W skali całego kraju do objęcia w gminach będzie 39 256 mandatów radnego. Wybierzemy ponadto radnych powiatów i sejmików województw. Najwięcej, bo 60 radnych (nie licząc radnych dzielnicowych), zasiądzie w radzie m.st. Warszawy. Rada Miasta Krakowa będzie liczyć 43 radnych, natomiast rada Łodzi ? 40. We Wrocławiu zostanie wybranych 37 radnych, w Gdańsku i Poznaniu ? 34, natomiast w Bydgoszczy, Lublinie i Szczecinie ? 31.
Wybory większościowe odbędą się w 2145 gminach, a wybory proporcjonalne w 332 gminach (w tym 66 miastach na prawach powiatu).
Z chwilą zarządzenia wyborów startuje kampania wyborcza. 27 sierpnia ruszy kalendarz wyborczy; tego dnia upłynie termin wykonania pierwszych czynności wyborczych. Będą to: podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o okręgach wyborczych, liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej oraz zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczą lub właściwego komisarza wyborczego (w zależności od skali działania i rodzaju komitetów wyborczych) o utworzeniu komitetu wyborczego.
Termin na zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 26 września o północy. Do 6 października terytorialne komisje wyborcze rozplakatują obwieszczenia o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych, a gminne komisje wyborcze o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Również do 6 października wyborcy niepełnosprawni mają czas na zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a.
Zakończenie kampanii wyborczej, a tym samym cisza wyborcza, zacznie obowiązywać 19 października o godz. 24.00.
W sumie kalendarz zawiera 15 pozycji - dat i związanych z nimi czynności wyborczych. Ostatnią z nich jest głosowanie, które odbędzie się w niedzielę 21 października w godz. 7.00-21.00.
woj/