Uzależnienie od napoi energetycznych
Wiele młodych osób boryka się z uzależnieniem od napoi energetycznych. Energetyki zawierają substancje, które pobudzają układ nerwowy - najczęściej kofeinę i taurynę, a także sporo chemicznych dodatków. Walka z uzależnieniem od tych substancji, podobnie jak leczenie alkoholizmu, powinna rozpocząć się od detoksu. Odstawienie energetyków z dnia na dzień powoduje rozdrażnienie, nerwowość, a także konsekwencje fizyczne - kołatanie serca, cukrzycę i bóle wątroby. Później chory zostaje skierowany na terapię, dzięki której może zrozumieć wagę problemu i istotę zmiany. Często towarzyszy im również inny nałóg - pracoholizm, hazard czy uzależnienie od grania w gry komputerowe. Ośrodek leczenia uzależnień Medjol zapewnia kompleksową pomoc i fachowe wsparcie.
Tanoreksja - uzależnienie od opalania się
Jednym z częstych uzależnień, szczególnie wśród kobiet jest uzależnienie od opalania się. Tanorektyczka lub tanorektyk uparcie twierdzą, że nie są wystarczająco opaleni, pomimo tego, że kolor ich skóry jest niemalże czarny. Przyjemność z czasem przeradza się w obsesję, wynikającą z pozornej trosk o własny wygląd. Takie zachowanie jest szkodliwe, gdyż wywołuje nieodwracalne uszkodzenie naskórka, a w konsekwencji może prowadzić również do wystąpienia raka.
Ortoreksja - uzależnienie od zdrowego jedzenia
Ortoreksja jest zaburzeniem, które objawia się wyszukiwaniem i eliminowaniem z codziennej diety wszelkiego rodzaju składników uważanych przez chorego za chemiczne - konserwantów, polepszaczy smaków i innych dodatków. Stopniowo wyklucza coraz więcej produktów, co doprowadza do braku cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, a w konsekwencji także wyczerpania organizmu. Ortorektycy większość dnia planują i przygotowują posiłki, kontrolując ich jakość na każdym kroku. Z czasem uzależnienie doprowadza do zaniku zainteresowań, problemów w pracy i zaniku więzi społecznych.
Syllogomania - obsesyjne zbieractwo
To zaburzenie psychiczne polegające na trudności w pozbywaniu się zbędnych rzeczy. Osoby nałogowo gromadzą bezwartościowe przedmioty, których ilość uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Syllogomania obecnie jest uznawana za chorobę. Dotyczy głównie osób po 50., ale pierwsze objawy uzależnienia od gromadzenia śmieci można zaobserwować już u dzieci w wieku 11-12 lat. Z każdym rokiem zaostrzają się, w niektórych przypadkach stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej, jego bliskich oraz sąsiadów. Chorzy wymagają odpowiedniego leczenia, ale sami nie widzą problemu, dlatego nie są w stanie podjąć decyzji o rozpoczęciu terapii. Stosowana jest farmakoterapia oraz sesje z psychoterapeutą.
Od czego jeszcze można się uzależnić? Na przykład od ingerencji we własne ciało - tatuowania go, piercingu czy operacji plastycznych. Niezależnie od tego, z jakim nałogiem zmaga się uzależniony, zawsze istnieje droga do rozwiązania problemu. W wielu przypadkach niezbędna jest farmakologia, w innych wystarczy sama terapia. Warto skorzystać z pomocy i uwolnić się od uzależnienia.