Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, Powstańców i Śp. Franciszkanów Puszczy Solskiej. Następnie udano się do Auli Franciszkańskiej, gdzie z wykładami wystąpili: mgr Tomasz Brytan z wykładem pt. "Noc styczniowa 1863 r. w klasztorze Puszczy Solskiej" (PTTK), mgr Piotr Flor omówił "Kasatę Zakonu Franciszkanów w okresie Powstania Styczniowego", na zakończenie "Pomniki upamiętniające miejsca związane z Powstaniem Styczniowym w Puszczy Solskiej" omówił mgr Andrzej Czacharowski (PTTK). W uroczystościach uczestniczył m.in. Henryk Grabias, prezes Społecznego Komitetu Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej oraz Piotr Szeliga, poseł RP.
- Ta konferencja to przede wszystkim okazja do tego żeby zastanowić się nad naszymi korzeniami i naszym stosunkiem do patriotyzmu. Nie wszystkim na tym zależy. Coraz częściej można usłyszeć, że jesteśmy Europejczykami, a nie Polakami. To, co polskie przestało być modne - stwierdził Marian Kurzyna, prezes PTTK o/Biłgoraj. Prezes Kurzyna wymienił inicjatywy PTTK-owskie, które mają przypomnieć i uczyć młodzież patriotyzmu. Przypomniał także, że członkiem honorowym z legitymacją numer 1 tej organizacji był Jan Paweł II.
Podsumowując konferencję wicestarosta Stanisław Schodziński wymienił dwie publikacje: "Miejsca pamięci narodowej w Powiecie Biłgorajskim" i "Kapliczki i krzyże przydrożne w Powiecie Biłgorajskim" - Dziękuję autorom Dorocie Skakuj i Tomaszowi Bordzaniowi z Muzeum, którzy wykonali ogromną pracę inwentaryzacyjną. W sumie doliczyli się 1500 sztuk kapliczek i krzyży. Dzisiaj te krzyże i kapliczki przeszkadzają. Przeszkadzają w sejmie, za zgodą polskiego rządu wyniesiony został krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego. Dekalog zastępuje się prawami człowieka, które dopuszczają aborcję i eutanazję - mówił wicestarosta Schodziński.
Na zakończenie przedstawiono specjalnie na ten dzień przygotowany apel, aby walczyć o Krzyż w przestrzeni publicznej, aby się go nie wstydzić w domu, pracy, w szkole.
Organizatorami konferencji było: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Bł. Jana Pawła II-go w Biłgoraju, Koło Przyjaciół Radia Maryja przy par. Św. M. Magdaleny, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze o/Biłgoraj oraz Akademia Myśli Chrześcijańskiej.