Fot. Komitet Regionów
Zgromadzenie Ogólne Związku Województw RP, które obradowało w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie), przyjęło jednogłośnie stanowisko ws. polityki spójności po 2020 r. Stanowisko polskich marszałków z zadowoleniem odebrał Michael Schneider, członek Europejskiego Komitetu Regionów, który jako autor opinii na temat przyszłości polityki spójności prowadzi w tej sprawie konsultacje publiczne.
?Marszałkowie polskich województw wnieśli (...) ważny wkład w dyskusję o przyszłości polityki spójności, wyraźnie stwierdzając, że europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne są niezastąpione dla wzrostu gospodarczego w Europie" - powiedział. Dodał, że na instytucjach krajowych i unijnych spoczywa obowiązek utrzymania finasowania, usprawnienia jego działania oraz wsparcia zbliżających się negocjacji w sprawie budżetu UE po 2020 r.
Zwrócił uwagę na priorytety wskazywane przez polskich marszałków w odniesieniu do polityki spójności, zwłaszcza: uproszczenie i zmniejszenie obciążeń administracyjnych, odpowiednią elastyczność, umożliwiającą reakcję w nadzwyczajnych sytuacjach, a także odpowiednią pulę środków, mogącą objąć wszystkie regiony UE.
Podczas zorganizowanych w Brukseli konsultacji społecznych Schneider zauważył, że miasta i regiony UE starają się przedstawić wartościowe propozycje z myślą o zapewnieniu większej skuteczności polityki spójności, chwalił przy tym wkład Polski w tym zakresie.
?Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat Polska stała się źródłem pozytywnych przykładów i najlepszych praktyk demonstrujących zdolność europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych do tworzenia nowych szans dla obywateli i przedsiębiorstw. Obecnie regiony w Polsce testują nowe rozwiązania na okres programowania 2014-2020. Mamy nadzieję w jak największym stopniu skorzystać z ich doświadczeń, aby móc dalej wprowadzać innowacje i usprawnienia w polityce spójności" - powiedział Schneider.
Jak podkreślił, cieszy go, że przywódcy lokalni i regionalni z całej Europy spotkają się w marcu w Warszawie z okazji posiedzenia Komisji Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER), podczas którego omówią i przyjmą jego projekt opinii w sprawie przyszłości polityki spójności.
?Podejmiemy wspólne działania, aby przedłożyć jasne i ambitne propozycje dotyczące tych wspólnych priorytetów" - podkreślił.
Michael Schneider jest sekretarzem stanu do spraw europejskich kraju związkowego Saksonia-Anhalt oraz przewodniczącym grupy politycznej EPL w Komitecie Regionów UE (KR). Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski mają obowiązek zasięgania opinii Komitetu Regionów, złożonego z europejskich samorządów, jeśli ich działania mogą mieć wpływ na regiony i miasta; komitet może też wydać opinię z własnej inicjatywy.
kic/Kurier PAP