W tym roku przypada 39. rocznica podpisania porozumień sierpniowych między rządem PRL, a komitetami strajkowymi, które zapoczątkowały upadek komunizmu. Aby upamiętnić te wydarzenia Rejonowy Komitet Obywatelski Ziemi Biłgorajskiej oraz Zarząd Oddziału NSZZ "Solidarność" w Biłgoraju zaprosili na uroczystości rocznicowe, które odbyły się w sobotę, 31 sierpnia.
Biłgorajskie obchody rocznicy wydarzeń z 1980 roku rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Jerzego. Następnie uczestnicy uroczystości, wśród których znaleźli się m.in. etatowy członek Zarządu Powiatu Beata Strzałka, sekretarz miasta Bogdan Kowalik, wiceprzewodniczcy Rady Miasta Tadeusz Ferens, członkowie NSZZ Solidarność oraz przedstawiciele lokalnych środowisk prawicowych i mieszkańcy Biłgoraja złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę oraz pod pierwszą siedzibą biłgorajskiej Solidarności (obecnie budynek Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego).
Jak mówił Stanisław Schodziński Solidarność jako związek i ruch społeczny zawsze walczyła nie tylko o godność ludzi pracy, ale i godność narodu polskiego.
W 1980 roku narastało niezadowolenie społeczeństwa z sytuacji w kraju. W lipcu rozpoczęły się pierwsze strajki m.in. w Świdniku, Lublinie, Mielcu, czy Tarnobrzegu. Fala protestów zaczęła rozprzestrzeniać się po całym kraju, by pod koniec sierpnia objąć już około 700 zakładów.
Pierwsze porozumienie między stroną rządową i strajkującymi podpisano 30 sierpnia w Szczecinie, drugie, sygnowane przez Lecha Wałęsę, 31 sierpnia w Gdańsku. Kolejne porozumienie zostało podpisane 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a ostatnie 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. Zawarcie porozumień doprowadziło do rozpoczęcia przemian w kraju, które obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.