Finał etapu centralnego Olimpiady odbędzie się w Warszawie w dniach 6 - 8 czerwca 2019 r., a jego uczestnicy rozwiążą zadania z zakresu m.in.: geografii militarnej, malarstwa batalistycznego, biografistyki, filmu i kronik filmowych, fotografii wojennej, poezji oraz pieśni wojennej i wojskowej, interpretacji źródła historycznego. Ponadto przygotują się do oprowadzania po losowo wybranym zabytku historycznym Warszawy, a także opiszą wylosowany eksponat muzealny.
Michał do 30 maja ma również przygotować drzewo genealogiczne swoich przodków (do czwartego pokolenia) oraz przedstawić losy swojej rodziny w latach 1921 - 1956, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej.
Program Olimpiady jest bardzo obszerny i zawiera się w dwóch blokach: stałym, obejmującym cały materiał edukacyjny z historii i zmiennym, dotyczącym treści tematycznych związanych z historią wojskowości polskiej, które co roku obejmują inny okres historyczny. W bieżącym roku szkolnym Olimpiada dotyczy okresu "Od Traktatu Ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych. Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921-1956".
Opiekunem Michała jest pani Renata Krzesińska.