Fot. Fotolia
Według raportu pt. ?Przewidywane skutki społeczne 500 plus: ubóstwo i rynek pracy" autorstwa dr hab. Ryszarda Szarfenberga z EAPN Polska, świadczenie 500 plus spowoduje spadek ubóstwa skrajnego dzieci o 77 proc. Dzięki programowi o 16 proc. ma zmniejszyć się również ubóstwo energetyczne, a o 23 proc. ubóstwo relatywne ogółem.
Badając szacunkowy wpływ 500 plus na ubóstwo, w raporcie obliczono miary ubóstwa i nierówności w modelu bez uwzględnienia świadczeń w ramach programu 500 plus, a także po ich wprowadzeniu tego świadczenia. Porównano tak otrzymane wartości. Należy zaznaczyć, że nie wzięto pod uwagę możliwego wpływu programu na zachowania osób w gospodarstwach domowych, np. wynikającego ze zmniejszenia dochodu z zarobków w wyniku ewentualnej rezygnacji z pracy.
W raporcie oszacowano także wpływ programu 500 plus na aktywność zawodową kobiet. W tym celu porównano kilka wskaźników rynku pracy dla kobiet z III kwartału 2015 roku i III kwartału 2016 roku oraz z pierwszych trzech kwartałów 2016 roku. Uzyskane wyniki wskazują na przyrost liczby biernych zawodowo z powodów rodzinnych (o 8 proc.).
Źródło: Raport ?Przewidywane skutki społeczne 500 plus: ubóstwo i rynek pracy"
Jak podkreślono w raporcie, informacje dotyczące wpływu programu 500 plus na ubóstwo i nierówności społeczne mają charakter orientacyjny. Kompleksowe dane na ten temat będą dostępne w drugiej połowie 2017 roku.
Z raportu GUS ?Ubóstwo w Polsce w latach 2013-2014" wynika, że w 2014 r. w gospodarstwach domowych o wydatkach poniżej granicy ubóstwa skrajnego (tzn. poniżej minimum egzystencji) żyło ok. 2,8 mln osób, natomiast w gospodarstwach domowych poniżej granicy ubóstwa relatywnego (tzn. w takich, w których wydatki wynosiły mniej niż 50 proc. średnich wydatków ogółu gospodarstw domowych) - ok. 6,2 mln osób. Liczbę osób żyjących poniżej ustawowej granicy ubóstwa GUS szacuje na ok. 4,6 mln.
Źródło danych: GUS
dap/Kurier PAP