Fot.PAP/R.Pietruszka
Ostateczne zatwierdzenie podziału spółek pomiędzy resorty nastąpi w ciągu dwóch tygodni.
- Zakładamy, że KGHM trafi pod kuratelę Ministerstwa Energii, PZU - Ministerstwa Rozwoju, GPW - Ministerstwa Finansów. Azoty - ME albo MR - decyzja w tej sprawie zapadnie we wtorek na KERM - powiedział minister w rozmowie z PAP.
Faktyczna likwidacja MSP nastąpi do końca marca. Nie mamy już wyjścia, bo w budżecie państwa zabezpieczyliśmy pieniądze na płace dla pracowników MSP tylko na pierwszy kwartał - mówi Kowalczyk.
Jeszcze przed likwidacją MSP - według ministra - powstanie rada ds. spółek przy kancelarii premiera. Będzie się ona zajmowała weryfikacją kadr, nadzorem finansowym oraz nadzorem nad decyzjami strategicznymi takimi, jak np. inwestycja KGHM w Sierra Gorda.
- Na czele rady stanie autorytet, ekspert ze środowiska naukowego, powołany przez panią premier - zapowiedział szef KSRM.
- Jeśli chodzi o audyt przeprowadzany w spółkach Skarbu Państwa na zlecenie ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, pierwszy generalny wniosek jest taki, że spółki poniosły duże koszty obsługi prawnej, doradztwa. Więc trzeba będzie to zmienić.
W tym celu chcemy wzmocnić prokuratorię generalną Skarbu Państwa, żeby tam, gdzie będzie to możliwe, reprezentowała spółki SP. Tam gdzie jest 100-proc. udział SP, nie będzie problemu. Co do spółek, których Skarb Państwa jest współwłaścicielem, planujemy rekomendacje i zachęty do korzystania z usług prokuratorii generalnej zamiast kancelarii prawnych, ale nakazać tego nie możemy - powiedział minister.
Pytany o zapowiedzi MSP z czasów, gdy kierował nim Dawid Jackiewicz, dotyczące powołania holdingu spożywczego, minister odpowiedział: "To był pomysł bardzo szeroki, nieakceptowany przez różne środowiska, więc od niego odstępujemy. Może zamiast tego zbudujemy coś wokół Krajowej Spółki Cukrowej, która już zgrupowała wokół siebie kilka spółek, nie wszystkie z branży cukrowniczej".
Żródło: Sonia Sobczyk, Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Kurier PAP