Fot. UMWP
Szef KR uczestniczył w sobotę w Ogólnopolskim Noworocznym Spotkaniu Samorządów w Jasionce k. Rzeszowa i towarzyszącej mu debacie o Unii Europejskiej. W spotkaniu wzięła też udział premier Beata Szydło (Więcej: Kuźnia kadr. Premier o reformie samorządów i zadaniach stojących przed administracją lokalną).
Markkula przypomniał, że w KR zasiadają przedstawiciele samorządów lokalnych i regionalnych ze wszystkich 28 państw członkowskich. ?Bruksela może wydawać się daleko, ale poprzez członków Komitetu Regionu wasz głos w Unii Europejskiej jest słyszany" - zapewniał.
Jak podkreślił, Brexit i rosnący eurosceptycyzm pokazały, że zbyt wiele osób czuje brak przywództwa w kwestiach takich jak: migracja, ochrona granic, bezpieczeństwo, wzrost gospodarczy czy tworzenie nowych miejsc pracy i inwestycje. ?Problemy te dotykają nas wszystkich i wymagają rozwiązań od nas wszystkich. Musimy pamiętać, że Unia Europejska jest po to, żeby służyć wszystkim mieszkańcom, każdemu z was, każdemu z nas" - mówił szef KR.
Zaznaczył, że wola obywateli musi być respektowana na wszystkich poziomach władzy - unijnym, krajowym i lokalnym. ?Dlatego stoję tu, bo Unia jest demokratyczna a jej liderzy są po to, żeby reprezentować wasz głos. Jesteśmy wszyscy jej częścią, mamy prawo decydować, jaka jest i jaką ma być" - powiedział.
Według Markkuli mieszkańcy Starego Kontynentu muszą stać przy europejskich wartościach: pokoju, demokracji, solidarności i subsydiarności. ?Polska jest flagowym przykładem tego, że Unia Europejska ma znaczenie. Od czasu akcesji pracujecie z wigorem i zaangażowaniem, żeby wykorzystać waszą wolność i wasze możliwości. Pokazaliście, że poprzez poświęcenie i ciężką pracę Unia może korzystać ze społeczności, dostaliście z Unii tylko to, co sami w nią włożyliście" - ocenił. Według niego, jak wiele zrobiono w Polsce, widać również na przykładzie woj. podkarpackiego, w którym powstały nowe inwestycje, w szczegości związane z przemysłem lotniczym.
?Moje pytanie brzmi: czy wy, wasze rodziny, wasi przyjaciele i społeczność czujecie i widzicie korzyści płynące z Unii Europejskiej w codziennym życiu. Jestem pewny, że wiele jest do zrobienia, dlatego jestem tu, żeby was słuchać i przekazać wasze pomysły dalej" - zaznaczył.
Jak podkreślił, musimy mieć odwagę, żeby odnowić Unię, również jej struktury. ?Musimy iść do przodu, żeby każdy doświadczył korzyści płynących z Unii Europejskiej, dlatego UE potrzebuje silniej Polski i silnych regionów w Polsce, żeby z sukcesem wdrażać fundusze unijne i we wpółpracy z instytucjami, odbudować zaufanie w europejski projekt (...) Więcej partnerstw w Europie, to sposób, żeby pójść dalej" - przekonywał.
W sobotę w Jasionce k. Rzeszowa odbyły się pierwsza w Polsce debata wspierana przez Europejski Komitet Regionów w kontekście kampanii ?Rozważania nad Europą". Przewodniczący Komitetu Regionów zaapelował do członków zgromadzenia o silniejsze zaangażowanie się w debatę o Unii Europejskiej na poziomie lokalnym, aby móc przekazać informację zwrotną do Brukseli o problemach unijnych obywateli oraz wizji dotyczącej przyszłości UE.
kic/Serwis Samorządowy PAP