Jeśli nadal nie korzystamy z nowoczesnych i ekonomicznych metod ogrzewania budynków, to czas najwyższy zastanowić się nad zmianą dotychczasowego systemu ogrzewania. Warto zainteresować się innowacyjnymi rozwiązaniami, a jednym z nich jest ogrzewanie elektryczne, a dokładniej ogrzewanie na podczerwień.
Czy rzeczywiście warto zdecydować się na ogrzewanie na podczerwień?
W przypadku konwencjonalnego ogrzewania, powietrze ogrzewane jest poprzez wprawianie go w ruch. To niestety wiąże się z tym, że na dole mamy zimne powietrze, a całe ciepło ucieka do góry. Rozkład temperatur w pomszczeniu jest nieefektywny. Ponadto konwekcyjne źródła ogrzewania powietrza rozrzucają kurz po całym wnętrzu, a jak każdy przecież wie, nie jest to korzystne dla naszego zdrowia. Dla alergików jest wręcz prawdziwym utrapieniem. Znacznie większy komfort cieplny daje ogrzewanie na podczerwień, w przypadku którego ciepło wysyłane jest pod postacią promieniowania podczerwonego. W przypadku ogrzewania typu infrared nie dochodzi do ogrzewania powietrza w pierwszej kolejności. Ciepło trafia bezpośrednio na dany przedmiot czy też powierzchnię. Nawet jeśli w pomieszczeniu temperatura na termometrze ściennym wskazuje na 15 st. C, to odczuwalna temperatura może wynosić nawet 20 st. C. W całym obiekcie może być niższa temperatura o kilka stopni, a my nadal będziemy czuć przyjemne ciepło i z całą pewnością nie będzie nam nieprzyjemnie chłodno. W ten sposób możliwe jest zużywanie o kilkadziesiąt procent mniej energii elektrycznej i to bez negatywnego wpływu na nasz komfort cieplny. Ponadto nie będzie nam zimno w stopy ani też gorąco w głowę, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnego ogrzewania.
Za pomocą ogrzewania na podczerwień możliwe jest stworzenie komfortu cieplnego w konkretnym miejscu, np. przy stanowisku pracy czy też w strefie wypoczynkowej. Nie ma znaczenia to, jak duże jest dane pomieszczenie. Ponadto montaż takiego urządzenia na podczerwień jest niezwykle prosty i nie trzeba martwić się koniecznością zainwestowania sporych pieniędzy w instalację. Nie trzeba nawet budować żadnych konstrukcji nośnych.