Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św.Jerzego. Mszę odprawił były proboszcz tej parafii Czesław Szuran, Słowo Boże wygłosił ks. Franciszek Kościelski.
W swoim patriotyczno-religijnym kazaniu ksiądz Kościelski przypomniał władców polskich m.in. Władysława Jagiełłę, Jana Kazimierza i Jana III Sobieskiego, którzy przed wielkimi bitwami powierzali losy swoje i Polski Bogu, za pośrednictwem Bogurodzicy. - Zupełnie inaczej niż dzisiejsi przywódcy, którzy mówią, że nie będą przed nikim klękać - mówił ks. Kościelski. Kapłan odniósł się także do wychowania patriotycznego młodych Polaków w oparciu o programy nauczania, które obowiązują w szkole. Zauważył, że usuwa się obowiązkowe lektury, a także okraja godziny historii, wszystko w imię odciążenia ucznia.
Po liturgii zebrani udali się pod plac przed biłgorajskiem magistratem.
Wiązanki pod Pomnikiem Jubileuszowym złożyli przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego oraz biłgorajskie środowiska kombatanckie.
Historię święta, które zostało ustanowione w dniu 30 lipca 1992 roku, przypomniał porucznik Witold Dembowski.
Święto Żołnierza w II Rzeczypospolitej ustanowił Minister Spraw Wojskowych gen. broni Stanisław Szeptycki rozkazem z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim: "W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski". Nawiązuje ono do tradycji jego obchodzenia w II Rzeczypospolitej, upamiętniając rocznicę słynnego manewru Wojsk Polskich znad Wieprza w 1920 r.
Na zakończenie Biłgorajskie Centrum Kultury zorganizowało dla mieszkańców miasta podwieczorek muzyczny, w trakcie którego zagrały zespoły działające przy BCK.