Ofertę edukacyjną podczas godzinnego spotkania z młodzieżą zaprezentowali: dr hab. Arkadiusz Bagłajewski, z-ca dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UMCS, dr hab. Zdzisław Łojewski, prodziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, prof. dr hab. Grzegorz Janusz, dziekan Wydziału Politologii. O tym, dlaczego warto wybrać właśnie tę uczelnię, opowiadał prof. dr hab. Stanisław Michałowski, prorektor ds. Studenckich UMCS Lublinie. Dodatkowo, przyszli studenci otrzymali obszerną informację od kierownika Biura Rekrutacji UMCS dr Wiesława Grzegorczyka. Instruował on, jak należy poprawnie korzystać z elektronicznego systemu rekrutacji, oraz kiedy można to czynić. Poinformował także o wysokości opłaty rekrutacyjnej, która obecnie wynosi 85 zł bez względu na wybrany kierunek.
Każdy z zaproszonych gości opowiedział także o "swoim" wydziale, zachęcając do wybrania konkretnego kierunku studiów. Tego dnia, specjalnie dla młodzieży zostały przygotowane stoiska, na których dostępne były informatory oraz materiały reklamowe UMCS. Tegoroczni maturzyści, a przyszli studenci skorzystali z tej okazji i tłumnie uczestniczyli w zorganizowanym spotkaniu. Jednak nie zawsze zainteresowanie studiami w Biłgoraju było tak duże. Jeszcze niedawno nad Kolegium wisiała groźba likwidacji. Teraz sytuacja jest zupełnie odmienna. Być może przyczynił się do tego niedawno utworzony kierunek, czyli politologia o specjalności administracja publiczna. - W ubiegłym roku musieliśmy nawet zwiększyć limit przyjęć ze względu na dużą liczbę chętnych. Studia na tym kierunku rozpoczęły dwie grupy, mimo że planowana była tylko jedna - powiedział dyrektor Kolegium UMCS w Biłgoraju Zygmunt Dechnik.
- Po pierwsze Roztocze to duży teren i wielu ludzi chciałoby studiować blisko swojego miejsca zamieszkania, po drugie wydaje się, że trafiony był ten kierunek, to chyba przyciągnęło młodych ludzi. Poza tym dyrektor Kolegium zrobił sporo, by zachęcić do studiowania w Biłgoraju. Mam nadzieję, że w tym roku nie tylko nie będzie gorzej, ale wręcz będziemy mogli rekrutować na wszystkie proponowane kierunki studiów. Dla nas to byłoby niesłychanie ważne - dodał prof. dr hab. Stanisław Michałowski.
Jednak ogólna tendencja nie jest optymistyczna. Zmniejszająca się liczba osób kończących szkołę średnią bezpośrednio rzutuje na funkcjonowanie uczelni, nie tylko kolegiów. - Rzeczywiście sytuacja w innych oddziałach zamiejscowych jest dość trudna, ale muszę przyznać, że na tym tle Biłgoraj w zeszłorocznej rekrutacji wypadł dobrze. Mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie, bo to będzie świadczyło o tym, że powinniśmy dążyć do utrzymania tego Kolegium, a bywają przecież sytuacje, że oddziały zamiejscowe są likwidowane, gdy liczba chętnych do studiowania jest mała - podsumował prof. Michałowski.
Na razie władze uczelni czekają na zgłoszenia kandydatów na studia w naszym mieście. Internetowa rejestracja już trwa. Termin jej zakończenia planowany jest na 5 lipca. Jednak, jak przewiduje dyrektor Kolegium, termin ten zostanie wydłużony, może nawet do połowy września. - Wydaje się, że w tym roku uda się zrekrutować odpowiednią ilość osób w oparciu o administrację publiczną. Osobiście bardzo liczę także na powrót informatyki. W ubiegłym roku się nie udało, ale myślę, że decyzja o obowiązku zdawania matury z matematyki przyczyni się do wzrostu ilości kandydatów na ten kierunek studiów - stwierdził.
A władze uczelni, chcąc zachęcić do studiowania w biłgorajskim Kolegium, oferują nowy kierunek. - Język Polski z Logopedią. Do tej pory logopedia była powiązana z filologią polską i historią. Jednak była to dodatkowa, płatna specjalizacja. Teraz będzie to swoistego rodzaju podwójny kierunek - mówi dyrektor Dechnik.