Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Przysięga Terytorialsów
Minister rodziny odwiedziła Biłgoraj
Mama mistrzyni
Nieszczęśliwy wypadek podczas naprawy koła
home > Start > Kraj > Konferencja o mediach i kulturze w demokratycznym państwie prawa
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.03.18 18:44

Konferencja o mediach i kulturze w demokratycznym państwie prawa

O stanie mediów lokalnych, konieczności ochrony wolności twórczej i zapewnienia dobrej edukacji kulturalnej oraz potrzebie zwiększenia nakładów na kulturę rozmawiali w sobotę w Sejmie uczestnicy konferencji o wolności w kulturze, zorganizowanej przez Unię Europejskich Demokratów.
Konferencja o mediach i kulturze w demokratycznym państwie prawa
Konferencja o mediach i kulturze w demokratycznym państwie prawaKonferencja o kulturze i mediach
Fot. Rafał Guz/PAP

Organizatorem sobotniej konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele opozycji oraz środowisk twórczych i dziennikarskich - w tym m.in. aktor Daniel Olbrychski i jego żona, teatrolożka Krystyna Dembska-Olbrychska; prezes ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji - Olgierd Łukaszewicz, lider KOD Mateusz Kijowski, dziennikarz Gazety Wyborczej Marek Beylin, były dziennikarz TVP Info i rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak oraz redaktor Liberte! Marcin Celiński - była Unia Europejskich Demokratów. Uczestnicy wydarzenia rozmawiali o kulturze i mediach jako przestrzeniach wolności.

Elżbieta Bińczycka, teatrolożka i przewodnicząca partii Unia Europejskich Demokratów, wspominając ostatnie Kongresy Kultury - od tego w grudniu 1981 roku brutalnie przerwanego wybuchem stanu wojennego, po ten, który odbył się w październiku zeszłego roku - podkreśliła, że "dziś jednoznacznie musimy zabrać głos i powiedzieć o wszystkich niebezpieczeństwach".

Beata Chmiel, współtwórczyni organizacji Obywatele Kultury, przypomniała o "Pakcie dla kultury" podpisanym w 2011 r. Jak mówiła, dokument mówi nie tylko o tym, że "należy zwiększyć nakłady na kulturę, ale także o tym, na co ten wzrost nakładów na kulturę powinien być przeznaczony": promocję czytelnictwa, edukację kulturalną, animację kultury - "czyli docieranie z kulturą tam, gdzie instytucje centralne ze swoją aktywnością nie docierają".

Grzegorz Gauden, były redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" i były dyrektor Instytutu Książki oświadczył, że w Polsce dochodzi do "demontażu mediów, czyli czwartej władzy". "Nie mam najmniejszych wątpliwości, że w niedługim czasie będziemy mieli z takimi ruchami ustawodawczymi i faktycznymi, które spowodują, że media komercyjne w Polsce znajdą się ze strony rządzącej pod ogromną presją finansową i prawną. (...) Nie ma najmniejszej wątpliwości, że to, co nazywa się repolonizacją czy renacjonalizacją mediów, będzie de facto ich upaństwowieniem" - powiedział Gauden.

Gauden przyznał zarazem, że "mechanizm nieczystych relacji między władzą publiczną a mediami w Polsce istniał przez całą III RP".

"Przez 25 lat w Polsce został zdemoralizowany system mediów lokalnych. To system mediów kontrolowanych przez władze samorządowe, na który wykorzystywane są środki publiczne. To tygodniki i dwutygodniki wydawane przez lokalne domy kultury, które są absolutnie dworskimi gazetami, wybijającymi do nogi niezależne media w tych gminach i powiatach" - dodał. Mimo wielokrotnych apeli do różnych rządów o wprowadzenie ustawowego zakazu wydawania środków publicznych na media (...) nigdy takiego zakazu nie wydano. Było to w interesie wszystkich partii politycznych. Moim zdaniem ten mechanizm, który obserwowaliśmy poprzez 25 lat na szczeblu gminnym, będzie teraz powoli nabierał rozpędu na szczeblu centralnym" - ocenił Gauden.

Jednym z elementów konferencji była też dyskusja nad treścią przygotowywanego wspólnego, ponadpartyjnego apelu polityków i środowisk twórczych. (PAP)

Źrodło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

kkż/Kurier PAP

PAP
REKLAMA
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 81

Waszym zdaniem (0)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl