Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2017.11.11 19:09

Prezydent w Święto Niepodległości: niepodległość nie jest dana raz na zawsze

W całym kraju obchodzono w sobotę Święto Niepodległości. Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia - mówił prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Prezydent w Święto Niepodległości: niepodległość nie jest dana raz na zawsze
Prezydent w Święto Niepodległości: niepodległość nie jest dana raz na zawszeFot.PAP/P.Supernak

Podczas centralnych uroczystości Święta Niepodległości prezydent podkreślał, że "musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności". Jak dodał, musimy też pamiętać, że w procesie codziennego życia i codziennej pracy, czy służby najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą. "Najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny, sprawie narodu, sprawie każdego naszego współobywatela" - zaznaczył.

"To jest ponad wszystkim, ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszelkimi sporami, ponad kłótniami, a każdy spór choćby nawet najbardziej zdecydowany musi być sporem, który biegnie ku dialogowi i ku szukaniu płaszczyzny porozumienia" - podkreślił Duda.

Zaznaczył, że tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa. "Takie, których nigdy nie uda się już złamać. Takie, których nigdy nie uda się usunąć. Takie, których nigdy nie uda się zburzyć, a tym samym znów wymazać Polski z mapy" - oświadczył.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieńce złożyli premier Beata Szydło wraz wicepremierami Mateuszem Morawieckim i Piotrem Glińskim. W imieniu Sejmu wieniec złożył m.in. marszałek Marek Kuchciński, a w imieniu Senatu marszałek Stanisław Karczewski.

W imieniu instytucji unijnych wieńce złożyli: szef RE, b. premier Donald Tusk oraz wiceszef PE Ryszard Czarnecki. Składaniu wieńca przez Donalda Tuska towarzyszyły gwizdy i buczenie.

Dokonano uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa.

W związku ze Świętem Niepodległości prezydent wręczył Ordery Orła Białego. To najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: ks. Bernard Czernecki - opiekun i obrońca strajkujących i represjonowanych górników z Jastrzębia-Zdroju, kapelan górniczej i śląsko-dąbrowskiej Solidarności; Franciszek Pieczka - aktor, odtwórca ról w filmach "Żywot Mateusza" i "Austeria", niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies" oraz Andrzej Pityński - autor rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

W Warszawie z okazji Święta zorganizowano 12 marszów i zgromadzeń.

Przy dźwiękach bębnów i odpalanych rac, skanując patriotyczne hasła, od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego przeszli uczestnicy  Marszu Niepodległości. Niesiono transparenty m.in. z napisami: "My chcemy Boga", "Lwów i Wilno pamiętamy!", z wizerunkiem Jezusa i apelem: "Króluj nam Chryste". Powiewały flagi państwowe oraz flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny". Skandowano: "Cześć i chwała bohaterom", "Duma, duma, narodowa duma!", Bóg, Honor, Ojczyzna", "Wolność, równość, sprawiedliwość".

Na Placu Zamkowym, pod hasłem "Niepodległa, Europejska", odbyła się demonstracja Komitetu Obrony Demokracji. Oprócz zwolenników KOD wzięli w niej również udział politycy opozycji. B. prezydent Bronisław Komorowski mówił: "Dla nas niepodległość równa się wolność, a także demokracja i zakorzenianie Polski w świecie Zachodu, który podobnie ceni sobie niepodległość, z wolnością każdego obywatela, z zasadami państwa demokratycznego". Uczestnicy odśpiewali hymn narodowy, podczas którego rozwinięto kilkunastometrowej długości flagę Polski. Z głośników odtworzony został też hymn Unii Europejskiej.

Ulicami Warszawy przeszedł też antyfaszystowski marsz pod hasłem "Za wolność waszą i naszą". Sprzeciwiamy się nacjonalizmowi, faszyzmowi i nienawiści - podkreślili organizatorzy demonstracji. Marsz zorganizowała Koalicja Antyfaszystowska "Zmowa Powszechna". W jej skład wchodzi kilkanaście organizacji, m.in. Warszawski Strajk Kobiet, kolektyw Syrena i Obywatele RP.

Stołeczna policja zatrzymała i doprowadziła do komendy 45 osób, z organizacji Obywatele RP, które zorganizowały kontmanifestację przy trasie Marszu Niepodległości. Zostały zwolnione po złożeniu wyjasnień.

Jak ocenił komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, "generalnie możemy mówić o bardzo spokojnym i bezpiecznym przebiegu wszystkich uroczystości".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 290

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 13:41 Biłgoraj
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
w czwartek, godzina 14:08 Biłgoraj
Medal dla PKS w Biłgoraju
dzisiaj, 16:05 Tereszpol-Zaorenda
Zbiórka odzieży wstrzymana
w poniedziałek, godzina 14:24 Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
dzisiaj, 10:09 Wola Kulońska
Powalone drzewo zablokowało drogę i zerwało linię energetyczną
dzisiaj, 19:34 Biłgoraj
Kolędowanie w muzeum
31 grudnia 2024 Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.
w czwartek, godzina 15:18 Chmielek
Ostatnie pożegnanie ks. Tworka. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu
w poniedziałek, godzina 12:50 Gmina Łukowa
Tragedia na drodze. Nie żyje mężczyzna
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball