W etapie wojewódzkim olimpiady najwięcej punktów (24 na 25 możliwych) zdobyły uczennice z Radzynia Podlaskiego i to one awansowały od razu do ogólnopolskiego finału. Ale regulamin olimpiady przewiduje też "dzikie karty" dla maksymalnie czterech dodatkowych drużyn z całej Polski. Pierwszą z nich zdobyły uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju: Emilia Pawlos, Wiktoria Nowak i Kamila Skrzypa. To znaczy, że wezmą udział w finale olimpiady, który odbędzie się w Warszawie 26 kwietnia. - Bardzo się cieszę, że województwo lubelskie będzie mieć w tym roku podwójną reprezentację. Gratulacje i życzenia powodzenia należą się wszystkim uczestnikom ogólnopolskiego etapu, ale z racji lokalnego patriotyzmu najmocniej będę kibicował uczennicom z Biłgoraja - mówi Zbigniew Wasąg, dyrektor Oddziału ZUS w Biłgoraju.
"Dzikie karty" nie oznaczają wcale losowania. Żeby je zdobyć, trzeba było wykazać się ogromną wiedzą o ubezpieczeniach, emeryturach, zasiłkach i prowadzeniu firmy. Biłgorajanki dostały pierwszą z dodatkowych przepustek do finału, bo w teście uzyskały aż 23 punkty. - Bardzo się ucieszyłem na tę wiadomość i od razu napisałem do uczennic. To ich ogromny sukces, a dla mnie, jako nauczyciela podstaw przedsiębiorczości, wielka radość - dodaje Andrzej Szatowski, nauczyciel, który przygotował biłgorajanki do olimpiady. Pozostałe "dzikie karty" przypadły uczniom z Nowego Sącza (woj. małopolskie), Bogatyni (woj. dolnośląskie) i Kwidzyna (woj. pomorskie) - każdy z tych zespołów zdobył po 22 punkty.
W tym roku w olimpiadzie, organizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wzięło udział ponad 34 tys. uczniów szkół średnich z całej Polski, w tym 1,6 tys. z województwa lubelskiego. Informacje o konkursie można śledzić m.in. na Facebooku, na fanpage'u "Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".