Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2019.05.03 13:08 | aktualizacja: 2019.05.03 13:45

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dziś mija 228 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszego takiego dokumentu w Europie, a drugiego na świecie. W całym kraju organizowane są uroczystości. Także w Biłgoraju zabrzmiał hymn i złożono wieńce.
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Biłgorajskie uroczystości w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w piątkowe przedpołudnie od mszy św. odprawionej w kościele pw. Trójcy Świętej i WNMP. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na teren Skweru Saskiego.

Tło historyczne uchwalenia konstytucji przypomniał dr Adam Balicki. - Społeczeństwo zdawało sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia głębokich reform ustrojowych, reform, które spowodują, że państwo będzie dobrze zarządzane, że nie ulegnie przemocy ze strony innych państw, że będzie możliwe utrzymanie suwerenności. W 1778 roku przyszedł czas zwołania kolejnego Sejmu, który przez sześć tygodni miał obradować nad najważniejszymi sprawami państwa. Jednak ówczesna sytuacja polityczna i nastroje społeczne spowodowały, że Sejm został przedłużony początkowo o dwa lata, następnie przekształcił się najpierw w konfederację, ostatecznie przeszedł do historii jako Sejm Wielki lub Czteroletni, który przyjął jedno z największych dzieł polskiego Oświecenia, czyli Konstytucję 3 Maja - opowiadał dr Adam Balicki.

Cztery pierwsze artykuły dotyczyły ustroju społecznego, zgodnie z nimi religią dominującą była religia rzymsko-katolicka, ale pozostawiono także swobodę wyznań innych religii. Pierwszoplanową rolę w życiu społeczeństwa pozostawiono szlachcie, mieszczanie uzyskali dostęp do urzędów i godności publicznych, mieli prawo uczestniczenia w obradach sejmu walnego jako plenipotenci, czyli przedstawiciele największych miast (tzw. prawo o miastach). Konstytucja brała także pod opiekę państwa chłopów. Było to jak na tamte czasu bardzo rewolucyjne rozwiązanie, gdyż państwo wkraczało w relacje między chłopem, a dziedzicem. Konstytucja dawała też prawo azylu na terenie RP zbiegom, jak również powrotu na tereny Rzeczypospolitej, tym którzy kiedyś je opuścili. Kolejne artykuły dotyczyły władzy państwowej, która zgodnie z zasadą monteskiuszowską została podzielona na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Co jeszcze istotne Konstytucja znosiła wolną elekcję, odnawiając unię personalną polsko - saską.

Żywot konstytucji był krótki, wiosną 1792 roku w Targowicy zawiązana została konfederacja, wybuchła wojna w obronie konstytucji, która zakończyła się porażką. Już jesienią 1792 rozpoczęły się rządy targowiczan, zniesiono Konstytucję 3 Maja, przewrócono wsteczne instytucje, które ograniczały władzę króla, ale też dawały możliwość wpływu dworom sąsiednim. W styczniu 1793 roku nastąpił II rozbiór Polski, który przesądził o upadku kraju. Kolejnym tego typu aktem prawnym była przyjęta dopiero po odzyskaniu niepodległości konstytucja marcowa, która została uchwalona w 1921 roku.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą na świecie. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki, dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Podczas dzisiejszej uroczystości przedstawiciele samorządów i organizacji złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym Józefowi Piłsudskiemu.

Za udział w wydarzeniu dziękował zebranym burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. Gospodarz miasta zaprosił także na drugą część obchodów święta, czyli dzisiejszy koncert w Biłgorajskim Centrum Kultury. Na scenie zaprezentuje się Big Band, rozpoczęcie zaplanowano na godz. 17.

red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3374
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
autochton   Wydawałoby się, że czasy socjalizmu mamy już za sobą, a tu patrzcie, są środowiska które składają hołd socjaliście, człowiekowi, który wyparł się wiary katolickiej i który z konstytucją miał tyle wspólnego, że ją podeptał czyniąc zamach majowy w 1926 roku.
3 maja 2019
+12
-9
Grzegorz z Chetyna   Kołtuneria i zakłamanie! Świętowanie uchwalenie Konstytucji, przy jednoczesnym jej łamaniu? Aż się rzygać chce, jak się na to patrzy... :(
3 maja 2019
+9
-8
stan   Łęcki w jednym szeregu z SLD PO i PSL. On jest nadal w PiS ?
3 maja 2019
+12
-9
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl