Fot.PAP/M.Obara
Przedtem posłowie opozycji, PO i Nowoczesnej, blokowali mównicę sejmową. Sprzeciwiali się decyzji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który w czasie głosowań nad projektem przyszłorocznej ustawy budżetowej, wykluczył z obrad posła Michała Szczerbę (PO). Szczerba był jednym z posłów, którzy z mównicy sejmowej protestowali przeciw planowanym zmianom w zasadach obecności dziennikarzy w Sejmie.
Przerwa trwała od ok. godz. 15. Przez cały ten czas duża grupa posłów stała przy mównicy, a później także przy fotelu marszałka. Zebrała się również komisja regulaminowa i spraw poselskich, która rozpatrywała odwołanie posła Szczerby od wykluczenia go z obrad Sejmu. Komisja zarekomendowała negatywnie ten wniosek dla Prezydium Sejmu.
Komisja regulaminowa zarekomendowała natomiast przyjęcie projektu uchwały ws. wykładni Regulaminu Sejmu, który stanowi, że zmiana sposobu prowadzenia głosowania może polegać także na łącznym głosowaniu poprawek. Według PO, taki projekt to złamanie regulaminu Sejmu.
Ostatecznie o godz. 21.30. pojawiły się na telebimach na sali plenarnej informacje, że obrady przeniesiono do Sali Kolumnowej.
Agnieszka Pomaska (PO) zapowiedziała, że posłowie opozycji będą pełnić dyżury na sali plenarnej Sejmu "w sobotę przez cała noc i cały jutrzejszy dzień i jak długo trzeba będzie."
Posłanka zaprosiła do udziału w manifestacji w sobotę w południe przed Pałacem Prezydenckim.
Wcześniej straż marszałkowska poprosiła przebywających w Sejmie dziennikarzy, aby wyszli z Sejmu. Dziennikarzy bronili posłowie opozycji. "Macie prawo być w Sejmie. Macie przepustki, musicie być zdeterminowani, będziemy was bronić" - mówił Sławomir Nitras (PO).
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Kurier PAP