Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.11.11 11:56 | aktualizacja: 2016.11.11 12:13

Wolność nie jest dana raz na zawsze

Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Symbolicznym momentem było przybycie do Warszawy Józefa Piłsudskiego i przekazanie mu przez Radę Regencyjną władzy. Stało się to dokładnie 11 listopada 1918 roku. Od tego czasu mija 98 lat. Dziś, w rocznicę tych wydarzeń, w Biłgoraju zorganizowano uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Wolność nie jest dana raz na zawsze
Wolność nie jest dana raz na zawsze

Biłgorajskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Następnie uczestnicy uroczystości, w wśród nich: burmistrz miasta, władze samorządowe, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta, wraz z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio przemaszerowali na Plac Wolności pod Pomnik Jubileuszowy, gdzie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto na maszt flagę Polski.

O wydarzeniach historycznych opowiadał dr Adam Balicki. - Pierwsza Rzeczpospolita upadła w 1795 roku, a Polska pod zaborami była przez 123 lata. Przez ten czas podejmowano próby miany sytuacji, jednak skuteczną walkę o niepodległość można było podjąć w momencie, gdy pojawiły się sprzyjające okoliczności międzynarodowe. Powstanie dwóch wrogich sobie obozów militarnych Trójprzymierza i Trójporozumienia postawiło przeciwko sobie naszych zaborców. Rywalizacja pomiędzy tymi blokami stała się przyczyną wybuchu I wojny światowej. Wolność udało się odzyskać w 1918 roku, a jej symbolem było przybycie do Warszawy Józefa Piłsudskiego i przekazanie mu przez Radę Regencyjną władzy 11 listopada 1918 roku - mówił historyk.

Okupacja austriacka w Biłgoraju zakończyła się 3 listopada 1918 r. kiedy to komendant powiatu ppłk. Aleksander Karpet przekazał formalnie władze i wyjechał z miasta. Następnego dnia żołnierzy, którzy nie stawiali oporu rozbrajała miejscowa drużyna Polskiej Organizacji Wojskowej. 11 listopada 1918 r. biłgorajanie uroczyście świętowali odzyskanie niepodległości.

- My również możemy dzisiaj świętować to radosne wydarzenie, ciesząc się z niepodległości. Nauczmy się szanować Państwo jako naszą Ojczyznę, umiejmy docenić to, że Ojczyzna dzisiaj nie wymaga od nas daniny krwi, że możemy żyć w czasach pokoju, a o wojnach uczymy się jedynie na lekcjach historii. Ponadto jesteśmy winni naszym przodkom, którzy oddali życie w walce o wolną niepodległą Polskę, szacunek i pamięć - dodał dr Balicki.

