Twarda woda - czym jest? Czy zagraża zdrowiu?
Twarda woda jest tematem, o którym słychać coraz więcej i coraz częściej się o niej dyskutuje. Jest to cecha wody, którą tworzą głównie jony wapnia i magnezu, ale i wiele innych substancji. Im jest ich więcej, tym woda jest twardsza. Normy dotyczące twardości wody są bardzo szerokie, ponieważ woda może mieć zarówno 60 mg CaCO3/l, jak i 500 mg CaCO3/l. Na większości terenów Polski występuje woda średnio twarda i twarda.
Użytkowanie twardej wody w domu rodzi wiele dylematów. Z jednej strony twarda woda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Musimy dostarczać minerały do organizmu, a woda je zawiera. Należy przy tym jednak pamiętać, że najwięcej wapnia oraz magnezu trafia do organizmu wraz z pożywieniem. Z drugiej strony z twardej wody szybko wytrąca się wapienny osad, który mocno przywiera do powierzchni i jest dość trudny do usunięcia. Przy tym powoduje wiele problemów technicznych. Czy jest sens korzystać z twardej wody? A może lepiej z dobrodziejstw miękkiej wody? Dodatkowe informacje także na blogu: https://www.zestudni.pl
Twarda woda w domu się nie opłaca
Jest wiele argumentów za tym, że korzystanie z twardej wody wcale się nie opłaca! Lista jest bardzo długa, a jest to między innymi:
- Gorszy stan techniczny instalacji sanitarnej
- Słabsza kondycja skóry i włosów
- Brak efektów prania
- Matowe szkło po myciu w zmywarce
- Nieestetyczne dania i napoje na twardej wodzie
- Krótsza żywotność sprzętów AGD korzystających z wody
Rachunki za ogrzewanie wyższe o 20%
Wydatki na ogrzewanie to lwia część opłat za codzienne funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Twarda woda może je znacznie powiększać. Straty energii cieplnej mogą być ogromne. Urządzenie musi dostarczyć znacznie więcej energii, by ogrzać ciecz, jeśli przeszkodą jest kamień kotłowy. W dodatku lokalne przegrzania lub niedogrzania mogą doprowadzić do ogromnej awarii. Problemem, jaki stwarza twarda woda jest również przytykanie się rur. Pod osadami może rozwijać się korozja. Łatwiej też o występowanie groźnych bakterii Legionella. Przez twardą wodę bojler może załączać się częściej i gromadzić znacznie mniej wody, co również przekłada się na wyższy koszt eksploatacji.
60% większe zużycie detergentów
Czy zaskakuje Cię, że płyn do prania znowu się kończy? Temu również winna może być twarda woda! Ze względu na jej właściwości, bardzo trudno rozpuszczają się w niej środki czystości oraz detergenty. Nie mogą działać w pełni aktywnie i przynosić rezultatów. Zużywamy więcej: środków do prania, płynów do płukania, detergentów do sprzątania, a nawet kosmetyków, by uzyskać dobre efekty ich działania. To może być nawet 60% więcej, co oznacza większe, niepotrzebne wydatki oraz większe oddziaływanie na środowisko.
1 mm kamienia kotłowego to strata 10% energii
To szokujące informacje! Każdy milimetr kamienia kotłowego, jaki tworzy się wewnątrz kotła grzewczego, to strata nawet 10% energii. Osad po twardej wodzie przewodzi ciepło nawet 20 razy gorzej niż stal ! Są to ogromne starty energii w systemach centralnego ogrzewania. 2 milimetry osadu to już straty sięgające 20%! Ponadto wielu producentów kotłów grzewczych nie przyjmuje ich na warunkach gwarancyjnych do naprawy - właśnie z powodu twardej wody.
2 razy częstsze sprzątanie
Czy wiesz, że to właśnie przez twardą wodę musisz częściej sprzątać? Nawet po dokładnym wyszorowaniu armatury, jest duża szansa, że za dzień lub dwa zbierze się podobna ilość trudnego do odczyszczenia osadu. Kamień wymaga użycia silnych detergentów, mocnego szorowania. Przez osad bardzo często warstwa wierzchnia armatury ulega zniszczeniu. Sprzątanie jest trudniejsze i trzeba je częściej powtarzać. Korzystając z miękkiej wody, powierzchnie wystarczy właściwie jedynie szybko przetrzeć, by wszystko lśniło!
Nawet do 40 zł miesięcznie na środki odkamieniające!
Wielu z Was na pewno już próbowało walczyć z twardą wodą po zakupie wymarzonego ekspresu do kawy czy też w ramach ochrony dopiero co kupionej pralki. W ogólnym podsumowaniu zakupienie takich środków to jednak spory wydatek. W sklepach bez problemu znajdziemy już: środki odkamieniające do pralki i zmywarki, odkamieniacze do ekspresu do kawy lub żelazka, a nawet preparaty do odczyszczenia łazienki z kamienia. Ich cena jest jednak dość wysoka, a w dodatku dość szybko się zużywają i należy cały czas pamiętać o ich dozowaniu. To strata nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie, które można znacznie lepiej zagospodarować !
Co można z tym zrobić?
Choć sposobów na walkę z samym osadem z twardej wody Internet zna naprawdę sporo, to na zaradzenie samej twardej wodzie już znacznie mniej. Najbardziej opłaca się walczyć nie ze skutkiem, a z przyczyną. W tym może pomóc specjalistyczne urządzenie z dziedziny uzdatniania wody, a konkretnie centralny zmiękczacz wody. Jest to produkt zaprojektowany z myślą o skutecznej redukcji problemu twardej wody z domu.
W ostatnich latach odnotowuje się wzmożone zainteresowanie zmiękczaczami wody, zwłaszcza wśród właścicieli nowych domów i mieszkań. To urządzenie powoli staje się podstawą wyposażenia ze względu na ochronę instalacji oraz na gwarantowane oszczędności, jakie przynosi korzystanie z miękkiej wody. Do wyboru zmiękczacza wody wystarczą takie informacje jak: zużycie wody, ilość osób na co dzień korzystających z wody i stopień twardości wody. To podstawa do doboru wielkości modelu oraz litrów złoża. Gama produktów jest na tyle duża, że szybko można znaleźć najbardziej odpowiadający potrzebom. Dostępne są zmiękczacze wody, które łatwo samemu zamontować, jak Ecoperla Toro, ekonomiczne zmiękczacze wody, wykonane z niezwykle trwałych i dopasowanych komponentów, jak seria Ecoperla Softcab. Oczekującym pełni wygody w użytkowaniu ma szansę spodobać się między innymi seria kompaktowych zmiękczaczy wody z WiFi Ecoperla Slimline.
Zmiękczacze wody polskiej marki Ecoperla oraz wiele innych znajdziecie w popularnym sklepie internetowym: https://www.krainawody.pl
Jeśli i Ty chcesz walczyć z twardą wodą w domu!
Jak widać, poradzenie sobie z twardą wodą wcale nie wymaga ogromu pracy czy bardzo silnych preparatów do użytku niemal w każdym miejscu. Zmiękczacz wody sprawdzi się w tym celu idealnie, a inwestycja szybko się zwróci z nawiązką. Codzienne używanie miękkiej wody zapewni niezwykły komfort, bezpieczeństwo AGD oraz spokojny sen - bez zmartwień o stan domowej instalacji hydraulicznej.