Umowa przedwstępna - czym właściwie jest?
Podpisanie umowy przedwstępnej to jeden z pierwszych kroków na drodze kupna lub sprzedaży nieruchomości. Zawierana jest ona pomiędzy kupującym a sprzedającym, jeszcze przed sporządzeniem umowy przyrzeczonej, czyli właściwej.
Przedmiotem umowy mogą być w zasadzie dowolne rzeczy, obiekty i nieruchomości. Najczęściej jednak porozumienie jest podpisywane w przypadku zakupu części większych inwestycji (np. mieszkanie w budynku wielorodzinnym), które dopiero mają powstać.
Najważniejsze kwestie zawieranej umowy
Poprawnie przygotowany kontrakt powinien zawierać szereg jednoznacznych informacji. Pozwoli to wyeliminować jakiekolwiek wątpliwości - przede wszystkim w przypadku, gdy któraś ze stron spróbuje zerwać porozumienie.
Poza podstawowymi danymi, które zawiera każda dowolna umowa (miejsce i data sporządzania, dane identyfikacyjne, podpisy stron), umowa przedwstępna powinna informować o takich kwestiach jak: przedmiot umowy (szczegółowe dane o nieruchomości), kwota umowy przyrzeczonej oraz termin jej podpisania, kwestie zadatku oraz zaliczki.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wyłącznie umowy sporządzone w formie aktu notarialnego dają prawo do wejścia na drogę sądową - jeśli zajdzie taka potrzeba. Skorzystanie z usług notariusza może być kosztowne i czasochłonne, lecz w kontekście poruszanego tematu trzeba przyznać, że warto się na taki zabieg zdecydować.
Zabezpieczenie dla sprzedającego
Podpisanie umowy przedwstępnej powinno stanowić gwarancję tego, że kupujący rzeczywiście kupi nieruchomość i za nią zapłaci. Dla niektórych sprzedających taka informacja może być na wagę złota, przede wszystkim wtedy, gdy nie mają ochoty lub czasu poszukiwać nabywcy.
Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy kupujący ostatecznie zrezygnuje z zakupu, sprzedający ma prawo zatrzymać otrzymany wcześniej zadatek.
"Zawsze istnieje ryzyko, że kupimy nieruchomość wraz z ciążącymi na niej prawami innych osób. Dla sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości nie wystarczy przejrzenie odpisu z ksiąg wieczystych, choćby uzyskanego w poprzednim miesiącu. W tym czasie mogły przecież zajść pewne zmiany, np. wpis wzmianki o wniosku o ustanowienie hipoteki. Należy przy tym pamiętać, że nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę." - radzi ekspert z Expander.
Ochrona kupującego dzięki umowie przedwstępnej
Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości to także zabezpieczenie dla kupującego, które powinno chronić w przypadku, gdy sprzedający zrezygnuje z podpisania umowy przyrzeczonej, a tym samym sprzedaży obiektu.
Sporządzenie pierwszego kontraktu skutkuje najczęściej możliwością zakończenia poszukiwań obiektu spełniającego nasze oczekiwania. Nie można jednak zapominać o fakcie, że jeśli sprzedający się z niego nie wywiąże, kupującemu przysługuje zadośćuczynienie w postaci dwukrotności wpłaconego zadatku.