Na zakończenie uroczystości z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Jubileuszowym. Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan zaprosił na dalszą część obchodów święta - Koncert Listopadowy, który odbędzie się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Rozpoczęcie zaplanowane jest na godz. 18:30.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Wolność nie jest dana raz na zawsze, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6470
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (19)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
631-316
~ Jaś  A to się ich nazbierało!!! Dawni towarzysze, sekretarze PZPR i poborca podatkowy też jest. Ci, których nie chciał Generał internować i dawni ZOMO-wcy. ZSL-PSL-owski ,,działacz" od siedmiu boleści co dawniej świętował 22 Lipca i rocznice rewolucji pażdziernikowej. Kwiaty składał pod pomnikiem ,,utrwalaczy" ludowej władzy. Burmistrz co do PZPR-u nie zdążył się zapisać ale z SLD radnym był. Przew.Rady Miasta-syn chłopa co mu reforma rolna dała morgi- a ten w podzięce ludowej władzy upowszechniał nauki Lenina na niwie oświatowej. Jak już do władzy i do profitów się dochrapał to mimo 70 na karku /ur 12 września 1946r/ stanowisk nie opuszcza w czym pomaga mu nasz Burczymucha i Bonzo od Zielonej Koniczynki. Marian K będzie trwał na stanowiskach niczym Fidel Castro. Teraz wychwalają Piłsudskiego, wcześniej czcili Gomułkę i Cyrankiewicza oraz ich mocodawców. A czy któryś z nich wspomni o tych 400 Polakach co zginęli w czasie zamachu majowego w Warszawie? Przecież oni bronili legalnej władzy i wypełnili swoją przysięgę. Przeciwstawili się uzurpatorowi Piłsudskiemu. Ale co tam. Teraz trzeba ludziom wciskać kit, robić patriotyczną zadymę. Takie są teraz III Rzeczpospolitej dzieje. W pierwszym szeregu szpicle, ku..y i złodzieje... I ja miałbym przyjść na taką manifestację?
11 listopada 2016
+22
-2
PL
52b-6af
~ Biłgoraj  Garstka mieszkańców. Rosłan, Tokarski, urzędnicy. Ci ludzie nie zastanawiają się dlaczego mieszkańcy Biłgoraja trzymają się od nich z daleka? W innych miastach piękne uroczystości i tłumy ludzi a tu jedni i ci sami.
11 listopada 2016
+23
-6
PL
1a8-5cb
~ Do radnego  Mirek, składając wieniec czapki z głów.
Czapka na głowie obowiązuje na niektórych biłgorajskich uroczystościach, ale z odzyskaniem niepodległości nie mają one nic wspólnego.
11 listopada 2016
+18
-2
Ostatnio dodane komentarze
PL
2be-32e
~ formaldehyd  do ~ Jaś   Porównać zamach majowy do eksterminacji niezłomnych przy pomocy okupanta...widać szkoła zrobiła swoje..
13 listopada 2016
+0
-1
PL
b50-cb2
~ Obywatel   Czemu na dom dyrektora mówią, że to dar młodzieży?
13 listopada 2016
+1
-0
PL
0a2-3e0
~ ghost   Delegacja od Posła, który nie ma biura w Biłgoraju to schizofrenia jej uczestników. Panowie nie wciskajcie lipy i kitu wasze znaczenie w lokalnej polityce to jedna wielka ściema !
13 listopada 2016
+4
-0
PL
ee7-073
~ skoro to "mowa nienawiści"  do ~ Staś   to nazywasz mową prawdy
12 listopada 2016
+3
-1
PL
0c7-c39
~ Staś  do ~ świetne zdjęcia   to mowa nienawiści
12 listopada 2016
+1
-5
PL
ee7-073
~ świetne zdjęcia   można powiedzieć że na zdjęciach widać profesjonalizm Polaka ..... jednej pani to oprócz torebek w rękach to powinni jeszcze worek jutowy na plecy założyć miała by komplet (wiadomo Polak to złodziej i pani bała się zostawić gdziekolwiek torebkę żeby w święto narodowe jej nie ukradli) na innym zdjęciu widać jak gość w mundurze ma za krótki krok i musi nadrabiać (pewnie nie było tego co podał komendę ....
równyyyyy krok !! ) na kolejnym zdjęciu widać jak pani przy sztandarze też idzie jak kobyłka piłsudskiego. Nic dodać nic ująć ,ale dobrze że tacy są ,jak ich zabraknie to sztandary i kwiaty będą składane przez drony macierewicza sterowane przez dzielnego kociego kartofla męczennika PRL (prywatne ranczo leonida) który walcząc o wolność waszą i naszą nawet nie był internowany gdyż ludzie z rancza leonida bali się go internować bo taki był wielki.
11 listopada 2016
+7
-4
PL
7e9-820
~ Gość  do ~ Jaś   RACJA. Też z podobnych powodów ja i znajomi nie uczestniczymy w tym "cyrku".
11 listopada 2016
+6
-2
