Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2024.05.24 09:14

Lekomania wśród młodzieży

Lekomania wśród młodzieży nie jest zjawiskiem nowym, gdyż już w latach 70 XX wieku, przed wynalezieniem ″ polskiego kompotu″ - wywaru ze słomy makowej zawierającej duże stężenia morfiny oraz jej alkaloidów, młodzież eksperymentowała z barbituranem, jego pochodnymi a także z innymi lekami zarówno psychotropowymi z grupy bezndodiazepin jak tych dostępnych bez recepty.
Lekomania wśród młodzieży
Lekomania wśród młodzieży

Słabe zabezpieczenia aptek w postaci alarmów oraz innych środków bezpieczeństwa przed kradzieżą, skutkowały włamaniami dokonywanymi szczególnie przez osoby uzależnione i kradzieżą morfiny oraz innych silnych środków odurzających.

W dzisiejszych czasach zjawisko lekomanii przybrało na sile, gdyż lekarze, zazwyczaj nie oponują przed wystawieniem recept na leki benzodiazepinowe lub inne, które również zmieniają świadomość.

Postęp medycyny oraz chemii umożliwił stworzenie w laboratoriach koncernów farmaceutycznych nowych substancji chemicznych, zarówno z grupy leków benzodiazepinowych jak i tych, które nie należą formalnie do środków odurzających a więc nie podlegają kontroli ale zarazem także wpływają na psychikę człowieka.

Benzodiazepiny stosowane są przez medycynę od lat 60 ubiegłego wieku, wykazują dużą skuteczność kliniczną ale zarazem uzależniają organizm w takim samym stopniu jak nielegalne narkotyki.

Różnica między nimi polega na tym, że leki psychotropowe są legalnie dostępne natomiast narkotyki są ścigane z urzędu.

Do substancji z grupy benzodiazepin zaliczamy między innymi,

- Relanium, najbardziej znaną substancję chemiczną, zawierającą w swoim składzie diazepam, charakteryzujący się działaniem uspokajającym,

- Clonazepamum, substancja chemiczna, która na polskim rynku jest najsilniejszą substancją psychotropową, bardzo silnie wiąże się ona z receptorami benzodiazepinowymi w mózgu, wykazuje silne i długotrwałe działanie uspokajające, częściowo nasenne, rozluźniające mięśnie szkieletowe - należy podkreślić, że długotrwałe zażywanie clonazepamu skutkuje bardzo silnym uzależnieniem fizycznym i psychicznym a wyjście z tego rodzaju uzależnienia wymaga nawet hospitalizacji,

- Lorafen - strukturalnie w swojej budowie chemicznej bardzo podobny do clonazepamu, jednak działa on krótko, posiada własciwości uspokajające ale równie silnie uzależnia.

Młodzież XXI wieku sięga również po leki opioidowe, dostępne w aptece zarówno bez recepty lekarskiej - przykładem może być lek zawierający w swoim składzie kodeinę, która odpowiedzialna jest za hamowanie kaszlu, metabolizowana jest w wątrobie do morfiny, która przenika barierę ochronną ″krew-mózg″

Innym przykładem słabych ale równie niebezpiecznych leków opioidowych może być tramadol, służący do łagodzenia bólu od średniego do dużego, jest on jednak toksyczny dla wątroby i nerek, dlatego w uzasadnionych przypadkach przepisuje się czystą morfinę lub silniejszą od niej substancję - oksykodon.

Niezależnie jednak od tego z jakim uzależniem mierzy się dziecko lub nastolatek, wymga ono specjalistycznej pomocy lekarskiej, rozmowy, terapii idnywidualnej lub/i grupowej oraz wsparcia ze strony rodziców.

Należy pamiętać, aby zarówno lekarze, rodzice jak i szkoła widzieli w tym dziecku nie ″ typowego narkomana″ ale osobę, która cierpi i wymaga pomocy.

Nie można ulegać stereotypom ale my, jako społeczeństwo, powinniśmy podejść do tego problemu w sposób umożliwiający pomoc dla tego dziecka, przed którym jest całe życie.

Indywidualizm jest cechą pokolenia XXI wieku ale też zarówno dorosłych w dość młodym wieku - jest to przełom w historii naszego kraju, gdyż zanikają tradycje czy też sposób myślenia starszego pokolenia.

Pamiętajmy, że te dzieci i młodzież potrzebują naszej pomocy a wszególności miłości rodziców i akceptacji tego kim oni są.

Bez atmosfery wzajemnego zaufania, pomoc i terapia mogą okazać się niewystarczające.

Lekomania jest chorobą a nasze dzieci potrebują ratunku jaką najczęściej okazuje się miłość rodzica do dziecka.

Nie możemy o tym zapomnieć.

Oferta leczenia lekomanii dostępna jest na stronie prywatnego ośrodka Life: https://osrodeklife.pl/usluga/terapia-lekomanii/

Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Lekomania wśród młodzieży, 1.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 903
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
20 stycznia 2025 Biłgoraj
Nabór do miejskich szkół i przedszkoli
Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do szkół podstawowych i przedszkoli prowadzonych przez samorząd Biłgoraja na rok szkolny 2025/2026. Do kiedy trzeba złożyć wymagane dokumenty?
w poniedziałek, godzina 12:28 Powiat
Gigant meblowy z Biłgoraja planuje zwolnienia grupowe
w sobotę, godzina 20:49 Biłgoraj
Osobówka wjechała w witrynę apteki
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball