Poniedziałkową konferencję zorganizowali: ks. mgr lic. Krystian Bordzań, ks. Wojciech Suchowierz i ks. Grzegorz Rebizant, przy współpracy komitetu naukowe w składzie: ks. dr hab. Bogusław Migut prof. KUL, dr hab. Przemysław Czarnek KUL, prof. dr hab. Michał Wyrostkiewicz KUL, a odbywała się pod honorowym patronatem Sławomira Mazurka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, Michała Mulawy, przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz Pawła Gilowskiego, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Wszystkich gości, którzy zjawili się w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury witał ks. Krystian Bordzań.
- "Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń" - to słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział 20 lat temu w Zamościu podczas liturgii słowa, one są nadal aktualne. Dziś chcielibyśmy się nad tymi słowami zatrzymać, bo to zdanie jest bardzo bogate w treść i przesłanie - mówił organizator konferencji i podziękował wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że możliwe było spotkanie w tak szerokim gronie. A gości nie brakowało, na widowni zasiedli m.in.: Jan Szyszko, były minister środowiska, Grzegorz Grzywaczewski, zastępca prezesa WFOŚiGW w Lublinie, Piotr Mróz, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Małgorzata Kamińska - Wawryszczuk, kierownik działu ochrony środowiska Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA, Agata Koszarna, kierownik działu CSR i zrównoważonego rozwoju Lubelski Węgiel "BOGDANKA" SA, czy Dariusz Danilewicz wiceprezes Zamojskich Zakładów Zbożowych. Samorząd powiatowy reprezentowała Beata Strzałka, etatowy członek Zarządu Powiatu.
- O słowach św. Jana Pawła II należy mówić jak najczęściej, ta okoliczność jest bardzo dobry tego przykładem, ponieważ ochrona przyrody i ochrona środowiska jest jak modlitwa, nie można jej odmawiać raz w tygodniu, czy raz na miesiąc, trzeba to robić codziennie. Tak samo o ekologii trzeba mówić jak najczęściej. Lubelszczyzna jest zasobna w różne formy ochrony przyrody, co świadczy o tym, że przyroda jest jeszcze w dobry stanie, ale należy o tym przypominać, bo nic nie jest dane raz na zawsze - mówił Grzegorz Grzywaczewski, zastępca prezesa WFOŚiGW w Lublinie.
Pierwszy wykład wygłosił dr hab. Michał Wyrostkiewicz z KUL, który mówił o ekologii ludzkiej - między naukami przyrodniczymi a humanistycznymi, ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz również z KUL, wygłosił prelekcję dotyczącą ekologii w naukach św. Jana Pawła II.
Prof. dr hab. Jan Szyszko, mówił o tym, jak rozumieć przyrodę i rolę człowieka w świetle koncepcji zrównoważonego rozwoju, a Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska wygłosił wykład na temat "W trosce o wspólny dom. Na jakiej podstawie oprzeć trwały integralny rozwój?". Wśród prelegentów była także Agata Koszarna, kierownik działu CSR i zrównoważonego rozwoju Lubelski Węgiel "BOGDANKA" SA, która wyjaśniła na czym polega zrównoważony rozwój kopalni, Małgorzata Sobczuk zapoznała z zagadnieniami dotyczącymi ekologii lasu na przykładzie audycji radiowych "Leśne Radio". Poza tym ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży opowiadał o kwestiach ekologii i zrównoważonego rozwoju na przykładzie inicjatyw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Na zakończenie konferencji mgr lic. Andrzej Kluczkowski z KUL przygotował wykład poświęcony kompetencjom ekologicznym internautów, które są wyrazem ich troski o dobro wspólne.
Patronat medialny nad wydarzenie objął m.in. portal bilgorajska.pl.