Ranking, uwzględniający wszystkie miasta i gminy w Polsce, został opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.
W kategorii gmin wiejskich laureatem został Kleszczów (woj. łódzkie). Zaraz za nim uplasowały się Kobierzyce (woj. dolnośląskie) i Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie). Spośród gmin wiejsko-miejskich na prowadzeniu znalazły się Polkowice (woj. dolnośląskie). Na podium znalazły się również Ożarów Mazowiecki (woj. mazowieckie) i Stryków (woj. łódzkie).
Najdynamiczniej rozwijającą się gminą miejską został Karpacz (woj. dolnośląskie). Kolejne miejsca zajęły Krynica Morska (woj. pomorskie) i Sucha Beskidzka (woj. małopolskie). Biorąc pod uwagę miasta na prawach powiatu, pierwsze miejsce zajęła Warszawa. W trójce najlepiej rozwijających się JST znalazły się ponadto Poznań i Katowice.
Wyniki rankingu przedstawiono podczas konferencji ?Zrównoważony Rozwój Społeczno-Gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego". Jak podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Andrzej Maciejewski, ranking opiera się na rzetelnej, naukowej analizie.
?Jego wyniki udowadniają, że z dalekiego miejsca można w ciągu kilku lat przeskoczyć do czołówki i znaleźć się wśród najlepszych. Każdy, kto się rozwija, kto zmienia swoją małą ojczyznę, ma szansę się tutaj pojawić. Cieszy mnie, iż wielu samorządowców dostrzega, że perspektywa lat, zmian i rozwoju przynosi efekty" - zaznaczył.
W ocenie dr hab. Zbigniewa Króla, dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, w analizie wskaźników widoczny jest wzrost liczby nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia. ?To bardzo dobra wiadomość dla Polski. Ranking pokazuje także obszary, na które samorządy powinny szczególnie uważać. Podstawowym wyzwaniem dla gmin jest zrównoważenie rozwoju. Można sobie wyobrazić sytuację, że w gminie powstaje zakład pracy uciążliwy dla otoczenia, który natychmiast powoduje odbicie wskaźników i spadek bezrobocia. Trudno nazwać taki rozwój zrównoważonym, jeżeli on się łączy z niezadowoleniem mieszkańców" - argumentował.
Zdaniem twórcy rankingu prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka na dynamiczny rozwój gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich duży wpływ ma położenie blisko centrum lub rozwinięta turystyka. ?Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To także w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów. Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony" - powiedział.
Ranking Politechniki Warszawskiej Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.
Daria Porycka
mp/