Firmowy leasing - na czym polega?
Leasing to forma finansowania, dzięki której możesz wyposażyć firmową flotę w nowe samochody lub auta poleasingowe.
Polega na zawarciu umowy z bankiem - na jej podstawie możesz swobodnie wykorzystywać pojazd do firmowych obowiązków. W zamian zobowiązujesz się spłaty wartości auta w miesięcznych ratach. Po zakończeniu umowy samochód możesz wykupić za kwotę pozostałą do spłaty lub wymienić na kolejny.
Leasing jest korzystny, ponieważ umożliwia inwestowanie w rozwój działalności bez ponoszenia dużych jednorazowych kosztów. Wpłata własna nie zawsze jest wymagana, a samochód można zwrócić wraz z zakończeniem okresu leasingu.
Problem ze spłatą leasingu - z jakich rozwiązań możesz skorzystać?
Kwota miesięcznej raty leasingu zależy od kilku czynników - m.in. wartości pojazdu, okresu spłaty oraz wysokości wkładu własnego. Dodatkowo możesz sprawdzić jej wysokość jeszcze przed zawarciem umowy - umożliwia to kalkulator leasingowy. Samodzielnie możesz zdecydować także o kosztach leasingu. Wybierając stałe oprocentowanie, zapewniasz sobie jednakową wysokość rat w całym okresie trwania umowy. Dzięki temu unikniesz podwyżek w przypadku wzrostu cen stóp procentowych.
Proces finansowania nowego lub poleasingowego auta może się jednak skomplikować. Wzrost kosztów produkcji lub spadek sprzedaży, kontrahent spóźniający się z rozliczeniem, lub wiele innych sytuacji losowych - to wszystko może wpłynąć na trudności z uregulowaniem miesięcznego zobowiązania leasingowego.
Bezpieczeństwo leasingu jako formy finansowania polega również na tym, że jako przedsiębiorca możesz skorzystać ze wsparcia w przypadki problemów ze spłatą. Dzięki temu nie ryzykujesz naliczaniem karnych odsetek lub odebraniem leasingowanego mienia. Możesz swobodnie zarządzać swoim zobowiązaniem - także w sytuacjach kryzysowych.
Trudności ze spłatą - jakie rozwiązania oferuje leasing?
- cesja leasingu - możliwość przeniesienia zobowiązania na inny podmiot gospodarczy;
- wakacje kredytowe - odroczenie spłaty raty o kilkanaście dni;
- wcześniejsze zakończenie umowy - zwrot pojazdu przed pierwotnym terminem końca umowy (konieczne jest jednak uregulowanie dotychczasowych opłat).