Drakkar   Nie żebym kogoś bronił.Z każdą taką uroczystością wylewają się gorzkie żale ten to tamten co innego,że trzeba zmian,że pracy nie ma itd.Trudno sie z niektórymi nie zgodzić.Musicie jednak przyznać że rzeczywistość którą mamy obecnie to skutki waszych decyzji przy każdych wyborach od samorządu zaczynając więc pretensje powinniście skierowac w swoją stronę.Ale na wybory sie nie chodzi bo trudno ruszyć tyłek więc dzieki waszemu lenistwu mamy to co mamy(patrz ostatnie wybory sejm senat z 30 mln poszło tylko 15mln).Żeby uniknąć ciętych komentarzy w wykonaniu Jasia (choć trudno odmówić mu racji) warunkiem powinna być bezpartyjność każdego kto pracuje w administracji państwowej wtedy nie byłoby załatwiania interesów partyjnych.Podobnież w przypadku dokonywania przestępstwa na terenie organów państwowych,w takich wypadkach powinno sie wymienić cała obsadę danego urzędu.Równocześnie byłaby to przestroga dla następnych.
Kto powinien tam stać w pierwszych szeregach?Powinni to być zwykli ludzie którzy utrzymują to całe towarzystwo,ale ich tam nie było bo jak znam życie korzystali z chwili odpoczynku od pracy w której państwo kasuje ich 60% w podatkach.
11 listopada 2016
+6
-2
PL
91f-8cb
~ sza   Jakoś mnie nie dziwi, że młodzież woli jechać na Marsz Niepodleglości do Warszawy. Nie muszą iść w towarzystwie sprzedawczykow Polski rodem z PZPR i ZSL i wstydzić się.
11 listopada 2016
+13
-4
PL
631-316
~ Jaś   A to się ich nazbierało!!! Dawni towarzysze, sekretarze PZPR i poborca podatkowy też jest. Ci, których nie chciał Generał internować i dawni ZOMO-wcy. ZSL-PSL-owski ,,działacz" od siedmiu boleści co dawniej świętował 22 Lipca i rocznice rewolucji pażdziernikowej. Kwiaty składał pod pomnikiem ,,utrwalaczy" ludowej władzy. Burmistrz co do PZPR-u nie zdążył się zapisać ale z SLD radnym był. Przew.Rady Miasta-syn chłopa co mu reforma rolna dała morgi- a ten w podzięce ludowej władzy upowszechniał nauki Lenina na niwie oświatowej. Jak już do władzy i do profitów się dochrapał to mimo 70 na karku /ur 12 września 1946r/ stanowisk nie opuszcza w czym pomaga mu nasz Burczymucha i Bonzo od Zielonej Koniczynki. Marian K będzie trwał na stanowiskach niczym Fidel Castro. Teraz wychwalają Piłsudskiego, wcześniej czcili Gomułkę i Cyrankiewicza oraz ich mocodawców. A czy któryś z nich wspomni o tych 400 Polakach co zginęli w czasie zamachu majowego w Warszawie? Przecież oni bronili legalnej władzy i wypełnili swoją przysięgę. Przeciwstawili się uzurpatorowi Piłsudskiemu. Ale co tam. Teraz trzeba ludziom wciskać kit, robić patriotyczną zadymę. Takie są teraz III Rzeczpospolitej dzieje. W pierwszym szeregu szpicle, ku..y i złodzieje... I ja miałbym przyjść na taką manifestację?
11 listopada 2016
+22
-2
PL
6ac-ec4
~ olo   Co to za szopki składanie wieńców pod krzyżem?
Żołnierze nie maja pomnika ?
Czy ksiądz kazał ?
11 listopada 2016
+15
-4
PL
1a8-5cb
~ Do radnego   Mirek, składając wieniec czapki z głów.
Czapka na głowie obowiązuje na niektórych biłgorajskich uroczystościach, ale z odzyskaniem niepodległości nie mają one nic wspólnego.
11 listopada 2016
+18
-2
PL
acd-8c7
~ 102oo   Płyta akowiec brat Ławrowa pod pomnikiem a za czerwonego pierwszy ganiał ze szturmówką i takich jak on w Biłgoraju setki a ci ze świecznika przodują ,gdyby była potrzeba to dla stołków i do jehowyh by się zapisali
11 listopada 2016
+14
-1
PL
30a-b00
~ biało-czerwony  do ~ 235   Kmiecie traktują Polskę jak dojną krowę. Wszyscy oni pchają się do cycka aby jak najwięcej nadoić. Tak było, tak jest i tak niestety będzie w przyszłości.
11 listopada 2016
+13
-2
PL
d9a-181
~ nie ma się co gorączkować   pewne wydarzenia są nieuchronne
dzisiaj jest kasa i stanowisko w tej opcji politycznej
jutro w innej
ciekawe ile lat trzeba czekać jak ruskie Polskę zajmą
11 listopada 2016
+9
-1
PL
3cb-53f
~ 7po2   Nie podoba mi się ,że nie był czytany apel smoleński i chciałbym zobaczyć relacją z obchodów niepodległości z domu Singera jak Żydzi Biłgorajscy ją obchodzą
11 listopada 2016
+12
-8
PL
bd4-6fd
~ Michał   Jak patrzę na niektórych to powiem jedno. Za komuny chodzili w pochodach a dzisiaj fałszywie świętują. Ludzie zmieńmy w końcu Rosłana i Tokarskiego. Brakuje w Biłgoraju pracy bo oni od lat nic w tym kierunku nie robią. Praca dla swoich to hasło w naszym mieście? Pogonić i niech pokażą jak bedą żyć bez posad na państwowych stanowiskach.
11 listopada 2016
+17
-5
PL
52b-6af
~ Biłgoraj   Garstka mieszkańców. Rosłan, Tokarski, urzędnicy. Ci ludzie nie zastanawiają się dlaczego mieszkańcy Biłgoraja trzymają się od nich z daleka? W innych miastach piękne uroczystości i tłumy ludzi a tu jedni i ci sami.
11 listopada 2016
+23
-6
PL
65e-a53
