadami oraz spadkiem liczby mieszkańców objętych opłatą. Nowe stawki mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
w niedzielę, godzina 11:15 Rzeczyce
Jest wniosek o ZRID dla oczekiwanej inwestycji
w niedzielę, godzina 16:33 Biłgoraj
Scena dla seniorów
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w sobotę, godzina 20:33 Bukowina
Zderzenie dwóch samochodów w Bukowinie
17 listopada 2024 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w niedzielę, godzina 16:10 Biłgoraj
Ku czci św. Cecylii
dzisiaj, 08:07 Lekkoatletyka
Złoty Marcin Kusz i drużynowe srebro dla Znicza
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball