ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień
Alternatywne źródła wytwarzania ciepła wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Głównie ze względu na wysokie wydatki związane z zakupem opału lub opłacaniem rachunków za gaz. Co zrobić, gdy co z miesiąca na miesiąc trudniej jest spiąć domowy budżet? Nie trzeba przyzwyczajać się do zimna! Sprawdzamy, co może zaoferować ogrzewanie na podczerwień. Koszty instalacji i eksploatacji zwiastują korzystną inwestycję? Przekonaj się!
Najważniejsze parametry kosztorysu
Aby przeprowadzić poprawne obliczenie, musisz znać wszystkie zmienne, jakie trzeba uwzględnić, gdy planujesz zainwestować w ogrzewanie na podczerwień. Koszty inwestycyjne uwzględniają zarówno wydatek związany z zakupem materiału, jak i wynagrodzenie dla fachowej ekipy. Warto postawić na usługi producenta folii na podczerwień. Dlaczego?
To rozwiązanie przetwarza energię elektryczną na energię cieplną. Spotykają się tu zatem dwie specjalizacje, jakie powinien opanować monter instalacji. Sama wiedza teoretyczna, którą przecież można zdobyć nawet przez Internet, to często za mało. Potrzebne jest doświadczenie, ale też uprawnienia. To one gwarantują, że zamontowana folia grzewcza nie spowoduje zwarcia, ani innego problemu. Postaw bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, ponieważ na spokojnym śnie lepiej nie oszczędzać.
Przejdźmy jednak do samych wyliczeń. Kalkulator kosztów uwzględnia wartość klasy energetycznej budynku. Standardowo możesz wskazać jedną z pięciu opcji: 15, 40, 70, 100 i 150 kWh / 1m2. Następnie weź pod uwagę aktualną cenę prądu, czyli ile płacisz za jedną kilowatogodzinę. Masz już niemal wszystkie dane potrzebne do obliczeń! Na samym końcu uwzględnij powierzchnię domu. Jakie wyniki możesz uzyskać? Przeprowadźmy wstępną symulację dla kilku różnych wartości.
Podsumowanie obliczeń - ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień?
Załóżmy, że klasa energetyczna domu o powierzchni 100 m2 ma wartość 70 kWh / 1m2, cena prądu to 80 groszy za kWh. Wówczas roczne zużycie prądu wyniesie równo 7 tys. kWh, a na koszty instalacyjne (folia grzewcza, montaż, akcesoria, sterowniki temperatury) trzeba będzie przeznaczyć ok. 19 tysięcy złotych. To dużo? Niekoniecznie, ponieważ koszty eksploatacji wyniosą zaledwie 5,6 tys. zł.
Warto przypomnieć, że ta kwota zmniejsza się niemal do zera, jeśli posiadasz panele fotowoltaiczne i to one generują dla Ciebie energię elektryczną. Pamiętaj też, że im mniejsza wartość klasy energetycznej budynku, tym mniejsze też będą koszty eksploatacji. Przy założeniu, że klasa wynosi 15, a nie 70 kWh/1m2, koszty użytkowania to 1,2 tys. zł! Jeśli 150, to koszty eksploatacyjne należy oszacować na 12 tys. zł.
Skorzystaj z prostego kalkulatora, który oferuje Dream Heat, czyli polski producent paneli na podczerwień. Sprawdź rozwiązania technologiczne tej firmy i rozważ, czy warto podjąć inwestycję w ten sposób ogrzewania domu. Polski producent paneli na podczerwień chętnie pomoże rozwiać wątpliwości i wskaże produkty, które najlepiej dostosują się do potrzeb energetycznych budynku. Szczegóły znajdziesz na: https://dreamheat.eu/polski-producent-paneli-na-podczerwien/