~ 235   Kiedy to wieśniaków obchodziła Polska ?Zawsze ją sprzedawali albo za obiecanki ziemi cz ruble od cara za dobijanie powstańców na swoich polach albo za dopłaty i teraz też kupa wsi z kodem maszeruje , niech Tokarki powie czy jego żona bierze udział tak jak jej szef Kamysz w takich marszach.Najgorsza to obłuda
11 listopada 2016
+18
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 15:56 Obsza
Ślubne inspiracje w Obszy
W niedzielne popołudnie 26 marca w powiecie biłgorajskim odbyły się targi ślubne. Wydarzenie zorganizowano w Pensjonacie Roztocze w Obszy. Można było obejrzeć piękne stroje, poznać muzyków, czy zapoznać się z ofertą cukierników, czy firm florystycznych.
w czwartek, godzina 14:01 Biłgoraj
Zakończono poszukiwania 22-latka
w środę, godzina 09:06 Biłgoraj
Szukają strażaków
25 marca 2023 Frampol
Tancerze z całej Polski zjechali do Frampola
W sobotni poranek 25 marca w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego we Frampolu rozpoczął się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego TOP-ART 2023. W tanecznej rywalizacji wzięli udział tancerze z 43 szkół i klubów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Tanecznym.
w czwartek, godzina 17:55 Majdan Sopocki
Tragiczny finał poszukiwań. Nie żyje mieszkaniec powiatu [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 20:43 Lipiny Dolne
Przedstawiciele Fundacji ECPU Polska ujęli mieszkańca powiatu
w piątek, godzina 08:06 Biłgoraj
44 rodziny będą miały nowe lokum
Miasto jest o krok bliżej budowy dwóch nowych bloków mieszkalnych, które mają stanąć przy ul. Matrasia w Biłgoraju. - Łączna kwota finansowania zwrotnego oraz bezzwrotnego uzyskanego z instytucji zewnętrznych wyniosła 20 783 920, 75 zł - przekazał podczas marcowej sesji Rady Miasta burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.
dzisiaj, 10:12 Biłgoraj
Węgiel na preferencyjnych warunkach nadal dostępny
dzisiaj, 09:14 Biłgoraj
Uczniowie ONZ w Izraelu i Jordanii
23 marca 2023 Biłgoraj
Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących planowanej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858, od granicy województwa do al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie 23 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego.
dzisiaj, 08:06 Gliny
Przedświąteczne porządki w Glinach
w piątek, godzina 10:00 Józefów
Samochód i wyposażenie garażu zniszczone w pożarze
24 marca 2023 Biłgoraj
Całonocna wędrówka w poszukiwaniu nadziei
W piątkowy wieczór 24 marca, po raz kolejny wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tym razem wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Idę, bo szukam nadziei". EDK wystartowała także z biłgorajskiego sanktuarium pw. św. Marii Magdaleny
w poniedziałek, godzina 12:48 Biłgoraj
Koniec akcji poszukiwawczej
w poniedziałek, godzina 19:27 Sól
Wypadek w Soli. Trzy osoby trafiły do szpitala [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 15:56 Lubelszczyzna
Kolejne miliony zł na budowę dróg przyznane. Kto i ile dostał?
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie, podczas którego zostały podpisane umowy na realizację zadań do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2023 r. W wydarzeniu udział wzięli: wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz wicewojewodowie Robert Gmitruczuk i Bolesław Gzik. Umowy podpisały 52 samorządy (11 powiatów; 41 gmin). Samorządowcy odebrali też symboliczne czeki.
25 marca 2023 Biłgoraj
Policja zakończyła poszukiwania nastolatka
w czwartek, godzina 08:47 Komodzianka
Palił się dom jednorodzinny
17 marca 2023 Potok Górny
Tragiczny finał poszukiwań
W czwartek 16 marca policja otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia 68-letniego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Potok Górny. Poszukiwania zakończyły się po godzinie, odnaleziono ciało mężczyzny.
w piątek, godzina 10:44 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
w czwartek, godzina 12:56 Biłgoraj
Biłgoraj stał się stolicą tańca
w środę, godzina 12:48 Turobin
Kolejna próba. Tym razem Turobin zostanie miastem?
Pod koniec ubiegłego roku gmina Turobin przeprowadziła konsultacje społeczne dotyczące przywrócenia praw miejskich miejscowości Turobin. Wyniki jasno pokazały, że mieszkańcy popierają ten pomysł. Wójt gminy zapowiedział złożenie wniosku do wojewody lubelskiego w tej sprawie.
22 marca 2023 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionego 14-latka
we wtorek, godzina 07:25 Zastawie
Drugi przetarg na remont drogi wojewódzkiej
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl